"Eden iz med teh primerov so čistilke v UKC Maribor, ki so bile po poročanju medijev primorane dati odpoved pri svojem prejšnjem delodajalcu MIV servis, ki je do sedaj izvajal storitve čiščenja za UKC Maribor, zato da so se lahko zaposlile pri novem delodajalcu, ki je prevzel dejavnost čiščenja avgusta letos, Aktiva čiščenje. Čistilke so zaradi takšne zamenjave delodajalca izgubile vse ugodnosti, ki so povezane s trajanjem delovnega razmerja, kot je število dni dopusta, jubilejne nagrade in morebitne odpravnine. Izguba teh ugodnosti je zanje še toliko bolj boleča, saj za opravljeno delo prejmejo zgolj 595 evrov bruto na mesec," so izpostavili v pobudi.
Javni sektor s strategijo odprave prekarnosti kot pozitiven zgled za zasebni sektor
Zapisali so še, da v njihovi stranki zagovarjajo stališče, da množično izvajanje storitev za javni sektor, ki ga izvajajo zunanji izvajalci, pomeni veliko tveganje za razvoj prekarnosti. Odnos med najetim delavcem in delodajalcem pa naj ne bi imel pozitivnih razvojnih ali finančnih učinkov za državo. "Pomembno je, da država s svojim vzorom in spodbujanjem izvajanja storitev prek sistemiziranih delovnih mest v javnem sektorju spodbudi tudi zasebni sektor, da naloge, ki so predvidljive in stalne, vključi v sistemizirana delovna mesta," so pripisali.
V pobudi so še zapisali, da tudi koalicijski sporazum predvideva odpravo najema zunanjih izvajalcev v javnem sektorju, kjer obstaja stalna potreba po rednem delu. Na podlagi strategije odpravljanja pekarstva naj se vzpostavi pozitivni zgled za gospodarstvo, so zaključili v pobudi in vlado pozvali, naj v skladu s koalicijskim dogovorom v čim krajšem možnem času pripravi ukrepe za odpravo najema zunanjih izvajalcev v javnem sektorju in s strategijo odprave prekarnosti vzpostavi pozitiven zgled za zasebni sektor.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.