
Vodstva sindikalnih central KS 90, Neodvisnost, Alternativa, Solidarnost in Pergam so danes na protestni konferenci med drugim sprejeli zahtevo, da pokojninska reforma ne zviša starostne meje za polno pokojnino na 65 oz. na 63 let. Zahtevajo socialni dialog, sicer bodo stopnjevali svoje aktivnosti. Zahteve so predali tudi premierju Borutu Pahorju. Ta je po sestanku s predstavniki sindikatov dejal, da bo javna razprava o predlogu pokojninske reforme podaljšana do 27. maja. Takrat bodo po navedbah Pahorja ocenili, ali je smiselno še nadaljnje dogovarjanje o predlogu med sindikalnimi partnerji.
Če bodo ocenili, da vlaganje v nadaljnji pogovor ne bi imelo več smisla, bo vlada 27. maja sprejela zakonodajne podlage za pokojninsko reformo, je napovedal premier.
O predlogu zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju naj bi zdaj stekel intenziven socialni dialog, v katerega bodo vključeni tako predstavniki vlade kot sindikatov in delodajalcev. Sestajali se bodo vsak ponedeljek, sestankov pa naj bi bilo šest, je napovedal Pahor.
"Pogajanja bomo morda nadaljevali tudi čez ta datum, če bomo vsi deležniki v tem socialnem dialogu ocenili, da so prinesla dodano vrednost," je zagotovil.
Predstavniki sindikatov so izrazili zadovoljstvo nad doseženim dogovorom za nadaljevanje pogajanj, opozorili pa so, da vztrajajo pri zahtevi za umik predlaganega zvišanja starostne meje za polno upokojitev in pri zahtevi za umik predlaganih odbitkov ob neizpolnjevanje pogojev za upokojitev.
Premierja pozvali, naj se spametuje
Sindikalisti so premierja sicer pozvali, naj se končno spametuje, ne pa da govori o semaforju. "Če kdo misli, da bodo delavci delali 45 let za tiste, ki tlačijo v žepe, se moti," je dejal predsednik KSS Pergam Dušan Rebolj. "Danes je le protestna konferenca, jutri gremo pred vlado, pojutrišnjem na barikade," je napovedal in prisotne simbolično pozval, da "gredo jutri vsi pred vlado, ne da jo gledamo, ampak da jo zamenjamo!"
Rebolj je sicer pred srečanjem s Pahorjem dejal, da od današnjega srečanja ne pričakuje nobenih premikov, poudaril pa je, da je pomembno, da se pogovori začnejo.
Za kaj se borijo sindikati?
Sindikati nasprotujejo predlogu novega zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, po katerem bi se starostna meja za pridobitev polne pokojnine zvišala na 65 let za moške in 63 let za ženske, za izračun pokojninske osnove pa naj bi se namesto sedanjih 18 let upoštevalo katerih koli zaporednih 34 let zavarovanja. Po njihovem mnenju je edino ustrezno merilo za starostno upokojitev delovna doba, ne pa starost zavarovanca.
Nasprotujejo tudi predlogu novele zakona o delovnih razmerjih, ki bi znižal odpravnine na eno petino osnove in skrajšal odpovedne roke za delavce. Pozivajo k umiku predlogov, sicer "se bo zgodila ulica" s protesti ali referendumi, pravijo.
'Pahor naj umakne predloga'

Pahorja so že v preteklih dneh pozvali, naj zakonska predloga umakne, sicer bodo stopnjevali sindikalne aktivnosti. To bi po njihovem opozorilu lahko pomenilo pripravo množičnih protestov ali referendumov proti zakonom. Prepričani so, da je potrebna odločna skupna akcija vseh sindikatov v Sloveniji.
Izredna konferenca Zveze svobodnih sindikatov Slovenije je v sredo že sklenila, da bo v primeru sprejetja predlaganih zakonskih besedil zahtevala izvedbo naknadnih zakonodajnih referendumov.
SLS podpira pokojninsko reformo, vendar ...
Vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik podpira pokojninsko reformo, vendar pa opozarja, da bi bilo ob povišanju zahtevane upokojitvene starosti pošteno, da se zakonsko uredi status za ljudi, zaposlene na delovnih mestih, ki zahtevajo večjo fizično pripravljenost, oziroma da se jih ne kaznuje z določenimi odbitki ob predčasni upokojitvi.
Po mnenju SLS je povišanje starostne omejitve neizbežno, vendar pa predlagani večji poudarek na upokojitveni starosti in manjši na delovni dobi ni rešitev v pravo smer. To namreč deluje precej nestimulativno za iskalce prve zaposlitve, prav tako pa ne nagrajuje tistih, ki so se zaposlili zelo zgodaj in se na ta račun morebiti celo odpovedali dodatnemu izobraževanju, pravijo v SLS.
KOMENTARJI (392)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.