Obe opozicijski stranki se strinjata, da je varčevanje nujno, a ga je vlada uvedla prepozno. Kot meni Andrej Baujk je vzrok vsakoletnih rebalansov, da vlada nima jasnih programskih načrtov. "Stalno opozarjamo na dve ključni stvari: nepreglednost in necelovitost, torej da se ustvarja podoba, ki ne ustreza dejanskemu stanju," pravi Bajuk.
Tudi Janez Janša meni, da glavni vzrok za rebalans ne tiči v dogajanju v mednarodnem gospodarstvu, pač pa predvsem v nedokončani reformi finančnega sektorja, zamujanju pri privatizaciji bank in zavarovalnic. To so po njegovem mnenju tudi glavni krivci za nižjo gospodarsko rast.
Ekonomist Franci Križanič meni, da je rebalans posledica manjšega priliva davka od dobička na udeležbi države in manjšega priliva davka na dodano vrednost. DDV je manjši, ker so prej prelivali en del davka iz leta 2002 v 2001 in s tem kazali manjši primanjkljaj kot je bil v resnici, poleg tega so DDV prepozno zvišali na 20 odstotkov, pravi Križanič.
Zamrznitev proračunskih sredstev, meni Janša, bo me drugim prinesla sivo zadolževanje, pogodbe se bodo sklepale ustno in ne pisno, državne institucije bodo pri pokrivanju stroškov iskale luknje, tudi nelegalne. Poleg tega bo morala vlada za četrtino zmanjšati investicije, kar pa ima lahko po mnenju dr. Križaniča negativne posledice. "Tukaj je zelo pomembno, da se ne preneha z investicijami, ker bomo potem tepeni po vstopu v EU, ker ne bomo dovolj pripravljeni, pravi Križanič.
Socialdemokrati še menijo, da so bila nekatera ministrstva obveščena, da bo prišlo do rebalansa in ne bodo mogla več sklepati pogodb, zato so jih na hitro sklenila. Od vlade zato zahtevajo, da jim pripravijo seznam, katera ministrstva so od ponedeljka do četrtka sklepala pogodbe.