"V Splošni bolnišnici Celje se zaradi trenutnih epidemioloških razmer in potreb po organizaciji dodatnih covidnih delovišč soočamo s pomanjkanjem negovalnega kadra," je celjska bolnišnica zapisala na spletu. Iščejo diplomirane in srednje medicinske sestre, ki so zaposlene pri drugih delodajalcih in bi jim bile "pripravljene priskočiti na pomoč".
"Vabimo jih, da se v popoldanskem ali nočnem času pridružijo našemu kolektivu. Veseli bomo vseh, ki so nam pripravljene priskočiti na pomoč in z voljo, znanjem in srčnostjo oskrbeti naše paciente. Sodelovanje bomo uredili v obliki dela po podjemni pogodbi," so zapisali.
Kot so kasneje sporočili za naš portal, Splošna bolnišnica Celje tako kot ostale slovenske bolnišnice ves čas opozarja na pomanjkanje negovalnega kadra. "V času, ko moramo zaradi covida spreminjati organizacijo dela in odpirati dodatna delovišča, je to pomanjkanje še večje. Trenutno na trgu delovne sile ves čas iščemo več kot 50 medicinskih sester, ki bi jih zaposlili," so pojasnili.
A ker so, kot pravijo v bolnišnici, zaradi pomanjkanja tega kadra pri zaposlovanju neuspešni, so na spletu objavili oglas, s katerim k sodelovanju vabijo medicinske sestre, ki so sicer že zaposlene pri drugih delodajalcih. "Ker gre za delo medicinskih sester, ki jih vabimo k sodelovanju, zunaj rednega delovnega časa ‒ zaposlene so v zdravstvenih domovih, zdraviliščih, bolnišnicah in drugod ‒ bi jih v delovni proces vključevali v popoldanskem in nočnem času, ob koncu tedna," so dejali. Predvidevajo namreč, da te v dopoldanskem času že opravljajo redno delo.
Ob tem so v celjski splošni bolnišnici poudarili. da bi medicinske sestre z veseljem zaposlili za polni delovni čas, a da jim za takšne dopolnilne oblike dela lahko ponudijo podjemno pogodbo.
Pomanjkanje kadra tudi v SB Brežice: največ težav pri iskanju medicinskih sester za določen čas
S pomanjkanjem zdravstvenega kadra se medtem soočajo tudi v Splošni bolnišnici Brežice, kjer imajo prav tako največ težav pri zaposlovanju diplomiranih medicinskih sester za določen čas, ki bi nadomestile tiste, ki so dolgotrajno bolniško ali porodniško odsotne: "Na razpise za določen čas zadnjega pol leta le redko dobimo kakšno prijavo."
"Za nadomestitev srednjih in diplomiranih medicinskih sester, ki so se upokojile ali dale odpoved pogodbe o zaposlitvi, smo zaenkrat uspeli dobiti ustrezna nadomestila, res pa je, da je potrebno včasih razpis ponoviti tudi večkrat," pravijo in dodajajo, da se to v preteklih letih ni dogajalo. Ob tem še dodajajo, da imajo stalno razpisana tudi delovna mesta za zdravnike različnih specializacij. "Pomanjkanje zdravnikov ni nov problem, ampak je prisoten stalno."
Trenutno razpisujejo mesta za pet zdravnikov, ob čemer so nam sporočili, da bi potrebovali tudi vsaj enega pediatra, ter tri diplomirane medicinske sestre. Zdravnike ob tem zaposlujejo za nedoločen čas, medicinske sestre pa za določen čas, za čas nadomeščanja začasne odsotnosti zaposlenih. "Pri reševanju kadrovske situacije si tudi v naši bolnišnici pomagamo s sklepanjem podjemnih pogodb z bivšimi sodelavci, ki so se upokojili, ali z zaposlenimi v drugih delovnih organizacijah, ter z vključevanjem študentov višjih letnikov preko študentskega servisa za pomoč pri delu na oddelkih," dodajajo v brežiški bolnišnici.
Najpogostejši razlogi za odhod zdravstvenega kadra, kot navajajo v SB Brežice, so predvsem dolgi delavniki, osebje namreč dela 24 ur dnevno in vse dni v letu (delo ponoči, ob vikendih in praznikih), fizično zahtevno delo (predvsem za srednje medicinske sestre in bolničarje) ter tudi obseg dela, ki je zaradi celostnih preiskav in postopkov zdravljenja veliko večji kot v preteklosti. Tu navajajo predvsem diplomirane medicinske sestre, laboratorijske inženirje in fizioterapevte.
KOMENTARJI (203)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.