Slovenija

Sajovic o naborništvu: 'Biti v službi domovine ne sme biti prisilna odločitev'

Ljubljana, 03. 10. 2024 06.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA, K.K., Anže Božič
Komentarji
220

Kandidat za ministra za obrambo Borut Sajovic je uspešno prestal zaslišanje na matičnem odboru DZ za obrambo. Sajovic je kot prioritete izpostavil modernizacijo SV, dodatno opremljanje s poudarkom na dvojni rabi, nadgradnjo sistema civilne zaščite in reševanja ter sredstva za inovacije. Kakšna pa so njegova stališča glede zveze Nato, nakupa finskih Patrij in razvoja vojn v Ukrajini ter na Bližnjem vzhodu?

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Sajovic za obrambnega ministra
    03:20
    Iz SVETA: Sajovic za obrambnega ministra
  • Iz SVETA: Logaj za šolskega ministra
    02:27
    Iz SVETA: Logaj za šolskega ministra

Kandidat za ministra za obrambo Borut Sajovic je uspešno prestal zaslišanje na matičnem odboru DZ za obrambo. Z devetimi glasovi za in šestimi glasovi proti so člani odbora njegovo predstavitev načrtov za delo na resorju ocenili kot ustrezno.

V predstavitvi pred člani odbora se je sicer uvodoma zahvalil predsedniku vlade Robertu Golobu za izkazano zaupanje, svojemu predhodniku na čelu obrambnega ministrstva Marjanu Šarcu in njegovi ekipi pa za doslej opravljeno delo.

Po njegovih besedah sicer na polovici mandata ni veliko področij, za katera bi lahko dejal, da je koalicijska pogodba v tem trenutku večinsko izpolnjena, a so na pravi poti, je prepričan. Slednjo opredeljujejo ključni strateški dokumenti, in sicer resolucija o strategiji nacionalne varnosti v Sloveniji, splošni dolgoročni program razvoja in opremljanja slovenske vojske do leta 2040, srednjeročen obrambni program in obrambna strategija Slovenije, je naštel Sajovic.

Borut Sajovic na predstavitvi pred parlamentarnim odborom
Borut Sajovic na predstavitvi pred parlamentarnim odborom FOTO: Bobo

Med najpomembnejšimi dosedanjimi dosežki tega mandata je izpostavil povečanje obrambnih izdatkov, kjer je Slovenija po njegovi oceni storila korak naprej tudi na področju zavez v zvezi Nato. Tudi obrambni proračun za prihodnje leto je po njegovem mnenju ambiciozno zastavljen.

Med nadaljnjimi cilji je izpostavil modernizacijo Slovenske vojske (SV) na področju opreme, znanja in kadrov, v sodobni obrambi pa po njegovem mnenju pomembno mesto zavzemajo tudi inovacije, znanje, razvoj in sodelovanje z gospodarstvom. V luči investicij v SV, ki so v preteklosti sprožale veliko polemik, je izpostavil, da je motiviran, izobražen, dobro opremljen in zaščiten vojak tisti, ki lahko ubrani domovino. Zavzel se je tudi za posodabljanje orožja in povečanje zalog streliva, a izključno za obrambne namene.

Zagovarja opremo, ki bo primerna tako za vojaške namene kot za civilno uporabo v primeru nesreč

Glede pogovorov o nakupu vozil 8x8 v "takšni ali drugačni izvedbi" pa se je Slovenija po oceni Sajovica v preteklosti preveč delila. A izgradnja zmogljivosti dveh srednjih bojnih bataljonskih skupin tudi v luči zahtevnih geopolitičnih razmer ostaja med prioritetami.

Franc Medic, poslanec NSi, ga je vprašal, kako bo s prihrankom 400 milijonov evrov, kot je bil napovedan pri nakupu osemkolesnikov. "Primerjava Boxer - Patria. Patria je cenejša, polovico lažja. Ključen prihranek na njeni zgodbi bo pa seveda tudi v njenem servisiranju," je dejal. 

Borut Sajovic na predstavitvi pred parlamentarnim odborom
Borut Sajovic na predstavitvi pred parlamentarnim odborom FOTO: Bobo

Na področju nakupa opreme tudi Sajovic, podobno kot njegov predhodnik, zagovarja opremo, ki bo omogočala tako imenovano dvojno rabo: tako za vojaške namene kot tudi za civilno uporabo v primerih naravnih in drugih nesreč. Kot je ponazoril, ima obrambni resor enako kot vsako srce dva prekata, prvi je obrambni, ki ga vodi stroka na čelu z Robertom Glavašem, drugi pa je civilna zaščita in reševanje, med drugim je izpostavil delo gasilcev, gorske in jamarske reševalne službe. Tudi slednji potrebujejo ustrezno opremo, se je zavzel.

'Biti v službi domovine, to ne sme biti prisilna odločitev. To mora biti notranji vzgib'

Po opažanju Sajovica se v SV izboljšuje stanje na področju kadra, a po njegovih besedah še nismo na cilju in bo treba na tem segmentu še delati. Meni, da je treba krepiti tudi zavedanje, da je služenje domovini nekaj svetega, in to širiti tudi že med najmlajše v času izobraževanja. "Tako bodo tudi vrste Slovenske vojske v bodoče popolnjene," je prepričan Sajovic. 

