Udeležbo na posvetih, ki bodo predvidoma potekali na sedežu vlade v Ljubljani, so potrdili v vseh parlamentarnih strankah. Predsednik vlade Janez Janša se bo 17. avgusta najprej sestal s predsedniki koalicijskih strank, nato pa še s predsedniki opozicijskih strank in skupine nepovezanih poslancev. Tema pogovorov z vsemi bo hrvaški odgovor na nedavno slovensko pobudo za rešitev odprtih vprašanj med državama.
Zunanji minister Dimitrij Rupel je minuli petek napovedal, da bodo hrvaški odgovor pred obravnavo na vladi preučili na zunanjem ministrstvu skupaj z različnimi strokovnjaki za mednarodno pravo, premier Janša pa se bo glede njega posvetoval s predsedniki parlamentarnih strank.
Slovenija je Hrvaški julija posredovala pobudo za ureditev odprtih vprašanj med državama, v kateri je med drugim predlagala posredovanje tretjega pri določanju meje ter za posrednika predlagala francoskega pravnika Roberta Badinterja oziroma sodišče Ovse za poravnavo in arbitražo. Odgovor Zagreba je Ljubljana prejela minuli četrtek, ki je predlagal, da se glede meje na morju državi obrneta na Mednarodno sodišče za pomorsko pravo v Hamburgu.
Rupel je hrvaški predlog glede sodišča v Hamburgu v petek označil kot nesprejemljivega, a poudaril, da hrvaški odgovor omogoča nadaljnje pogovore, ki naj bi potekali še ta mesec. Kot je še povedal, se slovenski predlog in hrvaški odgovor ukvarjata s štirimi vprašanji: meja med državama, nekdanja Ljubljanska banka, ribištvo in Nuklearna elektrarna Krško. Kakšne rešitve so predlagane za ostala vprašanja, ni znano, je pa Hrvaška odgovorila na vse predloge. Premier Janša pa je v soboto izrazil pričakovanje, da bosta državi na usklajevanjih vsaj na nekaterih področjih naredili pomembne korake naprej.
LDS za rešitev vseh vprašanj, ne le meje
V opozicijskem LDS se bodo udeležili posvetov, na katerih po besedah predsednice LDS Katarine Kresal "pričakujejo predvsem pojasnila, zakaj je slovenska vlada odstopila od dosedanjega principa zagovarjanja dogovornega reševanja odprtih problemov s Hrvaško in pristala na reševanje z arbitražo oziroma mediacijo".
Kresalova je poudarila, da so v stranki vedno zagovarjali stališče, da je treba odprta vprašanja s Hrvaško reševati s širšim notranjepolitičnim konsenzom, zato jih "čudi, da tak predlog ni prišel že prej". "Seveda pa tudi če je pozno, je bolje kot nikoli. Pozdravljamo ta predlog in se bomo sestanka, če bo do njega prišlo, tudi udeležili," je dejala Kresalova.
V LDS se sicer že ves čas zavzemajo za to, da bi se s Hrvaško rešil celoten paket odprtih vprašanj in ne le vprašanje meje na morju, zato se jim Mednarodno sodišče za pomorsko pravo v Hamburgu ne zdi primerna rešitev, saj je pristojno le za reševanje sporov na morju.
Tudi ostale opozicijske stranke pozdravljajo pobudo
SD: Končno iz pasivne v aktivno držo
Po besedah Boruta Pahorja v stranki "zaenkrat pozdravljajo odločitve, ki jih sprejema vlada glede urejanja odnosov s Hrvaško", in so v preteklosti že tudi sami predlagali, da se politika do Hrvaške spremeni, saj je postalo jasno, da
pasivna drža sama po sebi ne bo rešila vprašanj.
Od srečanja s premierjem predsednik SD sicer pričakuje predvsem "temeljito informiranost" in pa posvet glede nekaterih vprašanj, če bo vlada predstavila kakšne alternativne rešitve za odprta vprašanja.
Tudi skupina nepovezanih poslancev združenja Zares Janševo pobudo pozdravlja. Od sestanka pričakuje "pogovor o nadaljnjih korakih v zvezi z arbitražo in da se seznanimo o vseh dosedanjih pogovorih, ki so bili opravljeni na najvišji ravni med državama ter o korakih, ki bodo sledili",
je povedal Matej Lahovnik.
V združenju sicer podpirajo arbitražo, vendar pod pogojem, da bi se ta izvedla v okviru Sodišča Ovse za poravnavo in arbitražo. Hrvaški predlog za Mednarodno sodišče za pomorsko pravo v Hamburgu pa za Zares po Lahovnikovih besedah ni sprejemljiv, "ker je pristojno samo za razreševanje morske meje, mi pa vztrajamo, da je potrebno rešiti celotno vprašanje meje, pa tudi zato, ker to sodišče ne izhaja iz načela pravičnosti".
Predsednik opozicijskega SNS Zmago Jelinčič namerava na načrtovanih posvetih s premierom predvsem predstaviti stališča SNS glede vsakega od štirih odprtih vprašanj s Hrvaško. "Mi bomo zelo ostri, zelo koncizni in ne bomo odstopali od naših zahtev, kaj se bo vlada odločila, je pa drugo vprašanje," je dejal. Predsednik SNS sicer upa, da bodo izhodišča Slovenije za nova pogajanja s Hrvaško "malo bolj trda in trdna". Glede vprašanja meddržavne meje je znova zavrnil vsako možnost reševanja pred sodiščem v Hamburgu.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.