Slovenija

SD in SNS skupno za nove praznike

Ljubljana, 03. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Stranki sta si enotni, da bi bilo treba prestaviti praznovanje samostojnosti in uvesti nov praznik za Primorsko.

Po številu praznikov naj bi bili Slovenci po statistikah prvi vrhu, saj novo leto in praznik dela, v naprotju z drugimi evropskimi državami, praznujemo kar po dva dni skupaj
Po številu praznikov naj bi bili Slovenci po statistikah prvi vrhu, saj novo leto in praznik dela, v naprotju z drugimi evropskimi državami, praznujemo kar po dva dni skupaj FOTO: Dare Čekeliš

Poslanska skupina SD je konec marca v parlamentarno proceduro vložila svoj predlog novele zakona o praznikih in dela prostih dnevih, s katerim bi 23. december razglasili za dan samostojnosti in enotnosti.

Dve muhi na en mah

"Na ta način bi dan, ko se je leta 1990 večina Slovencev na plebiscitu izrekla za samostojnost in neodvisnost države, obeležili skupaj z vsemi prizadevanji za graditev slovenske državnosti v preteklosti," menijo v poslanski skupini SD.

V zakonodajnem postopku se je od leta 1997 znašlo več predlogov za spremembo zakona o praznikih, največ se jih nanaša na obeležitev priključitve Primorske k Sloveniji. "A posamezni predlagatelji v vseh teh letih niso bili enotni pri izbiri datuma," je pojasnil Samo Bevk (SD). Tudi trenutno je v parlamentarno proceduro vloženih več predlogov sprememb zakona z različnimi predlaganimi datumi, svojega pa napoveduje tudi vlada.

SD išče 'datume enotnosti'

V SD tako menijo, da lahko 23. december 1990 resnično poveže večino državljank in državljanov le, če ob njem ne bomo iskali novih datumov, ki takšne enotnosti ne morejo zagotoviti.

Predlog poslanske skupine SNS poleg prestavitve dneva samostojnosti na 23. december predvideva še obeležitev 15. septembra kot dneva priključitve Primorske k Sloveniji. V SD bodo ta datum, čeprav se s svojim predlogom zavzemajo za skupni dan samostojnosti in enotnosti, podprli. "Nimamo razloga, da bi nasprotovali obeležitvi dneva, ko je bila uveljavljena mirovna pogodba z Italijo," je napovedal Bevk.

Eni bi praznovali požige, drugi priključitve

Na predlog SNS sta sicer vloženi še dve dopolnili, obe sta vložila poslanca LDS Davorin Terčon in Geza Džuban. Terčon kot praznik predlaga 13. julij, ko so italijanski fašisti leta 1929 v Trstu požgali simbol slovenstva Narodni dom, Džuban pa 17. avgust kot dan priključitve Prekmurja k Sloveniji.

V SD se glede podpore obema dopolniloma še niso odločili, poslanka Socialnih demokratov Breda Pečan pa je izrazila pomisleke glede obeleževanja 13. julija. Tak praznik bi bil namreč po njenem mnenju preveč podoben "protiukrepu za italijanski dan spomina".

Predlog MLD: Dan Mladih

Za presenečenje pa so poskrebli v Mladi Liberalni demokraciji z idejo o novem prazniku, Dnevu mladih, 12. avgustu. "Naš predlog za uvedbo Dneva mladih temelji na tem, da bi se na ta dan simbolično obeležila mlada generacija, s čimer bi se dokazalo, da se vsa družba zaveda pomena mlade generacije,ta pa bi dobila možnost javnosti predstaviti vse svoje probleme," pravi Aleš Bučar - Ručman, predsednik Mladih liberalnih demokratov.

Na vprašanje ali ne gre za reprizo nekdanjega Dneva mladosti, 25. maja, pravijo, da ne gre za podobnost ne po datumu ne po vsebini. "12. april, ki ga predlagamo, je nastal pod okriljem OZN," pravi podpredsednik LDS Marko Pavliha.

Sicer pa naj bi v kratkem svoj predlog spremeb zakona o praznikih v proceduro poslala tudi vlada.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10