V nedeljo bomo obeležili obletnico ustanovitve Organizacije združenih narodov. V stranki SDS menijo, da si Slovenija prizadeva za ponovitev nestalnega članstva v Varnostnem svetu, a ne izpolnjuje vseh mednarodnih obveznosti in izkazuje 'zaupanje' le diplomatom prave politične barve.
V SDS menijo, da je bila avtoriteta OZN dobrodošla pri reševanju jugoslovanske krize. Soglasje vseh članic Varnostnega sveta je na žalost trajalo samo določen čas, tako da je pri mednarodnem priznanju Kosova prišlo do resnih zapletov, ki jih je 22. julija letos razrešilo Mednarodno sodišče (ICJ) v Haagu. Poudarjajo, da je OZN v vsakem primeru koristna organizacija, za njeno primerno učinkovanje pa je seveda potrebno tudi dobro delovanje diplomacije.
Čas opomina za Slovenijo
V okviru OZN je Slovenija namenila posebno pozornost medverskemu oziroma medkulturnemu dialogu, ki je predstavljal prednostno nalogo slovenske zunanje politike. Slovenija je poudarjala njegov pomen, ko je predsedovala Svetu EU. Slovenija je bila dejavna v zavezništvu civilizacij. Obisk generalnega sekretarja OZN Ban Ki Muna v Sloveniji januarja 2008 je bil posebno priznanje za odgovorno vlogo Slovenije v OZN.
Slovenija je imela v OZN vidno vlogo v obdobju 1998/99, ko je bila nestalna članica Varnostnega sveta. Vse do konca leta 2008 je bila Slovenija ugledna in učinkovita tudi v očeh OZN.
“V zadnjem času si Slovenija po eni strani prizadeva za ponovitev nestalnega članstva v Varnostnem svetu (2012/13), po drugi strani pa žal ne izpolnjuje vseh mednarodnih obveznosti (Sloveniji je zmanjkalo denarja za plačilo članstva v OZN za leto 2011) in izkazuje »zaupanje« le diplomatom, ki se ujemajo s politično barvo aktualne vlade tranzicijske levice. Torej naj 24. oktober ne bo le dan spomina, ampak tudi dan opomina,” so zapisali v sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.