Od februarja, ko so prvič začeli napovedovati kongres, je minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han zatrjeval, da na njem ne bo kandidiral. Prejšnji teden pa je ob vprašanjih glede tega, ali ga zanima strankarski vrh, ostajal skrivnosten in odgovarjal zgolj z nasmehom. Danes je v izjavi za medije sporočil, da se bo podal v boj s trojico, ki se vidi na čelu Socialnih demokratov (SD).
"Z vso mirnostjo in odgovornostjo danes trdim, da sem odločen in pripravljen, da sem lahko kandidat za predsednika SD," je povedal. Svojega vodenja stranke ne vidi kot individualno, pač pa timsko zadevo. "Tako bom sam pristopal – tako delujem tudi v življenju, doma, v službi in nasploh v svoji politični karieri. Tim je absolutno pred individualcem," je zagotovil.
"Moja odlika je, da se pogovarjam z vsemi. Sem timski igralec in če kdaj, potem danes socialna demokracija potrebuje to, da so v sprejemanje odločitev vključeni vsi. Naša stranka ta trenutek potrebuje enotnost," ocenjuje. Njegova želja je, da bi sobotni kongres stranko združil in poenotil. "In socialni demokraciji vrnil ta sijaj, ki ga je v preteklosti že imela. In k temu moramo biti zavezani vsi kandidati in člani," je prepričan.
Hanove tri zaveze:
1. Povezati vse v stranki - tako tiste z leve kot tiste s sredine.
2. Skupaj kot ekipa predstaviti socialno demokratsko vizijo in vrednote.
3. Biti povezani z ljudmi. "Saj smo v politiki samo zaradi ljudi," je pojasnil Han.
"Naš kongres ni kongres posameznikov, ampak je kongres naših članov in članic. Rad bi iskreno povedal, da je to res moja osebna odločitev, ne glede na številne klice, sporočila in podporo, da se podam v to kandidaturo," je povedal. Hkrati pa se, kot pravi, v kandidaturo podaja zelo pomirjen in sproščen. "Brez računic o podpori, brez lobiranja v ozadju in brez skritih adutov," obljublja.
Jutri bo tako na kongresu najprej zbral zadostno število podpisov, da bo sploh lahko kandidiral. To pomeni tretjina podpisov delegatov, kar je ob 409 delegatih vsaj 137. Nato pa bo skušal s svojim pogledom zadostno število članov prepričati, da mu dajo svoj glas.
Če ne bo zmagal, ne bo izstopil iz stranke
Povedal je še, da v primeru, da na volitvah ne bo zmagal, ne bo izstopil iz stranke. "Če bom izgubil, bom stranki z istim žarom pomagal tako, kot znam," je povedal. To, da bi kdor koli izstopil, se mi ne zdi smiselno. "Še več, tiste, ki so izstopili iz stranke, je treba povabiti nazaj," meni.
Meni, da je v njihovi stranki, kjer imajo delegatski sistem, na nek način težje zmagati, kot če nagovarjaš širšo javnost. "Tudi če bom izgubil volitve, sem pomirjen. Če bo stranka ocenila, da nisem primeren za vodenje, bom tisto sekundo naredil vse, da lahko tej stranki vseeno pomagam," je zagotovil.
Sicer je povedal še, da bi bilo "bistveno lažje" ostati zgolj minister.
O tem, da bo kandidiral za predsednika SD, je obvestil tudi predsednika vlade Roberta Goloba.
Spomnil je, da je bil za poslanca izvoljen šestkrat zaporedoma in da se je učil od največjih gospodov tovarišev v politiki. Na očitke, da v primerjavi z drugimi kandidati ni imel časa obiskovati članov na terenu, je Han ponovil, da je član stranke že 20 let in da ga ostali člani dobro poznajo. Prejel je tudi veliko klicev in sporočil s pobudami, naj kandidira.
Marsikateri član stranke ga tudi zato vidi kot naravnega naslednika Tanje Fajon, hkrati pa naj bi imeli nekateri člani pomisleke, ali je kdo od obstoječih kandidatov res primeren za reševanje strankarske krize.
Fajonova: Mojemu nasledniku ne bo lahko
Aktualna predsednica Fajonova, ki se od vodenja stranke po kongresu poslavlja, si na čelu SD želi nekoga, ki bo gradil na temeljni ideji socialne demokracije, obenem pa "bo uspel čim bolj poenotiti in povezati stranko in bo tudi operativen človek terena".
V tej luči ceni vse, ki so se podali v tekmo za predsednika stranke, je pa Han "zagotovo nekdo, ki uživa veliko priljubljenosti tako znotraj članstva kot v Sloveniji, izkazal se je kot minister, je človek terena, je operativen, tako da cenim tudi to njegovo potezo v zadnjem trenutku".
Ob tem je priznala, da so Hana tudi v vodstvu stranke nagovarjali h kandidaturi "že kar dolgo časa nazaj", a je večkrat povedal, da ne namerava tega storiti. "Zato smo šli v drugačno kampanjo. Razumem zdaj zadrego treh kandidatov, ki so delali na terenu," je dejala in dodala, da si predvsem želi, da bodo v soboto konec dneva vsi zadovoljni.
Opozorila je, da je SD stranka, ki jo je težko voditi. "Tisti dan, ko postaneš predsednik, predsednica, te začnejo strankarski kolegi tudi rušiti," je bila neposredna. Zato njenemu nasledniku zagotovo ne bo lahko, meni. A po drugi strani znajo po turbulenci tudi "zelo dobro stopiti skupaj" in verjame, da se bo to zgodilo tudi po kongresu.
Na vprašanje, ali bo kandidirala na evropskih volitvah, pa ni odgovorila, saj odločitev stranke še ni sprejeta. Si pa želi voditi ministrstvo za zunanje zadeve še naprej.
Kaj o njegovi kandidaturi menijo njegovi protikandidati?
Han je povedal, da je ostale kandidate vsakega posebej poklical in jim to, da bo kandidiral, sporočil, preden je to javno naznanil. Ostali kandidati, torej vodja poslancev Jani Prednik, evropski poslanec Milan Brglez in ajdovski župan Tadej Beočanin, so za našo televizijo v preteklih dneh Hanovo takrat še morebitno kandidaturo označili za legitimno, a dodali, da bodo tudi sami vztrajali in se poskušali povzpeti na vrh stranke.
Beočanin je poudaril, da namerava s kandidaturo vztrajati do volitev, glede Hanove odločitve pa je dejal le, da mu statut kandidaturo omogoča. "Ne bi bilo niti korektno, da bi se do takih kandidatur, ne glede na to, čigava ta kandidatura je, opredeljeval," je povedal v sredo.
Prednik se je vprašal, kako bi njegovo kandidaturo sprejeli delegati. "Tri tedne smo vsi kandidati za posamične funkcije tudi hodili po terenu, se predstavljali, odgovarjali na prijetna in neprijetna vprašanja. Delegati so lahko spoznali našo vizijo in si verjetno do danes že ustvarili nek vtis o nas, nekateri so se verjetno že odločili," je povedal.
KOMENTARJI (190)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.