Slovenija

SDS sprejela resolucijo o volilnem sistemu

Novo mesto, 18. 06. 2000 12.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) je včeraj med konferenco v Novem mestu sklenila, da bo v primeru, če državni zbor ne bo uzakonil večinskega volilnega sistema, predlagala ustavni referendum. To pomeni, da bi volivci na referendumu ne le odločali za kateri volilni sistem se zavzemajo, temveč bi s svojimi glasovi sprejeli zakon, ki bi pričel veljati že naslednji dan po objavi uradnih izidov.

Pri obravnavi t.i. resolucije o volilnem sistemu so delegati na predlog novega ministra za delo, družino in socialne zadeve Mihe Brejca sprejeli amandma, s katerim so izrazili pričakovanje SDS, da bo tudi koalicijska SLS+SKD Slovenska ljudska stranka spoštovala odločitev aprilskega združitvenega kongresa in določbe pogodbe o koaliciji Slovenije ter storila vse za uveljavitev dvokrožnega večinskega sistema. Sicer pa omenjena resolucija še določa, da bo SDS- če bi dve tretjini poslancev v ustavo hotelo zapisati proporcionalni volilni sistem, ki je povsem v nasprotju z referendumsko odločitvijo- zahtevala, da se o tem odloča na zakonodajnem referendumu. Ta pa naj ponuja dejansko možnost odločanja volilcev. Kot je v uvodnem govoru konference poudaril predsednik SDS Janez Janša, večinski volilni sistem kljub ogromnim naporom SDS ni bil sprejet. SDS bo zato v naslednjih dneh skušala dobiti podporo za svoj predlog, da bi se z ustavnim zakonom razpisal referendum, na katerem bodo volilci odločali med dvema zakonskima alternativama in se tako neposredno odločili brez nadaljnjega odločanja v DZ.

Po končani konferenci se je sešel svet SDS, ki je s funkcije glavnega tajnika stranke razrešil Toneta Krkoviča, ki odhaja nazaj na obrambno ministrstvo za svetovalca Slovenske vojske, na to funkcijo pa imenoval dosedanjega organizacijskega tajnika stranke Dušana Strnada.

Na kongresu so poleg t.i. resolucije o volilnem sistemu sprejeli še resolucije o gospodarskem položaju, odnosu do civilne družbe, evropsko primerljivi univerzi, dopolnilnih dejavnostih na kmetijah, proti izključevanju starejših iz javnega življenja, družinski politiki, zaščiti živali, notariatu, ustvarjalnosti in inovativnosti ter soudeležbi mladih v politiki.