Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je začela obravnava obtožbe, ki poslovnežu Juriju Schollmayerju in podjetju BeBe očita kaznivo dejanje davčne zatajitve. Podjetje BeBe, ki je v stečaju in katerega direktor je bil Schollmayer, naj bi s kaznivim dejanjem pridobilo 320.000 evrov premoženjske koristi.
Kot poroča Dnevnik, se obtožnica nanaša na poslovanje iz leta 2002, Schollmayerju pa očitajo, da je pri obračunu davka na dodano vrednost upošteval račun za storitev, ki sploh ni bila opravljena, ter tako neupravičeno uveljavljal odbitek vstopnega DDV v višini 57.724 evrov, poleg tega pa naj bi se družba BeBe izognila plačilu davka od dohodka pravnih oseb v višini 263.244 evrov.
Obtožba je po pisanju časnika plod kazenske ovadbe, ki jo je proti Schollmayerju pred leti vložil nekdanji direktor Merkurja Bine Kordež, in sicer po tistem, ko je obtoženi Merkurju prodal z BeBejem lastniško povezano družbo Bofeks.
Na ljubljanskem okrožnem sodišču je Schollmayer po poročanju Dela v ponedeljek dejal, da niso nikogar oškodovali in da so ravnali skladno z zakonom ter da ima čisto vest. Pojasnil je, da je imel vse od začetka podjetniške kariere usposobljeno računovodstvo, ki je skrbelo za vodenje poslovodnih knjig in letna poročila, ki so bila tudi revidirana.
Poudaril je tudi, da je bila poleg njega direktorica družbe BeBe tudi njegova sestra, ki se je dejansko ukvarjala s tem podjetjem.
Sodna izvedenka Jelena Marinko je ocenila, da v tem primeru ni šlo za utajo davčnih obveznosti, pač pa za "nestrokovno vodenje poslovnih knjig, katerih posledica so napačno izkazani računovodski izkazi in davčni obračun za davek od dobička davčnega zavezanca".
Po mnenju tožilca Emila Bukovca, ki se je podpisal pod obtožnico, zaključek izvedenke ni merodajen, ker se nanaša le na njeno ugotovitev, da obtoženi knjiženja določenih dokumentov ni opustil, temveč jih je le nestrokovno knjižil. Bukovac pa meni, da je šlo v resnici za naklepno ravnanje Schollmayerja, da bi se izognil plačilu davka, saj naj bi računovodkinji dajal izrecne odredbe za vsako večje knjiženje, še piše Dnevnik.
Sodni senat je v ponedeljek zaslišal le Schollmayerja, konec januarja pa bodo predvidoma zaslišane nekatere priče.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.