Ker je Slovenija v jugovzhodnem operativnem področju Nata, je Šarec izrazil željo po premestitvi pripadnikov Slovenske vojske iz Slovaške v drugi polovici leta 2024. Po zadnjih dostopnih podatkih je v bojni skupini na Slovaškem 128 slovenskih vojakov.
Slovenska vojaška prisotnost na Slovaškem v okviru Aktivnosti okrepljene pozornosti (enhanced Vigilance Activities - eVA) traja od marca 2022. Šarec je ob tem spomnil na šest let trajajočo prisotnost slovenskih vojakov v Latviji in dodal, da bo Slovenija v prihodnje premaknila svoje sile v Romunijo, kjer pod okriljem Francije deluje bojna skupina v okviru eVa.
Ministra sta sicer izpostavila, da vojski njunih držav medsebojno dobro sodelujeta. Romunija od leta 2018 sodeluje v Natovem centru odličnosti za gorsko bojevanje v Poljčah, Slovenija pa se bo vključila v delovanje mednarodnega centra za odpornost v Bukarešti.
Šarec je ob tem spomnil, da je Romunija ob lanskem požaru na Krasu Sloveniji priskočila na pomoč z dvema ploviloma Spartan C-27J, za kar se je minister romunskemu kolegu tudi danes zahvalil. Državi uspešno sodelujeta v regionalnih pobudah za sodelovanje obrambnih ministrstev jugovzhodne Evrope in za pripravljenost na nesreče in njihovo preprečevanje za jugovzhodno Evropo.
Pred skorajšnjim vrhom Nata v Vilni sta se ministra strinjala, da bo tam treba zagotoviti konkretne rezultate za poglobitev podpore Ukrajini, pri čemer "bo ključno, da se osredotočimo na nujne potrebe Ukrajine z nadgradnjo celovitega paketa pomoči v dobro premišljen dolgoročni mehanizem", je poudaril Šarec, so zapisali na Morsu.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.