Glavni cilj predlagane novele je po besedah predlagateljev poenostaviti obračun plač pri delodajalcih, zmanjšati njihovo administrativno breme ter zagotoviti jasno ločnico med vodstvom podjetij in financiranjem sindikalnih organizacij.
"Financiranje sindikalne dejavnosti ne sodi med naloge delodajalca. Plačevanje članarine mora biti urejeno neposredno med članom sindikata in sindikatom, brez posredovanja delodajalca," so zapisali.
Plačevanje sindikalne članarine je na drugačen način po njihovih besedah urejeno tudi v več drugih evropskih državah. V Nemčiji, Avstriji in Franciji se praviloma plačuje neposredno sindikatu, na Hrvaškem pa je odtegovanje od plače mogoče le ob posebnem dogovoru med sindikatom in delodajalcem ter ob soglasju delavca.
Kot so med drugim poudarili predlagatelji, novela ne bi posegla v ustavno pravico do sindikalnega organiziranja in v pravico delavcev do svobodnega včlanjevanja v sindikate, saj ureja izključno način plačevanja članarine.

Ker gre za manj zahtevne spremembe zakona, predlagajo obravnavo po skrajšanem postopku. Če bo novela potrjena, bo začela veljati 15. dan po objavi v uradnem listu. V tem času bodo torej morali sindikati vzpostaviti drugačen sistem pobiranja članarin.
Do predloga prihaja v času, ko sindikati ostro nasprotujejo nedavno sprejetemu interventnem zakonu za razvoj Slovenije. Pripravili so ga poslanci NSi, SLS in Fokusa ter Demokratov in Resnice, podprli pa so ga tudi v SDS.
Sindikati to vidijo kot poskus utišanja
Predlog novele zakona o delovnih razmerjih, s katero bi delodajalcem ukinili obveznost odtegovanja sindikalnih članarin neposredno od plač zaposlenih, predstavlja poskus utišanja sindikatov, so prepričani v sindikalnih organizacijah.
Predlagana novela ima samo en cilj - oslabiti sindikate in jih utišati, je v današnji izjavi za medije pred poslopjem DZ v Ljubljani pred predajo zbranih podpisov pod pobudo za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o zakonu o interventnih ukrepih za razvoj Slovenije dejal predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Jakob Počivavšek.
"Seveda ne gre za nobeno naključje. Povsem jasno je, da gre za potezo iz maščevalnosti - za povračilni ukrep, ker smo si drznili zbirati podpise v podporo referendumu. S tem so na primeru sindikatov pokazali, kaj čaka vsakogar, ki bi si drznil iz strokovnih in legitimnih razlogov nasprotovati sprejetim odločitvam v državnem zboru," je prepričan.
Poudaril je, da sta ustrahovanje in utišanje kritikov dve od temeljnih značilnosti avtoritarnih režimov. "Gre za posege v svobodo misli in govora, ki so v nasprotju z demokratičnimi standardi in tudi v popolnem nasprotju z obljubami vsaj dveh strank, ki vstopata v bodočo koalicijo," je dejal.
Predlagana novela zakona o delovnih razmerjih je tudi v popolnem nasprotju z usmeritvijo, h kateri poziva Evropska komisija, in s konvencijami Mednarodne organizacije dela, je prepričan. Pozval je k njenemu umiku.
Po mnenju predsednika Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimirja Štruklja SDS in NSi s predlagano novelo pošiljata jasno sporočilo, da želita sindikate onemogočiti in uničiti.

