S programom, ki ga je v zadnjem letu sestavljalo 247 članov v 17 programskih odborih, bodo tako reševali 78 izzivov, ki Slovenijo čakajo v prihodnosti, zanje pa osnutek programa, ki sta ga 15. novembra že potrdila izvršni odbor in svet stranke, predlaga 373 rešitev.
"Do zdaj smo imeli kot največja opozicijska stranka opozicijsko vlogo – vložili smo ustavno obtožbo, interpelacije, vodimo dve preiskovalni komisiji. Od kongresa dalje pa prihaja obdobje, ko gledamo predvsem v prihodnost, kako naprej in kako po volitvah," pravi predsednik največje opozicijske stranke, Marjan Šarec. To so povzeli tudi v sloganu programa, ki se glasi "Normalizacija. Rešitve. Razvoj".
S programom se bodo opredelili kot razvojno-liberalna stranka, ki želi Slovenijo "popeljati na pot razvoja, vendar ne razvoja za ceno človekovih pravic".
Program so strnili v 12 rešitev za razvoj Slovenije, ki so večinoma usmerjene v zagotavljanje ugodnih razmer za večjo gospodarsko rast. Tako napovedujejo več denarja za zaposlene, ki bi ga zagotovili z davčno razbremenitvijo, stanovanjsko reformo za mlade, zagotovitev človeka vredne starosti, krepitev kakovostnega in dostopnega javnega zdravstva, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, povečanje javnih vlaganj v znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost, odgovorno ravnanje z okoljem, trajnostni in okolju prijazen razvoj, kakovostno pitno vodo in čist zrak za vse, manj vmešavanja države v gospodarstvo, spodbude za prostovoljno aktivacijo bančnih depozitov ter ukinitev državnega sveta in spremembo volilnega sistema.
Kot ključno program izpostavlja tudi reševanje podnebne problematike, s tem pa tudi preimenovanje okoljskega ministrstva v ministrstvo za podnebne spremembe, okolje in prostor, ki bi ob tem dobilo državnega sekretarja, pristojnega za podnebne spremembe. Razvojno naravnan program po Šarčevih besedah predvideva tudi vzpostavitev novega ministrstva za raziskave, razvoj in znanost, ministru oz. ministrici, ki bi prevzela vodenje tega resorja, pa bi hkrati pripadlo tudi mesto podpredsednice vlade.
Šarec: S sprejetjem programa bo LMŠ pripravljena na naslednje volitve
Prvak LMŠ se ob tem strinja, da antijanševska paradigma ni dovolj, zato napoveduje krovni zakon, s katerim bo po volitvah treba popraviti anomalije, ki so nastale v času trenutne vlade. Ob tem se zaveda, da bo pri uresničevanju programa potrebno usklajevanje s koalicijskimi partnericami. "Nismo sanjači z iluzijami, smo realni ljudje, zato se zavedamo, da bo treba v koaliciji zadeve usklajevati," poudarja. Šarec je ob tem prepričan, da bo novo vlado sestavila levosredinska koalicija.
Prav tako pa pravi, da se v prihodnosti ne bo mogoče ogniti kadrovskim čistkam. Menjave bodo, kot pravi, povsod, kjer so vodilna mesta zasedli nestrokovni kadri in posamezniki brez ustreznih izkušenj ter kjer so za zaposlitev strankarskih ljudi nižali zahtevane pogoje za zasedbo vodilnih menedžerskih položajev v državnih družbah. Kot primer je Šarec navedel Pošto Slovenije in vrh Nacionalnega preiskovalnega urada.
Da so točke njihovega programa podobne programom drugih levosredinskih strank, se mu ne zdi nič slabega. "Bolj ko si bodo naši programi podobni, lažje bo sestaviti koalicijsko pogodbo," je še dejal.
O sodelovanju po volitvah
Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB so sicer septembra sklenile sporazum, da bodo po naslednjih parlamentarnih volitvah skupaj oblikovale vladno koalicijo, mandatarsko mesto pa bo pripadlo stranki, ki bo na volitvah dosegla največji delež glasov.
Za povezovanje s poslanci DeSUS Šarec trenutno ne vidi možnosti, z nepovezanimi poslanci pa po njegovih besedah še ni bilo "premika v to smer". Ob tem dopušča še možnost povezovanja z vsemi, ki spoštujejo vrednote in program stranke, zavrača pa možnost sodelovanja s strankami aktualne vlade. "Želimo povezati tiste sile v Sloveniji, ki so tako kot mi razvojno in liberalno usmerjene ter spoštujejo evropske vrednote, človekove pravice in pravice posameznika," je dejal.
Na sobotnem kongresu, ki bo zaradi epidemioloških razmer potekal virtualno, se bo predvidoma zbralo 300 udeležencev. Zbrane bodo uvodoma poleg Šarca nagovorili še podpredsednik stranke Igor Žavbi, podpredsednica stranke in poslanka Jerca Korče ter vodja poslanske skupine Brane Golubović.
Odhod v opozicijo po Šarčevem mnenju koristen za očiščenje stranke
Stranka je po Šarčevi oceni pred volitvami v boljši kondiciji kot v času, ko je bila del vladne koalicije. Beležijo sicer tako odhode kot prihode članov, a je drugih po Šarčevih besedah več. Odhod v opozicijo tako ocenjuje celo kot koristen za stranko, saj ob tem "tisti, ki iščejo kakšne koristi, odidejo drugam, stranka se očisti in potem se včlanjujejo drugi".
Postopke evidentiranja kandidatov za parlamentarne volitve je stranka začela takoj po tistem, ko je Šarec v začetku leta 2020 odstopil s funkcije predsednika vlade. Na kandidatni listi bodo kandidirali vsi trenutni poslanci LMŠ, na listi stranke bosta tudi nekdanji državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Jure Gašparič in predsednik programskega odbora stranke Iztok Purič.
Po Šarčevi oceni ima stranka dobro razvito lokalno mrežo, na različne načine so dejavni v 55 slovenskih občinah, ponekod se povezujejo tudi z lokalnimi listami, je pojasnil Šarec.
Po javnomnenjskih anketah zadnjih mesecev bi sicer stranko volilo med nekaj manj kot šest in nekaj več kot osem odstotkov anketiranih.
Pred lokalnimi volitvami leta 2014 ustanovljena stranka LMŠ je na državnozborskih volitvah prvič nastopila leta 2018. Šarec je po koalicijskih usklajevanjih postal premier prve manjšinske vlade v zgodovini Slovenije, a je v začetku leta 2020 odstopil, stranka pa je potem prešla v opozicijo.
KOMENTARJI (677)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.