V stranki SDS so se danes na Twitterju odzvali na odločitev predsednika stranke SLS Radovana Žerjava, da ne bo več kandidiral za najvišji položaj v stranki. V SDS so bili sicer redkobesedni, saj so zapisali le "odločitev obžalujemo."
Vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc pa upa, da si bo Žerjav premislil.
Prevc zagotavlja, da vsi poslanci in ožje vodstvo SLS trdno podpirajo "smer visokih vrednot in etičnih standardov, ki jih je zastavil Žerjav v zadnjih letih". Kot je zapisal v sporočilu za javnost, je to drugačna politika, ki je sposobna tudi politično stopiti korak nazaj, iskati konsenz, je sposobna podpreti tudi rešitve, ki ne prinašajo političnih točk in je sposobna pomesti tudi pred svojim lastnim pragom.
"Verjamem, da je ta smer, ki jo SLS skupaj z našim predsednikom Radovanom Žerjavom na čelu izvaja zadnja leta, prava in da jo bomo v SLS kot celota peljali naprej," je zapisal.
Žerjavovo odločitev je sicer označil za legitimno, sicer pa zadeve ne povezuje z izključitvijo mariborskega župana Kanglerja iz stranke, saj da je šlo za soglasno odločitev vodstva stranke.
Tako ocenjuje, da je Žerjavova odločitev, da več ne bo kandidiral za predsednika stranke, znak protesta na vse blokade in zavore, ki se dogajajo v luči izpeljave reform v državi: "Ko poskušamo v državi narediti, kar je treba, so politični interesi določenih strank, za katere katera koli naša rešitev nikoli ne bo dovolj dobra, očitno močnejši kot doseganje konsenza za dobrobit naroda".
Kljub temu je Žerjav v pismu nakazal, da je z odločitvijo vsaj posredno povezan tudi Kangler. "V luči zadnjih dogodkov, povezanih z izključitvijo Franca Kanglerja iz SLS, in napovedi morebitnih izstopov iz stranke ocenjujem, da je pravi trenutek, da svoji stranki in tudi slovenski javnosti sporočim svojo odločitev," je svojo določitev včeraj v sporočilu za javnost pojasnil Žerjav. Sicer je prepričan, da je vodstvo stranke v primeru Kanglerja odločilo pravilno.
Pojasnil je, da je o svoji odločitvi razmišljal že nekaj tednov, dokončno pa se je odločil, ko je predlagal, da bi kongres izvedli 2. marca prihodnje leto. Razlogov za odločitev, ki jo je sprejel, je več. Med drugim je dejal, da je težko biti del politike, ki v teh pomembnih časih ni v stanju sprejemati odločitev. Dejal je tudi, da so se z vstopom v vlado in koalicijo pričakovanja stranke do njega kot predsednika stranke ter kot ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo močno povečala.
Pripravljen pa je nadaljevati delo kot minister za gospodarski razvoj in tehnologijo, če bosta stranka in koalicija ocenili, da je to smiselno.
Erjavec: Mogoče je imel premalo "pomladanske" drže
Na Žerjavov odhod z vrha stranke so se odzvali tudi v koalicijski partnerici, stranki DeSUS.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec tudi ocenjuje, da je Žerjav dobro vodil stranko, a da je zagotovo znotraj vsake stranke težko voditi ravnotežje.
Predsednik Karl Erjavec je dejal, da je presenečen. Kot pravi, sta z Žerjavom dobro sodelovala, verjame pa tudi, da bo tako ostalo tudi v prihodnje, glede na to, da Žerjav želi ostati minister za gospodarstvo tudi vnaprej.
"Mislim, da je dobro vodil stranko. Je pa res težko znotraj stranke voditi ravnotežje, to je težko za vsakega predsednika stranke," je dejal Erjavec. "Očitno ni zdržal vseh teh napetosti," je dejal Erjavec.
Erjavec ocenjuje Žerjava kot neideološkega predsednika, zaradi česar je po njegovem mnenju prišlo tudi do zamer znotraj stranke, saj da je mogoče imel premalo pomladanske drže za SLS. Po njegovem mnenju je k Žerjavovi odločitvi poglavitno prispevala velika napetost znotraj SLS, katere višek je bila izključitev župana Kanglerja.
KOMENTARJI (978)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.