
Državni zbor je danes na izredni seji za zaprtimi vrati obravnaval vprašanje postopkov imenovanj vodij diplomatskih predstavništev tujih držav v Sloveniji, a ob obstrukciji poslanske skupine SDS, ki je sicer izredno sejo zahtevala po imenovanju Dokuja Zavgajeva za novega ruskega veleposlanika v Sloveniji. Seja pa se je po približno uri končala.
Na današnji izredni seji, ki je potekala po zaključku novembrskega zasedanja, o sklepih, ki jih je predlagala SDS, niso razpravljali. Odbor za zunanjo politiko (OZP) je namreč v torek ocenil, da ti niso primerni za nadaljnjo obravnavo. Tako je bila današnja seja DZ omejena le na predstavitev stališč poslanskih skupin, medtem ko razprave o primernosti postopkov imenovanj tujih veleposlanikov ni bilo.
Kot je pojasnil vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko, so sicer na informacijsko pooblaščenko Natašo Pirc Musar naslovili pritožbo, ker je vlada določena gradiva za sejo označila z oznako zaupno, zaradi česar sta bili tako današnja izredna seja DZ kot torkova seja OZP zaprti za javnost.
Po besedah Tanka so sicer predlagali razpravo o "imenovanju enega izmed veleposlanikov v Sloveniji, za katerega se je ugotovilo in vedelo, da je sodeloval v akcijah, ki so povezane s kršitvami človekovih pravic". "Slovenija je temu človeku dala agrema in mnenja smo, da je razprava o takih primerih na sejah državnega zbora potrebna, tudi na delovnih telesih, in mislimo, da je potrebno o kršitvah človekovih pravic govoriti in razpravljati na javnih sejah državnega zbora," je dodal Tanko.
Tanko kritičen do potez kolacije
Po besedah Tanka je prišlo do zlorabe moči koalicije, ki je tako sejo OZP kot izredno seje DZ nadaljevala kljub temu, da vlada v roku ni odločila o njihovi zahtevi. Ta je 20 dni, v izjemnih primerih pa je lahko krajši.
Ker je sklic izredne seje izjemni primer, bi vlada lahko odločila prej, je povedal. Na vprašanje, ali bodo sprožili upravni spor, če vlada ne bo umaknila oznake zaupnosti in omogočila javne razprave, pa je dodal, da bodo pri svoji zahtevi vztrajali in sprožili vsa ustrezna pravna sredstva, najprej pa morajo počakati na odločitev vlade.
Obstrukcija legitimno sredstvo

Kot je sicer dejal predsednik DZ Pavel Gantar, je obstrukcija legitimno sredstvo opozicije oziroma poslanskih skupin. "Oni so predlagali, da bi umaknili oznako zaupnosti dokumenta, ki ga je predložila vlada, oziroma da bi sejo preložili, dokler se vlada ponovno ne izreče o zaupnosti, in še nato informacijska pooblaščenka," je Gantar še pojasnil današnje dogajanje na izredni seji DZ.
"Sam sem seveda povedal, da glede na ustavno zahtevo po sklicu nujne seje, ki jo moram sklicati v 15 dneh, tega ne morem storiti. Rekel sem, da če bodo predlagali prekinitev točke in preložitev na poznejši čas, bom to dal na glasovanje. Tega niso predlagali in so zapustili sejo," je povedal Gantar. Pač pa, kot je dodal, je to predlagala poslanska skupina SLS, in njen predlog ni bil sprejet.
Obenem je dodal, da če obstaja oznaka zaupno na dokumentu, DZ sam tega ne more umakniti, temveč to lahko stori le "avtor dokumenta". Ob tem je tudi poudaril, da SDS pravica dostopa do tajnega dokumenta ni bila kratena.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.