Po njihovem mnenju je bil zakon sprejet ob kršitvi poslovnika državnega zbora, vladna koalicija pa je tudi zavrnila dopolnilo SDS, s katerim bi bilo mogoče posamično preverjanje statusa.
Zakon, ki je bil zavajajoče poimenovan "tehnični", obravnava samo državljane držav, ki so nastale na ozemlju SFRJ, 23. decembra leta 1990 pa so imeli stalno bivališče v Sloveniji in so si doslej svoj status že uredili. Vendar pa jim zakon v nasprotju s 155. členom ustave retroaktivno brez preverjanja priznava tudi stalno bivališče vse od dneva plebiscita naprej, menijo v SDS. Zakon tako ne rešuje osebne stiske ljudi, temveč jim retroaktivno, brez preverjanja dejanskega stanja, podeljuje stalno bivališče v dolžini, ki zadošča za takojšnjo pridobitev državljanstva. Poleg tega pa zakon tem osebam po mnenju SDS omogoča sprožitev postopkov za izplačilo visokih odškodnin.
"Določba zakona je absurdna, saj ob že omenjenem datumu države, ki so kasneje nastale na ozemlju nekdanje SFRJ, še niso obstajale in tako takrat njihovega državljanstva nihče še ni mogel imeti." Vsi, ki so ga pridobili kasneje, pa so morali izpolniti določene pogoje, med drugim praviloma dokazati stalno bivališče v teh državah, kar pomeni, da v tem času niso mogli neprekinjeno bivati v Sloveniji, ocenjujejo v največji opozicijski stranki.
Zakon je poleg tega po njihovem tudi diskriminatoren, saj izrecno zajema le državljane držav, nastalih na ozemlju nekdanje SFRJ. Ob tem v SDS še dodajajo, da bo lahko zaradi neselektivnosti zakona v bistveno slabšem položaju tudi tista oseba, ki je leta 1992 in v obdobju po tem dosledno spoštovala zakone in druge slovenske predpise.
Za omenjeni referendum je sicer potrebno zbrati najmanj 30 podpisov poslancev, državni zbor pa mora v tem primeru obvezno razpisati referendum. Kot so še dodali v sporočilu za javnost, SDS preko svojih mestnih in občinskih odborov zbira tudi podpise državljanov, ki jih bo uporabila v primeru, da ji ne bi uspelo zbrati dovolj poslanskih podpisov.