
Na Okrožnem sodišču v Mariboru se je nadaljevalo sojenje zoper nekdanjega prvega moža Poslovnega sistema Dadas Davorina Sadarja, ki ga obtožnica bremeni kršitve 244. člena kazenskega zakonika, ki govori o zlorabi položaja ali pravic, za kar je zagrožena kazen od enega do osmih let zapora. Na začetku tokratne glavne obravnave je Sadar podal predlog, naj se zaradi uničenja dokumentacije, ki jo je Dadas hranil v prostorih mariborskega podjetja Elektra, obtožnica zoper njega zavrže.
Dokumentacija končala na odpadu
Senat pod predsedstvom Danile Dobčnik Šošterič je po krajšem posvetu sprejel sklep, da bo o predlogu obtoženega odločal ob koncu dokaznega postopka. Sadar je sicer v obrazložitvi predloga poudaril, da si je vselej prizadeval za ohranitev celotne Dadasove dokumentacije. Po njegovih besedah je uničenje dokumentacije kaznivo dejanje, zato je na mariborsko okrožno državno tožilstvo podal ovadbo zoper odgovorne v Elektri. Sadar je tudi opozoril, da je ostalo dokumentacijo, ki jo je hranila policija, sodišče prejelo šele novembra letos.

V zvezi s Sadarjevim predlogom velja spomniti, da je sodišče nedavno prejelo dopis Elektre in njenega odvetnika Dušana Logarja s pojasnilom, da je bila Dadasova dokumentacija, ki se je nahajala v Elektrinih prostorih (Dadas jih je najel leta 2000) in za katere Dadas ni poravnal najemniških obveznosti, že pred časom odpeljana na odpad. Na pojasnilo se je Sadar odzval z besedami, da je bila dokumentacija uničena brez opravičljivega razloga in da gre nedvomno za kaznivo dejanje.
V pričakovanju izvedencev
V nadaljevanju tokratne glavne obravnave, ki je bila že 11. po vrsti, se je petčlanski senat skupaj z obtoženim, njegovim zagovornikom Željkom Leljakom in tožilcem Borisom Marčičem lotil branja zajetnega kupa listinskih dokazov. Na prejšnji glavni obravnavi, ki je bila v ponedeljek, je bilo namreč končano pregledovanje prav tako obsežne dokumentacije, ki jo je sodišču na predlog obtoženega izročila policija.
Več zanimanja bo verjetno deležna naslednja glavna obravnava, ki je sklicana za prihodnji teden. Pred senat naj bi namreč stopili izvedenci ljubljanske ekonomske fakultete, ki so ocenili, da je bila vrednost Dadasove družbe Priom v trenutku prodaje drugi Dadasovi družbi Fundus leta 1996 skoraj nična, ne pa več kot 500 milijonov tolarjev, kakor so ugotovili cenilci, ki jih je najel Dadas.

Izvedensko mnenje fakultete torej ni v prid obtoženemu. Za Sadarja je izvedensko mnenje sporno, saj ga po njegovih besedah ni naredila fakulteta, ampak Dean Mikolič, ki mu obtoženi očita poslovno partnerstvo z Dušanom Mramorjem, ki je bil sredi 90. let vodja strokovnega sveta Agencije za trg vrednostnih papirjev. Prav agencija pa je po Sadarjevem mnenju uničila Dadas.
Mikolič, ki naj bi pred sodni senat stopil že na glavni obravnavi 17. novembra, je opravičilu za odsotnost dodal tudi pojasnilo o izdelavi izvedenskega mnenja. Kot je zapisal, je bil v izvedensko skupino kot zunanji sodelavec imenovan z odredbo dekana ljubljanske ekonomske fakultete ter je svoje delo - tako Mikolič - opravil neodvisno in pod nikakršnim zunanjim vplivom. Zavrnil je očitke obtoženega in zagotovil, da z Mramorjem nista bila nikoli poslovno povezana.
Sadar se je na Mikoličevo pojasnilo odzval s pripombo, da ni nikoli trdil, da sta bila Mikolič in Mramor poslovno povezana, vsekakor pa sta bila - tako Sadar - povezana v času privatizacije.