Ukinitev obveznosti odtegovanja sindikalnih članarin neposredno od plač zaposlenih bi po njegovih besedah delovanje sindikatov otežila, so pa ta izziv sposobni premostiti. "Gre za to, da bi nas radi zapletli v te organizacijske priprave in spremembe, da se ne bi mogli ukvarjati s pomembnimi stvarmi, ki so na mizi. Jasno je, da si tako potezo lahko izmisli le nekdo, ki mu je do tega, da bi vladal s položaja moči," je povedal.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Andrej Zorko je poudaril, da v SDS in NSi predlagajo obravnavo predloga novele po skrajšanem postopku in s tem mimo socialnega dialoga. "To je dokaz, da predlagatelji zakona ne želijo le preprečiti učinkovite morebitne referendumske kampanje, temveč so se tudi odločili, da bodo skušali uničiti branike socialne države. Temu seveda na sindikalni strani ostro nasprotujemo in sporočamo, da jim ne bo uspelo," je dejal.
V Svobodi, SD in Levici zaskrbljeni za sindikate: 'Janez Janša ne prenese kritike'
Predlog novele zakona o delovnih razmerjih, s katerim bi v SDS in NSi delodajalcem ukinili obveznost odtegovanja sindikalnih članarin neposredno od plač zaposlenih, v Svobodi, SD in Levici odločno zavračajo. Gre za maščevanje in poskus utišanja sindikatov, ocenjujejo. V tej luči jih skrbi za socialni dialog in delavske pravice.
"Janez Janša ne prenese kritike in nasprotovanja. Tako je bilo od nekdaj in sodeč po dogajanju v zadnjih dneh bo kaznovanje neposlušnih in drugače mislečih tudi prioriteta njegove četrte - manjšinske vlade," so ocenili v Svobodi.
Tako kot bi nova koalicija prvaka SDS Janeza Janše sama preiskovala afero Black Cube, pri tem pa tudi Slovensko obveščevalno-varnostno agencijo (Sova) in policijo, ker preiskujeta povezave med Black Cube in SDS ter vplivanje izraelskih paraobveščevalnih služb na volitve, tako bi SDS in NSi s spremembami pri članarinah kaznovali sindikate za zbiranje podpisov za referendum o interventnem zakonu za razvoj Slovenije oz. "zakonu za bogate", so prepričani v Svobodi. "Zato se lahko upravičeno vprašamo, kdo bo naslednji," so pristavili.
Sindikati niso administrativno breme delodajalcev, temveč so branik poštenega dela, pa so se na predlagano novelo odzvali v SD. "Dolžnost delodajalcev ni zgolj obračun plač, ampak tudi zagotavljanje močnega zastopništva interesov delavcev in uresničevanja njihovih pravic. Brez močnih sindikatov ni pravičnega socialnega dialoga," so poudarili.
Skrbi jih, da gre za nov primer spreminjanja zakonodaje brez posvetovanja s socialnimi partnerji, kar je, ko gre za poseg v zakon o delovnih razmerjih oz. t. i. malo delavsko ustavo dolgoletna praksa. Kot so dodali, temu ostro nasprotujejo. "Takšna sprememba ne pomeni poenostavljanja postopkov, ampak prinaša naslednji korak proti okrnitvi položaja vseh zaposlenih," se bojijo.
Nova koalicija svoj mandat začenja z napadi na sindikate, civilno družbo in vse, ki nasprotujejo politiki privatizacije, razgradnje socialne države in podrejanja države interesom kapitala, pa so se odzvali v Levici. Tudi v tej stranki predlog novele vidijo kot neposreden napad na sindikate v času, ko se se ti odločili za zbiranje podpisov za naknadni zakonodajni referendum o interventnem zakonu.
"Sedanja ureditev, po kateri delodajalec na željo delavke ali delavca članarino odvede neposredno od plače, v Sloveniji obstaja že od osamosvojitve. Predstavlja ustaljen in neproblematičen način odvajanja članarin od plač. Zato je edini resnični namen takega predloga ustrahovati in škodovati sindikatom /.../. Takšni pritiski in poskusi utišanja kritikov nimajo nič skupnega z demokratičnim dialogom, ampak predstavljajo nevaren zdrs v politiko discipliniranja vseh, ki si upajo nasprotovati oblasti," je v imenu Levice podčrtal Dan Juvan.
STA je za komentar zaprosila tudi Demokrate in Resnico, a njihovih odgovorov še ni prejela.







































































Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.