Slovenija

Šabeder: Aneks številka ena bomo usklajevali na arbitraži

Ljubljana, 25. 04. 2019 18.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
N.P. / STA
Komentarji
1

Minister za zdravje Aleš Šabeder se je ponovno sestal s koordinativnim telesom družinske medicine. Potem ko je upravni odbor ZZZS zavrnil predlagani aneks k splošnemu dogovoru, bodo predlagatelji in podpisniki aneksa dogovor poskušali doseči na arbitraži 6. maja. Če jim to ne bo uspelo, bo o aneksu odločala vlada.

Ministrstvo za zdravje Aleš Šabeder je za reševanje težav v primarnem zdravstvu predlagalo aneks, s katerim bi mejo za odklanjanje novih bolnikov določili pri 1895 glavarinskih količnikih. Upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pa je aneks v sredo zavrnil, saj da je to neuresničljiv cilj, za katerega bi potrebovali skoraj 300 dodatnih zdravnikov, ki pa jih trenutno ni.

Kot je pojasnil Šabeder, pri aneksu številka ena ostaja odprto vprašanje, kako "eksplicitno zapisati dikcijo, da nihče od zavarovancev ne ostane brez osebnega zdravnika". Z aneksom morajo tako odgovoriti na vprašanje, kako delu populacije brez izbranega osebnega zdravnika tega zagotoviti, pa tudi to, kje se bodo opredeljevali zavarovanci, ki se selijo in izbirajo novega zdravnika, ali prehajajo od pediatrov k družinskim zdravnikom.

Dogovor bodo podpisniki splošnega dogovora poskušali doseči 6. maja na arbitraži. Na mizi bodo po ministrovih besedah imeli tudi predlog, da neopredeljene bolnike prevzamejo tisti zdravniki, ki imajo najnižje glavarinske količnike znotraj ali zdravstvenega doma ali območne enote ZZZS. V tem primeru bi z ustrezno kadrovsko politiko to morala zagotoviti vodstva zdravstvenih zavodov, je dejal Šabeder.

Dogovor bodo predlagatelji in podpisniki aneksa poskušali doseči na arbitraži 6. maja.
Dogovor bodo predlagatelji in podpisniki aneksa poskušali doseči na arbitraži 6. maja. FOTO: Damjan Žibert

"Vsi se strinjamo, da je meja, ki je bila postavljena, torej 1895 glavarinskih količnikov, tista, ki zagotavlja varno in kakovostno oskrbo. Seveda pa je treba tudi zagotoviti, da nihče od zavarovancev ne ostane brez izbranega osebnega zdravnika," je še poudaril minister.

Če aneksa ne bodo sprejeli na arbitraži, bo o njem odločala vlada. Po Šabedrovih napovedih bi to lahko bilo že 15. maja, kar pomeni, da so še vedno znotraj odpovednega roka kranjskih zdravnikov. Ti so namreč kot prvi med nezadovoljnimi zdravniki z aprilom podali odpovedi delovnih razmerij, odpovedni rok pa se jim izteče 31. maja. Do takrat ministrstvu dajejo čas tudi celjski zdravniki, ki so sicer na podlagi obljube Šabedra o sprejemu aneksa zamrznili svoje napovedane odpovedi. 

Na današnjem srečanju so govorili tudi o zmanjševanju administrativnih obremenitev družinskih zdravnikov, ki jih bodo po ministrovih napovedih zmanjšali v najkrajšem možnem času. Dogovorili so se tudi, da delovna skupina začne pripravo aneksa številka dva, v katerem bodo naslovili ostala odprta vprašanja v primarnem zdravstvu. "Vsi skupaj sledimo cilju, da v naslednjih letih zagotovimo bolj normalne pogoje in obremenitve za mlajše zdravnike, tako da bo tudi zanimanje za specializacijo družinske medicine večje," je še dejal Šabeder.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nimasmisla
26. 04. 2019 08.02
+1
zdravniki bojo zmagali 3 proti 0