Inflaciji predlogov novih praznikov, predvsem dneva enotnosti, so se na izviren način pridružili Socialni demokrati, ki predlagajo, da bi namesto 26. decembra dan samostojnosti in enotnosti praznovali 23. decembra, na obletnico plebiscita.
Kot pravi poslanec SD Samo Bevk, bi bil 23. december bolj smiseln kot 26. "V tej smeri je bilo že več pobud, mi pa ta praznik še nadgrajujemo z dnevom enotnosti," pravi Bevk.
V predlogu koordinacijskega odbora za državne proslave, ki naj bi ga vlada predvidoma obravnavala v četrtek, letos še ni predvidenega dneva enotnosti - praznovali naj bi ga maja prihodnje leto. Že letos pa naj bi po vladnem predlogu praznovali vrnitev Primorske k matični domovini. Datum še ni določen, proslava pa bo v Portorožu septembra ali oktobra. Darja Lavtižar-Bebler, poslanka LDS je povedala, da so vladi predlagali tudi, da bi praznovali 5. oktober kot dan spomina na trpljenje Slovencev – Primorcev.
Sicer pa je največ razlik med strankami prav glede datuma priključitve Primorske Sloveniji. Možnosti je več : 26. april - obletnica podpisa londonskega pakta,13. julij – obletnica požiga Narodnega doma v Trstu, 6. september - streljanje narodnih odpornikov, obsojenih na prvem tržaškem procesu, 15. september - dan uveljavitve pariške mirovne pogodbe, 5. oktober - dan podpisa memoranduma o soglasju med Jugoslavijo in Italijo, ter 12. november – dan, ko je bila leta 1920 podpisna rapalska pogodba.
V vladnem predlogu državnih proslav je tudi združitev Štajerske in Prekmurja z domovino. Proslava bo novembra v Mariboru. Sedanjemu spisku praznikov in prostih dnevov se bosta tako gotovo pridružila vsaj dva, prihodnje leto pa trije.