Slovenija

SD za 'socialne' reforme

Ljubljana, 28. 10. 2005 17.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pahor se zavzema, da bi reforme pripomogle k povečanju socialne varnosti. Davčni svetovalci pa jih pozdravljajo.

Pahor ni naklonjen enotni davčni stopnji
Pahor ni naklonjen enotni davčni stopnji FOTO: POP TV
Skrbi nas socialna nestabilnost, ki naj bi jih reforme prinesle s seboj ... Mi o enotni davčni stopnji formalno še nismo rekli zadnje besede, vendar ji nismo naklonjeni. Ne rečem, da nima privlačnih učinkov za gospodarstvo, a ima tudi druge učinke, ki mora reformatorje skrbeti enako kot povečanje konkurenčnosti. Borut Pahor, predsednik SD

Za SD je povečanje konkurenčnosti legitimen cilj reform, vendar je ne samo z vidika socialnega soglasja, ampak tudi z vidika smisla reform pomembno, da pri odločanju o reformah ne stremimo le k povečanju konkurenčnosti, temveč tudi socialne varnosti. Sicer pa bo odločitev SD glede reform odvisna predvsem od tega, ali jih bo vlada sprejemala v paketu in ali bo enotna davčna stopnja neogiben del tega paketa, je povedal predsednik SD Borut Pahor.

SD bo po Pahorjevih besedah konstruktivno sodelovala v razpravah o reformah. "Strinjamo se, da je treba gospodarstvo razbremeniti, vendar moramo paziti tudi na socialno stran," je dejal Pahor, ki si ne zna predstavljati, kaj bi se zgodilo, če bi v paketu padle vse reforme.

Gaspari svari pred ustvarjanjem strahu

Po mnenju guvernerja Banke Slovenije Mitje Gasparija pa do reform ne more priti čez noč. Stvari se bodo, zlasti na davčnem področju dogajale postopoma. Bolj je pomembno dojemanje tistih, ki so jim spremembe namenjene, je ocenil Gaspari ter dodal, da bi bilo zelo nevarno ustvarjati strah ali nelagodje. "To namreč lahko pripelje do omejevanja domačega trošenja, kar lahko neposredno vpliva na ohlajanje gospodarske aktivnosti," je posvaril.

Po Gasparijevem mnenju je sicer še prezgodaj za jasno in dokončno oceno, kako bo izgledala končna struktura vseh predlaganih ukrepov ekonomskih in socialnih reform za povečanje konkurenčnosti gospodarstva, ki naj bi jih vlada obravnavala prihodnji teden. Tudi gradiva prihajajo postopoma, je pojasnil ter menil, da bi za oceno potreboval več podatkov.

Smisel vsake reforme je, da se povečuje stopnja stabilnosti gospodarstva, je opozoril Gaspari. Po njegovem mnenju je treba najti ravnotežje med ukrepi, ki bodo po eni strani omogočali dinamično gospodarsko rast, kolikor to zmore majhna država v odprtem gospodarskem prostoru, po drugi strani pa makroekonomsko stabilnost, ki omogoča, da sploh lahko pride do dinamičnih ekonomskih prilagoditev.

Društvo davčnih svetovalcev spremembe pozdravlja

Velika novost je najava inšpektorja pred davčnim pregledom, ki davčnemu zavezancu omogoči, da lahko pripravi dokumentacijo. Zaseg listin je po spremenjeni zakonodaji znižan z 90 na 30 dni, obvestilo o neplačanem davku se bo odslej lahko poslalo z navadno pošto ali pa se bo zavezanca obvestilo po telefonu, kar v veliki meri zmanjša stroške.

V Društvu davčnih svetovalcev Slovenije pa so zelo zadovoljni s predvidenimi spremembami davčne zakonodaje, o katerih bo na novembrski seji odločal DZ, vendar pa menijo, da je to šele začetek reform. Predvidene spremembe, s katerimi bo davčna zakonodaja dosti bolj ugodna za davčne zavezance, bodo poleg tega pripomogle k zmanjšanju birokracije in k poenostavitvi postopkov, je povedal predsednik društva Ivan Simič.

Študenti proti reformam

Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) podpira protest sindikatov proti predlaganim ekonomskim in socialnim reformam, ki je napovedan za 26. november. Nove vladne reforme najbolj prizadele ravno tiste delavce in študente, ki so iz najnižjih socialnih slojev, so zapisali v sporočilu za javnost po srečanju s predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije. Demonstracije podpirajo iz solidarnosti do delavcev, zavzemajo pa se tudi za to, da študij ne bi postal luksuzna dobrina, ki bo dostopna samo še bogatim, poudarjajo v ŠOS.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.