Danes obeležujemo svetovni dan učiteljev. Marjan Šarec je na podelitvi državnih nagrad Republike Slovenije na področju šolstva za leto 2019 spregovoril o vlogi pedagoških delavcev in šolskega sistema v današnjem času.
Zahvalil se je pedagoški delavcem, ki so posvetili svoje življenje plemenitemu cilju: ''Cilju, kako mladi generaciji pokazati pot v življenje, kako jih pripraviti na življenje in kako jim pokazati, da je znanje vrednota, da je znanje nekaj, česar ti ne more nihče vzeti.''
''Trud učitelja, trud profesorja, trud tistega, ki je odgovoren za mlado generacijo, pravzaprav nikoli ne more biti v resnici dovolj plačan,'' se zaveda premier ter dodaja, da ta poklic terja veliko časa, veliko priprav in veliko vztrajnosti.
Ozrl se je tudi na novodobne generacije, ki po njegovem mnenju vse preveč posegajo po najrazličnejših elektronskih napravah namesto po knjigah, kar pedagoške delavce postavlja pred dodatne izzive.
Vlogo šolstva vidi predvsem kot vlogo vzgojne ustanove. ''Žal ugotavljamo, da danes manjka predvsem spoštovanja. Učiteljski poklic ni več tako cenjen, kot je bil v preteklosti. To pa zato, ker o šoli vsi več vedo, kot vedo učitelji. Starši hodijo z odvetniki, starši, ki si nočejo priznati, da mogoče njihovemu otroku ne gre, starši, ki bi radi določali učni program, in starši, ki bi včasih radi določali jedilnike in druge stvari. V nekaterih stvareh se moramo vrniti nekoliko nazaj, ustaviti svoj korak in pretehtati, ali je res vse pravilno, kar delamo, kajti učiteljski poklic mora biti cenjen in šola mora vzpostavljati odnos med učiteljem in učencem. Vanj starši ne smemo posegati.''
V svojem nagovoru je tudi opozoril, da ne smemo do otrok gojiti prevelikih pričakovanj, saj lahko to pelje v najrazličnejše krize. ''Otroke je treba naučiti, da si pomagajo med seboj in da so predvsem drug drugemu ljudje.''
Po njegovem mnenju imamo v Sloveniji dober šolski sistem, manjka pa dostojanstva učiteljskemu poklicu. ''Naš šolski sistem se lahko kosa z vsakim in marsikateri sistem tudi prekaša. Učenci pa se morajo zavedati, da v življenju niso samo pravice, ampak tudi dolžnosti. In to je naloga vseh nas, ne samo vas, ki ste v šolskem sistemu, ampak predvsem staršev. Niso otroci tisti, ki so problematični. Problematični so največkrat starši.''
Zahvalil se je tudi za vse ure učiteljev, ki jih prebijejo v razredih in doma, ko se pripravljajo, ter jim zaželel obilo veselja pri delu. ''Noben človek ne pozabi dobrega učitelja vse življenje,'' je še dodal.
Povprečno en učitelj na deset učencev
Po podatkih Statističnega urada Slovenije je v osnovnih šolah en učitelj oz. učiteljica skrbela povprečno za 10 učencev oz. učenk. V osnovnošolskem izobraževanju je bilo v šolskem letu 2018/19 zaposlenih 18.358 učiteljev in učiteljic, od tega 2.099 učiteljev in 16.259 učiteljic. V tem šolskem letu je bilo v osnovne šole vpisanih 186.328 učencev in učenk. Vseh oseb, zaposlenih v tem šolskem letu na tej stopnji izobraževanja, je bilo 7.250 (6.844 v javnih, 406 v zasebnih srednjih šolah). Od tega je bilo 6.087 učiteljev in učiteljic (učiteljic je bilo 67 %), 305 vodstvenih delavcev oz. delavk (od tega delavk 56 %) in 299 svetovalnih delavcev oz. delavk (od tega delavk 93 %).
V študijskem letu 2018/19 je bilo v ustanovah na terciarni ravni izobraževanja zaposlenih 5.436 strokovnih delavcev in delavk. Moških je bilo nekoliko več (54 %) kot žensk (46 %). Po izobrazbi so bili oboji večinoma doktorji oz. doktorice znanosti. Med moškim delom strokovnega osebja je imelo znanstveni magisterij ali doktorat 83 % zaposlenih, med ženskim delom tega osebja pa 71 %. Med moškimi je bil večji kot med ženskami tudi delež starejših od 49 let (med prvimi jih je bilo 43 %, med drugimi 34 %).
Plače starejših zaposlenih v izobraževanju in plače njihovih mlajših kolegov
Povprečna mesečna plača predmetnih učiteljev in učiteljic v osnovni šoli, starih od 25 do 29 let, je v letu 2018 znašala 1.384 evrov, kar je približno 1.000 evrov manj od povprečne mesečne bruto plače njihovih starejših kolegov in kolegic, starih 65 let in več.
Povprečna mesečna bruto plača visokošolski učiteljev in učiteljic ter sodelavcev in sodelavk, starih od 25 do 29 let, je v letu 2018 znašala 1.535 evrov, povprečna mesečna bruto plača njihovih starejših kolegov in kolegic, starih najmanj 65 let, pa 4.339 evrov.
Evropska komisija je ob svetovnem dnevu učiteljev sporočila, da plačilo ni le ključen dejavnik za vstop ljudi v učiteljski poklic, je tudi zelo pomembno za motivacijo učiteljic in učiteljev. Politike, ki zadevajo plače in karierne možnosti ljudi, zaposlenih v izobraževanju, bi morale biti zato del celovitih strategij, s katerimi želijo države povečati privlačnost učiteljskih poklicev.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.