Slovenija

SDS predlaga spremembe zakona

Ljubljana, 25. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

SDS je pripravila novelo zakona o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo, s katero želijo zagotoviti učinkovitejše delo komisije DZ, ustrezne sankcije za kršitelje, enakopravno obravnavanje oziroma sankcioniranje kršiteljev in dosleden nadzor nad podanimi podatki v poročilu.

Janez Janša
Janez Janša FOTO: POP TV

Predsednik SDS Janez Janša je na današnji novinarski konferenci opozoril, da dosedanji zakon komisiji DZ po zakonu o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo ne omogoča sankcioniranja kršiteljev, zato je njeno delo neučinkovito. Funkcionarji, ki po besedah predsednika SDS prihajajo večinoma iz vladajoče opcije, niso enakopravno obravnavani, zamude pri oddaji poročila o premoženjskem stanju pa ostajajo nesankcionirane. Janša je izrazil prepričanje, da bo DZ o omenjeni noveli odločal kmalu, saj po njegovih besedah nima pretiranega dela, ker vlada ne pripravlja novih zakonov.

Janša je pojasnil, da je od vlade oziroma urada za preprečevanje korupcije pričakoval, da bo pripravila spremembe omenjenega zakona, vendar se to ni zgodilo. Zato so novelo pripravili v SDS. Ta predvideva dopolnitev 17. člena osnovnega zakona z natančnejšim postopkom pozivanja k oddaji poročila s sankcijami za kršitelje zakona. Kršitev prvega poziva ne bi bila sankcionirana, nespoštovanje drugega poziva bi imelo finančne posledice za kršitelja, kršitev tretjega poziva pa bi pomenila razrešitev s funkcije brez možnosti naknadnega posredovanja zahtevanih podatkov. Hkrati bi komisiji določili zakonsko pristojnost, da poleg od davčnih organov tudi od drugih pristojnih institucij zahteva podatke o verodostojnosti oddanih podatkov zavezanca za oddajo poročila.

Predlagajo tudi spremembo 23. člena zakona, v katerem bi poleg funkcionarjev ter predsednika republike za oddajo poročila zavezali tudi poslovodne in nadzorne osebe, ki naloge opravljajo v tistih javnih institucijah in javnih podjetjih, kjer je večinski lastnik država in jih na položaj imenuje oziroma izvoli vlada ali DZ.

Janša je glede neoddajanja poročil opozoril, da je komisija DZ po zakonu o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo 20. marca ugotovila, da kljub večkratnem opozarjanju na zakonsko dolžnost prijavljanja podatkov o svojem premoženjskem stanju teh še vedno nista posredovala bivša člana državnega sveta Branko Matkovič in Alojz Suhadolc. Od funkcionarjev do omenjenega datuma podatkov niso oddali državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Staša Baloh-Plahutnik, državna sekretarka na ministrstvu za notranje zadeve Astrid Prašnikar, državni sekretar na ministrstvu za promet Tomaž Vidic ter direktor urada za varstvo konkurence Andrej Plahutnik, vendar so ti do danes, "po velikanski zamudi", kot je dejal Janša, poročila oddali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10