"To so znana politična stališča nekaterih političnih opcij v Sloveniji. Gotovo je, da ne gre za objektivno stanje, niti ne moremo tega sprejeti," je dejal hrvaški premier Ivo Sanader.
"Predlagamo najbolj elegantno rešitev, da državi vprašanje meje na morju rešita z arbitražo, kot so to naredile ZDA in Kanada ter nekatere evropske države. Zakaj bi se nekdo bal arbitraže, to je povsem zakonit in eleganten način reševanja meddržavnih sporov," meni hrvaški premier, ki dodaja, da bi bil to znak zrelosti dveh držav.
V koalicijski pogodbi, ki so jo podpisale slovenske vladne stranke, je na področju zunanje politike med drugim obljubila nov začetek v odnosih s Hrvaško, ki pa ga pogojuje s hrvaškim upoštevanjem "zgodovinskih dejstev in okoliščin," kot je celovitost Piranskega zaliva. Zapisala je, da koalicijski partnerji glede meje med Slovenijo in Hrvaško upoštevajo stanje na dan 25. junija 1991, kar pomeni, da se zaselki na levem bregu Dragonje do dokončnega sporazuma upoštevajo kot slovenski, upošteva pa tudi celovitost Piranskega zaliva. Napovedala je tudi, da bo slovenska vlada hrvaški predlagala ukrepe, ki bodo sprostili odnose med državama, in rešitve, ki bi presegle aktualne nesporazume.