
SDS želijo s svojim zgledom pokazati na kulturni nivo dialoga znotraj in izven DZ. Kljub javnemu opravičilu poslanca SDS Pavla Ruparja in dvema javnima obžalovanjema poslanske skupine SDS se namreč očitki poslancem, predsedniku DZ Francetu Cukjatiju in celo predsedniku vlade Janezu Janši nadaljujejo, je povedala poslanka SDS Eva Irgl.
"P... dim iz dimnika"
V izjavi je Irglova navedla nekaj primerov, ki niso bili deležni nobene pozornosti civilne družbe. "Nismo pozabili na izjavo varuha človekovih pravic, ko je govoril o Trobcu, in sicer, da se je takrat, ko je sežigal ženska trupla, iz dimnika valil dim tako imenovan p... dim," je povedala Irglova. Obenem je izrazila začudenje, da se tako imenovana civilna družba v eni in isti obliki pojavlja na vseh spolitiziranih temah. Zato se sprašuje, kje je bila ta civilna družba v primeru pretepenega novinarja Mira Petka in zgodbi delavk Peka. SDS sicer čudi, da se v teh primerih ni nihče odzval.
Namesto podpisnice nastopila nepodpisnica
Iz največje parlamentarne stranke SDS so sicer prvotno sporočili, da bo izjavo podala poslanka SDS Alenka Jeraj, sopodpisnica pisma, ki ga je devet poslank DZ glede Ruparjevega nastopa naslovilo na predsednika DZ. V njem so poslanke zaradi incidenta, do katerega je prišlo ob razpravi o vladnem predlogu zakona o registraciji istospolnih skupnosti, pozvale Cukjatija, naj javno obsodi "prakso sovražnega govora ter seksističnih nastopov". Eva Irgl pa se ni podpisala pod omenjeno pismo.
Jerajeva je razložila, da je podpis predvsem simbolne narave. "Želim si, da bi v Državnem zboru razpravljali čim bolj konstruktivno, s čim manj žaljivkami, ki jih je bilo z vseh strani preveč. Zdi se mi, da je prav, da se, če kdo v naglici reče preveč, tudi opraviči," je dejala.
Poslanke opozicije: Ne gre za politizacijo
Opozicijske poslanke kakršno koli politizacijo zanikajo. Poslanka LDS Darja Lavtižar Bebler je pojasnila, da so bile poslanke dejansko užaljene, ker niso mogle verjeti, da predsednik ni pozval poslancev, da bi spremenili žaljivo raven govora.