
Kot predlagajo socialdemokrati, bi lahko posamezno pokrajino ustanovili ob dvotretjinskem soglasju občin. Natančneje: z ustanovitvijo pokrajin morajo soglašati občine, katerih območja in število prebivalcev obsegajo najmanj dve tretjini območja in dve tretjini prebivalstva predvidenega območja pokrajine, in če s tem soglašata najmanj dve tretjini vseh občin na predvidenem območju pokrajine. Postopek za ustanovitev pokrajin in spremembo njihovih območij, sedeže in območja pokrajin ter njihovo organizacijo, pristojnosti in financiranje pa naj bi državni zbor sprejel z dvotretjinsko večino vseh poslancev.
Število pokrajin bi določil zakon o ustanovitvi pokrajin, v SDS pa menijo, da bi lahko občinski sveti ali pa z referendumi občanov odločali, na kakšen način se bodo občine odločale o predlaganem zakonu. Janša je ponovil, da sicer že sedanja ustava omogoča ustanovitev pokrajin, vendar se to ni zgodilo zaradi pomanjkanja politične volje vladajoče koalicije v preteklih letih.
V SDS so sicer pripravili tudi zakon o ustanovitvi pokrajin, ki temelji na sedanji ustavni ureditvi, vendar se zavedajo, da bi zanj težko dobili potrebno večino. Predlog SDS sicer po Janševih besedah ohranja temeljno načelo sedanje ustavne ureditve na tem področju, da brez soglasja občin ni mogoče ustanavljati pokrajin, hkrati pa onemogoča blokado ene ali dveh občin, saj predvideva dvotretjinsko soglasje občin. Gre za smiseln, konstruktiven kompromis, ki bi lahko projekt regionalizacije premaknil z mrtve točke, še ocenjuje predsednik SDS.
Vladna koalicija je zadovoljila zahteve SLS
Kot je znano, parlamentarna ustavna komisija v začetku julija ni sprejela stališč o osnutku ustavnega zakona za črtanje 143. člena ustave, ki ga je pripravila skupina poslancev s prvopodpisanim Maksimiljanom Lavrincem (LDS). Po neuspehu na ustavni komisiji pa je vladna koalicija 13. julija na velikem koalicijskem sestanku na Brdu pri Kranju dosegla soglasje glede ustanovitve pokrajin.
Predstavniki koalicijskih strank so tako v Program za učinkovit vstop Slovenije v Evropsko unijo zapisali, da bo koalicija na ustavni komisiji podprla predlog, naj se v 140. členu ustave ohrani predhodno soglasje občine, kadar želi država nanjo prenesti opravljanje posameznih nalog iz državne pristojnosti.
Vendarle s soglasjem občin
V 143. člen ustave naj bi zapisali, da se s posebnim zakonom in dvotretjinsko večino navzočih poslancev določijo območja, sedeži in imena pokrajin. Pred odločanjem o sprejemu tega zakona pa bo moral državni zbor pozvati občinske svete, naj podajo mnenje o rešitvah v predlogu zakona. S temi rešitvami je bila posebej zadovoljna SLS, ki je sicer na ustavni komisiji večkrat glasovala proti predlogom vladne koalicije.