V SV si želijo več kot 250 zaposlitev letno, kot tudi na prostovoljno in pogodbeno služenje vojaškega roka napotiti še več državljanov, je navedel. Ker kader v SV hitro zori, si je treba prizadevati tudi za zadržanje njihovega znanja, za privabljanje mladega kadra pa zagotoviti ustrezno štipendijsko politiko, je izpostavil ministrski kandidat.

Na vprašanje poslanca SDS Antona Šturbeja, ali je smiselno uvesti tudi naborniško služenje vojaškega roka, je Sajovic odgovoril: "Biti v službi domovine, to ne sme biti prisilna odločitev. To mora biti notranji vzgib."

Borut Sajovic na predstavitvi pred parlamentarnim odborom
Borut Sajovic na predstavitvi pred parlamentarnim odborom FOTO: Bobo

Med ključnimi cilji do izteka mandata je med drugim naštel še sprejemanje nekaterih zakonodajnih predlogov, med drugim novele zakona o kritični infrastrukturi, pridobivanje evropskih sredstev, izvajanje projektov v okviru načrta za okrevanje in odpornost, usposabljanje lastne ekipe za uporabo namenskih letal za gašenje požarov ter nadaljnje sodelovanje s sosednjimi državami. Zavzel se je tudi za nadgradnjo slovenskih vojašnic in kibernetske varnosti.

Sajovic je tudi potrdil zavezanost zvezi Nato in finančnemu cilju dveh odstotkov BDP-ja za obrambo do leta 2030. O dveh najbolj vročih vojaških konfliktih pa je dejal tako: "Zadovoljen sem, da na napad Irana na Izrael ni bilo takega odgovora, ki bi prilil olje na ogenj. In ne more nam biti v ponos tisto, kar se dogaja v Izraelu in okolici, Sudanu, še manj v Ukrajini. Ve se, kdo je prižgal smodnik. Ve se, kdo je prvi vrgel bombo. In Ukrajino je treba obraniti," je povedal. Prepričan je, da je treba veliko pozornosti nameniti dosegi prekinitve spopadov ter pogajanjem za skupno mizo. 

Črnčeca si še naprej želi za državnega sekretarja

Sajovica so člani odbora po dveh urah in pol debate torej zanesljivo podprli. Njegovo ministrovanje pomeni kontinuiteto na obrambnem ministrstvu; Damirja Črnčeca si še naprej želi za državnega sekretarja. Robert Glavaš ostaja načelnik generalštaba. 

Bolj turbulentni časi pa čakajo največjo poslansko skupino, ki jo je Sajovic potrpežljivo povezoval.

DZ bo o ministrskem kandidatu dokončno odločil na ponedeljkovi seji. Če bo potrjen, bo dosedanji vodja poslancev Svobode Sajovic na mestu ministra za obrambo nasledil Marjana Šarca, ki je bil na zadnjih evropskih volitvah izvoljen za evropskega poslanca. V vmesnem času je ministrstvo vodil premier Robert Golob.

