Življenjska doba zakonu o varnosti cestnega prometa se izteka. Zamenjali ga bodo kar štirje zakoni, in sicer zakon o voznikih, zakon o motornih vozilih, zakon o javnih cestah in zakon o prometnih pravilih. Poslanke in poslanci so se namreč odločili, da je paket štirih t. i. prometnih zakonov primeren za nadaljnjo obravnavo.
Danes je državni zbor opravil razpravo o zakonu o prometnih pravilih. V strankah mu večinoma ne nasprotujejo, a opozarjajo, da bo treba nekatere rešitve še domisliti. Zakonu izrecno nasprotujejo poslanci SDS, ki jih moti predvsem višina kazni, ki bo po njihovem prizadela predvsem socialno šibke.
Vlačič: Dokler ljudje umirajo, ne moremo biti zadovoljni
Prometni minister Patrick Vlačič je v današnji razpravi izrazil prepričanje, da bo zakon o pravilih cestnega prometa izboljšal statistiko, ki beleži upadanje nesreč s smrtnim izidom, medtem ko imajo v SDS do zakona precej več pomislekov. Menijo namreč, da bo zakon z višjimi kazni za najhujše prometne prekrške prizadel predvsem socialno šibke.
V SDS, pa tudi v SNS, imajo pomisleke tudi o zakonu o cestah. Moti jih, da zakon ustanavlja Nacionalni center za upravljanje prometa, s čimer da ustvarja nove birokrate. Pomisleke o smiselnosti ustanavljanja omenjenega centra imajo tudi v DeSUS. Nasprotno pa so omenjeni center pozdravili v SD in LDS.
S strožjimi kaznimi do manj nesreč?
Po besedah notranje ministrice Katarine Kresal sta najpogostejša krivca za prometne nesreče s smrtnim izidom še vedno hitrost in alkohol, zato spremembe zakona prinašajo predvsem strožje kaznovanje prekrškarjev, ki vozijo pod vplivom alkohola ali drog, ter tistih, ki vozijo prehitro.
Rehabilitacijski programi za prekrškarje
Obeta se cel kup novosti – za vožnjo v nasprotni smeri po avtocesti ali prekoračitev hitrosti na območju za pešce za več kot 30 km/h, na primer, boste po novem lahko kaznovani z globo v višini 1200 evrov ter 18 kazenskimi točkami. Največja sprememba pa je ta, da se bo voznik, ki bo izgubil vozniško dovoljenje, soočil z mnogo tršim orehom kot doslej. Ne bo se mogel več odpraviti zgolj k zdravniku in nato spet v avtošolo. Čakal ga bo rehabilitacijski program, kar preprosto pomeni, da bo voznik, odvisen od alkohola ali kakšne druge substance, moral opraviti celoten proces zdravljenja. Nekateri se bodo morali udeležiti psihosocialnih delavnic, nekateri pa samo šole varne vožnje.
0,8 grama za odvzem vozniškega dovoljenja
In če zdaj velja, da voznik ostane brez vozniškega dovoljenja, če ima nad 1,5 grama na kilogram alkohola v organizmu, bo po novem zadosti že 0,8 grama. Uveden bo hiter postopek pred sodnikom, kar pomeni, da vozniškega dovoljenja po 24 urah tak voznik ne bo dobil več nazaj. "Po noveli zakona o prekrških bo vozniško dovoljenje, ki bo zaseženo zaradi hude prekoračitve hitrosti, zaradi preseženih 1,1 g/kg alkohola krvi ali pa vožnje v nasprotno smer, odvzeto vse do pravnomočne odločitve sodišča in ne le za 24 ur,“ pojasnjuje pravosodni minister Aleš Zalar.
Dvig izobrazbenih zahtev
Posebno pozornost so namenili tudi dvigu standardov usposabljanja vseh, ki sodelujejo pri usposabljanju kandidatov za voznike. "Dvignili smo izobrazbene zahteve za učitelje vožnje in za učitelje predpisov," pojasnjuje Kresalova in dodaja, da so celotno izobraževanje teh kadrov prenesli iz zasebnih pooblaščenih organizacij na javne visokošolske zavode. Ob tem še dodaja, da hkrati s spremembami zakonodaje prihajajo tudi organizacijske spremembe, saj bo 1. septembra celotna prometna zakonodaja prešla v pristojnost ministrstva za promet.
Obvezna uporaba čelade tudi za odrasle
Po besedah ministra Vlačiča bodo na drugi strani znižane globe za prekrške, ki ne vplivajo bistveno na varnost cestnega prometa, spremenjena pa bo tudi ureditev pridržanja voznikov. Pogoji za pridržanje pri različnih kategorijah voznikov bodo odslej izenačeni, policist pa se bo lahko tudi odločil, da v določenih primerih pridržanja ne odredi. Vlačič je izpostavil tudi nekaj priporočil, ki za kršitve ne predvidevajo kazni. Tako zakon o pravilih cestnega prometa uvaja obvezno uporabo zaščitne čelade za vse kolesarje in obvezna zaščitna oblačila motoristov.
KOMENTARJI (562)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.