Slovenija lahko sodeluje v klubu najbolj razvitih evropskih držav tudi v primeru, da pokojninska reforma pade, je na novinarski konferenci ocenil prvak SDS Janez Janša.
Na novinarski konferenci je predstavil nekatere strateške in organizacijske spremembe, ki jih je sprejel strokovni svet SDS. Predloge bodo v prihodnjih dneh še podrobneje predstavili po posameznih resorjih. Poleg tega je napovedal, da bo strokovni svet SDS v prihodnjih mesecih predstavil predlagane spremembe ustave za "drugo republiko“. Janša je dejal, da bi bilo treba slovensko ustavo posodobiti in prilagoditi današnjemu času.
Strateške in organizacijske spremembe pa naj bi po mnenju SDS zasledovale izgradnjo države blaginje, povečanje prostora svobode, varnosti in pravičnosti. Kot je dejal, v SDS načrtujejo tudi bistveno zmanjšanje agencij, uradov, resorjev in števila zaposlenih v državni administraciji. Za koliko bi zmanjšali javno upravo, Janša ni želel točno povedati, dejal je le, da bistveno.
Kot je dejal, bodo v SDS že pripravili nove zakone, vendar jih v tem mandatu ne bodo več vlagali v državni zbor v proceduro, saj je koalicija njihove predloge že zavrnila. Zakone bodo zato vložili po morebitni zmagi na volitvah.
Dejal je še, da v SDS menijo, da je obstoječa zakonska ureditev glede referenduma urejena dobro, zato sprememb ne bodo podprli, poleg tega pa tudi ne bodo podprli sprememb volilne zakonodaje ali ustavnih sprememb, ki jih je predlagalo ministrstvo za pravosodje. Kot je dejal, je iluzija, če vlada misli, da bo uspela s spremembami, za katere je potrebna dvotretjinska večina, zato naj se raje ukvarja s pomembnejšimi temami.
Selektivno podaljševanje delovne dobe in pokojninski računi
Glede pokojninske reforme pa je dejal, da je v SDS ne podpirajo, saj se sami zavzemajo za drugačen model. V SDS bi uvedli pokojninske račune, v katere bi vsak, ki vplačuje v blagajno, imel vpogled, koliko je že vplačal in koliko bo dobil ob upokojitvi. Glede podaljševanja delovne dobe pa je dejal, da bi jo podaljševali selektivno. Tisti, ki delajo na ministrstvu za okolje in prostor, nimajo enakih delovnih pogojev, kot tisti, ki delajo v industriji, je dejal.
"To, da bo treba vedno dlje delati, ker dlje časa živimo in dalj časa prejemamo pokojnino, je teza, ki popolnoma izključuje povečanje produktivnosti, tehnološki razvoj in napredek," pravi Janša. Reforme, ki so jih nekatere bogate evropske države izpeljale v zadnjih letih, pa so po njegovem mnenju ne toliko kot z demografsko sliko pogojene s tem, da se je šlo v preveliko trošenje ali v prerazkošne sisteme prehitro.
"Če bo potrebno v prihodnjih letih dejansko v Sloveniji povečevati delovno dobo, bomo to naredili selektivno," je dejal prvak SDS. Druga ključna pomanjkljivost aktualnega predloga sprememb pokojninskega zakona za SDS pa je na vstopnem delu, saj ni bil sprejet njihov predlog, da se uvede osebni pokojninski račun.
Slovenija lahko po njegovem prepričanju sodeluje v skupini držav, ki jo premier Borut Pahor opisuje s slikovitim izrazom nemško-francoski vlak, tudi, če pokojninska reforma pade. Nasprotno prepričevanje Pahorja pa je po njegovih besedah "zgolj propagandna retorika aktualnega predsednika vlade".
Svetlik: Janša nima poguma za reforme
Do Janševih izjav je bil ob robu razprave o argumentih za zakon o malem delu oster minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik. Da pokojninska reforma ni potrebna, je po njegovih besedah Janša govoril že nekaj let nazaj, "ker si ni upal stopiti na pot reformiranja, ne pokojninskega ne drugih sistemov". "Sprašujemo se lahko le, kaj nas čaka, če on prevzame oblast," dodaja Svetlik.
KOMENTARJI (476)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.