Slovenija

SDS: Neugoden zakup letala

Ljubljana, 17. 02. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Slovenski demokrati menijo, da bi si vlada zaradi časovne stiske pri sprejemanju evropske zakonodaje zaslužila interpelacijo.

Predsednik slovenskih demokratov Janez Janša je tudi prepričan, da zakup vladnega letala ni tako ugoden, kot to prikazuje vlada.

Letalo Falcon 2000 EX (Foto: POP TV)
Letalo Falcon 2000 EX (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Poslanska skupina slovenskih demokratov je danes analizirala koalicijsko pogodbo štirih vladnih strank in ugotovila, da bi morali biti nekateri zakoni po načrtu iz pogodbe sprejeti že lani ali celo predlani, je bil kritičen Janez Janša. Predsednik največje opozicijske stranke se je ozrl tudi na lani poleti sprejet Program za učinkovit vstop Slovenije v EU, ki ga je označil za "PR prijem". S tem koalicijskim programom se namreč po njegovi oceni "ni nič dogajalo", nanj pa naj bi pozabil tudi predsednik vlade Anton Rop. "V Sloveniji imamo na oblasti vladno koalicijo, ki je neodgovorna do lastne države in državljanov, ki je zahtevala tri izredne seje državnega zbira za t.i. izbrisane, ni pa pripravila potrebne zakonodaje v rokih, ki si jih je sama postavila," je dejal predsednik SDS.

V stranki so tudi zgroženi nad "nonšalantnostjo" vladnih predstavnikov na seji kolegija DZ, ko je vodstvo parlamenta opozorilo vlado, da omenjenih zakonov ni mogoče sprejeti brez kršenja poslovnika. "Rečeno je bilo, da se bo pač kršil in da je vse odvisno od tega, kako bodo k zadevi pristopili poslanci." Janša je dodal, da je podobno tezo ponovil tudi premier Rop na nedavni novinarski konferenci z besedami, da morajo poslanci v tem primeru ravnati odgovorno. Zaradi takšnega ravnanja bi si vlada zaslužila interpelacijo, vprašanje pa je, ali je to glede na iztekajoči se mandat vlade smiselno, je ocenil predsednik SDS.

Janez Janša
Janez Janša FOTO: POP TV

Da gre pri najnovejšem predlogu ustavnega zakona, ki so ga predlagali nekateri poslanci SLS in SMS ter poslanka madžarske narodne skupnosti, za vladni projekt, Janša sklepa po tem, da predlog "za nazaj pokriva" izdajanje "nezakonitih" dopolnilnih odločb izbrisanim o stalnem prebivanju, ki jih je začelo izdajati notranje ministrstvo. Po njegovi oceni je ključen tisti del ustavnega zakona, ki izdane odločbe razglaša za zakonite, in tisti del, ki razveljavlja že razpisani referendum o tehničnem zakonu o izbrisanih. Če bi bile odločbe izdane zakonito, tak predlog ne bi bil potreben, je še dejal Janša.

Glede napovedane interpelacije zoper notranjega ministra Rada Bohinca je predsednik SDS ponovil, da jo še pripravljajo in da se "nič ne mudi" ter da bo poleg očitka o izdajanju nezakonitih odločb izbrisanim vsebovala tudi nekatere druge navedbe o nezakonitostih na ministrstvu. Ponovil je tudi, da bodo omenjene odločbe revidirali in za odgovorne predlagali kazensko odgovornost, vendar pa tega, dokler so v opoziciji, ne morejo storiti.

"Sprašujemo, za kaj je šlo. Ali za slab posel, ali za to, da je tudi tukaj nekdo mastno zaslužil na račun davkoplačevalcev," pravi janez Janša.

Glede letala falcon, ki ga je vlada dala v mesečni zakup za 125.000 ameriških dolarjev, je Janša dejal, da je iz spletne strani www.aircraft.com razvidno, da je mogoč zakup enakega leta za 164.300 dolarjev mesečno. Janša vlado tudi sprašuje, kako bo porabila denar iz zakupa letala, ki ga je kupila iz sredstev temeljnih razvojnih programov. Slovenska vojska (SV) je namreč zaradi tega po trditvah predsednika SDS bistveno slabše pripravljena za vstop v zvezo Nato. "Ali ta sredstva zdaj SV dobiva nazaj ali pa je šlo samo za prazen izgovor takrat, ko je bilo rečeno, da bo to letalo služilo za potrebe SV," se sprašuje Janša.

Ministrstvo za finance: očitki so neutemeljeni

Finančni minister Dušan Mramor zavrača očitke SDS o neugodnem zakupu falcona
Finančni minister Dušan Mramor zavrača očitke SDS o neugodnem zakupu falcona FOTO: POP TV

Ministrstvo za finance (MF) se je odzvalo na očitke predsednika SDS Janeza Janše, da je vlada lani kupljeno letalo falcon oddala v zakup po nižji ceni, kot jo na spletnih straneh ponuja podjetje, ki letalo trži. Janšev očitek, da bi bilo možno iz zakupa letala iztržiti celo 164.300 ameriških dolarjev, so na MF označili kot neutemeljen. Na spletni strani podjetja naveden znesek je namreč le pogajalsko izhodišče, ki ga je zastavilo svetovalno podjetje, zatrjujejo na MF, ne pa znesek, ki bi ga bilo v resnici mogoče doseči.

Na finančnem ministrstvu menijo, da je 125.000 dolarjev mesečne zakupnine optimalen iztržek, zlasti ob upoštevanju dejstva, da je bila pogodba o najemu z izbranim podjetjem sklenjena na "trojni neto podlagi". To pomeni, da bo zakupnik kril vse stroške, povezane z vzdrževanjem, delovanjem letala in zavarovanjem. Poleg tega pa je zakupnik zavezan tudi k oblikovanju ustreznih rezerv za vzdrževanje motorjev in glavne konstrukcije letala. Prav tako mora zakupnik oblikovati posebne rezerve za kritje stroškov vzdrževalnih posegov na motorjih in trupu letala, v katere je dolžan vplačati tudi 650 dolarjev za vsako opravljeno uro letenja.

Odgovorili pa so tudi na Janševo vprašanje vladi o tem, kako bo porabila denar iz zakupa letala, ki ga je kupila iz sredstev temeljnih razvojnih programov. Zakupnino bodo tako usmerili v financiranje temeljnih razvojnih programov, pojasnjujejo na MF.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10