Davorin Sadar, nekdanji prvi mož Dadasa, ki ima na slovenskih sodiščih še nekaj odprtih primerov, je že preživel skupno tri leta v zaporu v Sloveniji in ZDA, kamor je pobegnil leta 2000, a so ga štiri leta pozneje na podlagi mednarodne tiralice prijeli v Teksasu.
Tokrat je tiralico razpisalo občinsko sodišče v hrvaškem Samoborju. Sadarju očitajo kršitve pri vodenju trgovskih in poslovnih knjig. Šlo naj bi za borznoposredniško podjetje Markssina iz Zagreba, ki naj bi ga Sadar vodil še z enim slovenskim borznim posrednikom.
Hrvaški policisti so Sadarja aretirali v nedeljo okoli 21. ure, v enem od prenočišč v hrvaškem kraju Županja približno 200 kilometrov od Zagreba. Po noči pridržanja so ga v ponedeljek prepeljali v zagrebški pripor, so za oddajo 24UR potrdili na hrvaški policiji.
"Lahko vam potrdim, da je 26. tega meseca, na področju Županje bil prijet državljan Slovenije. Za njim je občinsko sodišče v Samoboru razpisalo tiralico zaradi kaznivega dejanja kršitve vodenja trgovskih in poslovnih knjig," je povedal tiskovni predstavnik hrvaške policije Krunoslav Borovec.
Za katero podjetje gre in kaj točno naj bi Sadar delal na Hrvaškem, uradno ni bilo mogoče izvedeti. Neuradno pa, da gre za podjetje Markssin d.o.o. Zagreb, ki ga lahko najdemo že v eni od obtožnic proti Sadarju in njegovim finančnim mahinacijam v sistemu Dadas, ko je oškodoval okoli 3500 ljudi, ki so v njegove posle vložili skoraj 6 milijard nekdanjih tolarjev.
Po trditvah tožilstva si Sadar je ustvaril skoraj 400 milijonov tolarjev dobička, po osmih letih sodnih postopkov, na eno obravnavo je prišel celo gol, in skrivanja v Ameriki pa je bil lani na mariborskem sodišču obsojen na tri leta zapora.
Na vprašanje, ali ima pripor Sadarja v Zagrebu kakšno povezavo s posli v Sloveniji, je Borovec dejal, da na to ne more odgovoriti. "Njegovo pridržanje in postopek policije proti njemu je bil izključno vezan na zahtevo sodišča, da se on najde. Tako, da se mi z njegovimi aktivnostmi na področju Slovenije nismo ukvarjali," je še dejal.
Kaznivo dejanje, ki ga Sadarju očitajo Hrvati in nakazuje na uničevanje ali prikrivanje poslovnih knjig najverjetneje v podjetju Markssin, ki ga je Sadar vodil še z enim slovenskim borznim posrednikom, naj bi po naših podatkih storil leta 2005.
Kjer pa se že tako zapletena zgodba še bolj zaplete, saj je Sadar do avgusta tega leta bežal v Ameriki, takoj po prihodu v Slovenijo in do konca lanskega leta pa je preživel za zapahi.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.