
"Menim, da nimamo razlogov za strah. Poleg tega komisija ne bo imela naloge predlagati razmejitve med državama v točkah, kjer v minulih 15 letih nismo dosegli pogovora," je dejal hrvaški premier Ivo Sanader po današnji seji predsedstva Hrvaške demokratične skupnosti (HDZ) v Zagrebu.
Komisija bo imela dvojno vlogo
Zgodovinska komisija bo imela po mnenju hrvaškega premiera dvojno nalogo: osvetlila naj bi odlične odnose med državama ter z različnimi informacijami pomagala pri sprejemanju političnih odločitev. Kot je še pojasnil Sanader, bi lahko komisija na obeh straneh javnost seznanila z nekaterimi dejstvi, ki niso dovolj znana. Na koncu bo odločilen dvostranski dogovor ali pa bosta morali državi poiskati pomoč v mednarodni arbitraži.
Sanader je še spomnil, da je Slovenija že imela skupni komisiji z Avstrijo in Italijo, in ob tem vprašal, zakaj ne bi mogla imeti takšne komisije tudi s Hrvaško.
Sanaderju se zdi predlog pozitiven

Predlog o oblikovanju komisije je Zagrebu decembra uradno posredoval slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, Hrvaška pa naj bi nanj uradno odgovorila v prihodnjih tednih. Po petkovem srečanju s slovenskim kolegom Janezom Janšo v Mokricah je Sanader predlog slovenske strani označil kot pozitiven. Oba premiera sta ocenila, da bi bila komisija koristna za seznanjanje obeh javnosti z zgodovinskimi dejstvi, ki bi bila morda relevantna tudi pri reševanju odprtih vprašanj.