KOMENTARJI (220)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Planet Butale
08. 10. 2024 10.40
Bolj je osebek poseben, bolj je primeren za ministra.
Smuuki
04. 10. 2024 12.25
+2
Ob nastopu smo poslušali. Stroka bo dobila moč. Naslanjali se bomo na stroko. Kaj pa imamo? Od stroke res nič. Velja samo en kriterij. Samo da je naš
Smuuki
04. 10. 2024 12.24
+2
Čemu sploh imamo različne tematske univerze če lahko bilo kateri profil prevzame bilo kateri resor? Kaj imajo skupnega veterina in varnost? Kaj imata skupnega ekonomija in zdravstvo? Kaj imata skupnega trgovec in ministrstvo za gospodarstvo? Kdo se iz koga norčuje? Izobražujmo fdv in imamo vse. Ti so povsod. Ups preslišimo rezultate. 😀😀😀😀
Smuuki
04. 10. 2024 11.48
+2
Ko svobodnjaški veterinar prime varnost v roke ti ne preostane drugega kot da sam poskrbiš za svojo varnost. Ta pojma nima kaj se dogaja okoli njega
KVAJSTABO
04. 10. 2024 09.23
+1
Če prav razumem, če bi se vsako leto povečalo števiilo zaposlitev za 250... kakšen je načrt za zagotavljanje teh dodatnih plač za zaposlene? A bodo spet novi davki in stiskanje grla gospodarstvu??? Bo treba omisliti tudi kaj, ki prinaša denar v skupno malho, ne pa samo iz nje jemat.Kupite traktorje in pomagajte kmetijstvu, da bomo vsaj preskrbljeni s hrano. Od tankov ne bo nobenega doprinosa.
bandit1
04. 10. 2024 09.20
+3
Biti v službi domovine, to ne sme biti prisilna odločitev. To mora biti notranji vzgib, Pa kaj si ti nor? Vse ste pokradli sedaj pa bom jaz prostovoljno pazil vaše nakradeno in mogoče še glavo izgubil. Nehajte bluzit s temi parolami iz JLA.
Jimi1
04. 10. 2024 09.17
+2
Hvala Bogu več nisem vojaski obveznik... S takšnimi ministri bi se takoj spravil v zeleni kader ...
krpati
04. 10. 2024 09.06
+1
Zadovoljstvo državljanov je odraz št vojakov.....porazno pa na račun politike.....pa četudi bo vojaški rok obvezen....kadnidatov bo vse manj.
tomahawk
04. 10. 2024 09.09
+1
krpati ja..... na zalost. Vodijo jo pa častniki z nekim pač faksom niti ni važno katerim in nekim na hitro usposabljanjem. To je častnik v SV ki ni imel nikoli stika z nikakršno vojsko in zdaj vodi 100 ali več ljudi.....bog ne daj tut v vojno.
tomahawk
04. 10. 2024 09.06
-1
Uglavnem da ali ne naborništvu..... s takim tempom kot je zdaj bo vojakov kmalu zmanjkalo in tudi v policiji ni dost bolje. Država podpira lenuhe in tiste o katerih bog ne daj tu kaj pisat. Stanje je za zamislit...
KVAJSTABO
04. 10. 2024 09.05
+4
Patria je cenejša, polovico lažja je dejal... Železo pač košta. To dobro vedo tudi " naši" zbiralci.
Jimi1
04. 10. 2024 09.04
+4
Sedaj je resno vprašanje kaj je ta domovina naredila za nas zadnje čase da bi jo branili...? Za mene zadnje čase nič pozitivnega... Branil pa bi ta narod pa če bo treba tudi pred takšno zblojeno vlado in sistemom...
optimistikus
04. 10. 2024 08.59
+1
Vojaški rok bi moral biti obvezen za vse fante od 18 pa do 28 leta starosti ki so zdravi in to eno leto, brez izjem in izgovorov, če pride do vojne saj ta mladina še z fračo ne zna streljat kaj šele z puško ali čim boljšim, .........kdo bo branil domovino, babice in dedki, zato ker imamo mehkušce in ne več fantov kot se jim je včasih reklo
Dragica Cegler
04. 10. 2024 09.25
In dekleta,saj smo enakopravni.Velja tudi za Niko.
MladInPerspektiven
04. 10. 2024 08.56
+2
Sem absolutno proti. K vojakom naj gredo opranci, ki še verjamejo v pravljice.
bronco60
04. 10. 2024 08.47
+0
Borut, bolano zvesti 1 vojak njihove Svobode, srhljivo.
blackwizard
04. 10. 2024 08.43
+6
Prodajalec levičarske megle, teror svoboda
MucaNeGrize
04. 10. 2024 08.48
+2
dej napiši kako bi se prezentiral desničar....brez megle... če se upaš ...
jedupančpil
04. 10. 2024 08.20
+6
ja ja kar pejd za kanon futer
El pi5tolero
04. 10. 2024 08.15
+10
Fakking skladiscnik je bil v vojski, nesposoben pa to, so mu zrihtal papir! Zdej je minister za obrambo bog nam pomagi! Nimas kej! Lol
NoviceResnice
04. 10. 2024 08.11
+9
Kaj pa koalicijski dogovor s prodano Levico....da boste namest orožja še povečal socialo ....kva pa to... jolbeti lažnjivi
plejadanka
04. 10. 2024 08.09
+1
A je "zaslisanje" ze koncano?
Finfer
04. 10. 2024 08.09
+3
Sedaj se bo odprlo in bomo kupovali na veliko jedrsko orožje,letalonosilke,jedrske podmornice,tanke,blindirane osemkolesnike in drugo težko mehanizacijo da bomo branili to revščino v tej posrani državi !!
MucaNeGrize
04. 10. 2024 08.27
+0
Proračun slovenskega Ministrstva za obrambo za leto 2024 znaša 1,018 milijarde evrov, pri čemer je več kot 75 % sredstev namenjenih Slovenski vojski. Po diktatu NATA naj bi se do leta 2028 povečali vsaj na 1,75 milijarde evrov letno. Za primerjavo naj povemo, da bo za gradnjo novih javnih stanovanj v obdobju med 2023 in 2025 iz državnega proračuna v celoti namenjenih zgolj 76 milijonov evrov. Oboroževanje ima tudi izrazito negativne posledice na okolje. Skupni vojaški ogljični odtis držav članic NATA je lani znašal 226 milijonov ton CO2. Zgolj med letoma 2021 in 2023 se je povečal za več kot 30 milijonov ton CO2, kar je primerljivo s tem, da bi na ceste zapeljalo dodatnih 8 milijonov avtomobilov. Svetovna orožarska industrija velja za eno največjih posamičnih onesnaževalk, v letu 2023 je prispevala 5,5 % vseh proizvedenih emisij toplogrednih plinov. Letalska industrija za primerjavo prispeva 2,1 % vseh proizvedenih emisij toplogrednih plinov. V skladu z načrti NATA se bo oborožitvena gonja v času vse večje okoljske krize, katere učinki bodo najbolj prizadeli države svetovnega obrobja, še stopnjevala.