Vodja poslanske skupine Zares Franco Juri meni, da je SDS s svojim torkovim obvestilom tujim novinarjem škodovala ugledu države. V Zaresu po navedbah Jurija trditvam SDS o "poskusu obnovitve komunistične tradicije" nasprotujejo in menijo, da tovrstne izjave zgolj povečujejo nezaupanje v državo in njene institucije. V očeh mednarodne javnosti pa takšne izjave prikazujejo Slovenijo kot nezaupanja vrednega in nekredibilnega partnerja.
Juri je prepričan, da predsedniku SDS Janezu Janši in njegovi stranki "ne more biti dovoljeno, da ogroža ugled države, bilateralne odnose, gospodarsko rast in delovna mesta nasproti najpomembnejši slovenski gospodarski partnerici". "Še najmanj pa mu je dovoljeno povzročati škodo slovenskim ljudem in ogrožati rast delovnih mest," meni Juri.
"Če naši najpomembnejši partnerji iščejo pot za izhod iz krize in poti za ustvarjanje političnega konsenza, morajo slovenski politiki zbrati vsaj toliko dostojanstva, da podpirajo konsenz doma in enotnost politikov navzven," je zapisal Juri. Ob tem je spomnil, da z okrevanjem nemškega gospodarstva upamo na rast in delovna mesta tudi v Sloveniji.
In odgovor SDS?
V SDS so bili v odgovoru na navedbe Jurija kratki. "Nad mednarodno informacijo se zgražajo tisti, ki so leta 2007 na več kot 320 naslovov v tujini poslali peticijo, v kateri so zapisali, da bo predsedovanje Slovenije 'skrb vzbujajoč znak za sedanjost, še bolj pa za prihodnost Evropske unije'," so zapisali v svojem odgovoru.
Na Twitterju pa je stranka SDS dodala še: "F. Juri je zadnji, ki si lahko privošči takšno obtožbo. Junija 1991 je protestno bojkotiral razglasitev SLO države." Ob tem so dodali, da v primeru obvestila ni šlo za informacije za tuje novinarje ob obisku Merklove, ampak za pregled dogajanj v Sloveniji v angleščini, ki jih mesečno objavljajo na spletni strani stranke. Obvestila objavljajo na angleški verziji spletne strani, in sicer v arhivu.
Kakšno je bilo obvestilo SDS?
V SDS so v obvestilu, ki so ga ob torkovem obisku nemške kanclerke Angele Merkel v Sloveniji posredovali tujim novinarjem, zapisali, da smo v Sloveniji priča "poskusu obnovitve komunistične tradicije". V slednje so v stranki prepričani zaradi imenovanja Branka Masleše na položaj predsednika vrhovnega sodišča, Zvonka Fišerja na položaj generalnega državnega tožilca in Dušana Vučka, ki po novem vodi Državno volilno komisijo.
Omenili so tudi državno odlikovanje, ki ga je predsednik države Danilo Türk podelil nekdanjemu vodji Službe državne varnosti Tomažu Ertlu, in poimenovanje ljubljanske ceste po nekdanjem jugoslovanskem diktatorju Josipu Brozu Titu. Glede afere Patria pa so zapisali, da še vedno ni dobila epiloga. Več ...
KOMENTARJI (291)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.