Slovenija

Še brez rešitve za Darfur

Ljubljana, 31. 05. 2006 20.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Drnovšek in predstavniki enega od sudanskih uporniških gibanj so neuspešno iskali izhod iz darfurske krize.

Drnovšek gosti predstavnike darfurskega Gibanja za pravičnost in razvoj
Drnovšek gosti predstavnike darfurskega Gibanja za pravičnost in razvoj FOTO: POP TV

Predsednik republike Janez Drnovšek in sudansko uporniško Gibanje za pravičnost in enakost (JEM) so na današnjih pogovorih poskušali najti rešitev, s katero bi preprečili zaostrovanje razmer v Darfurju. Gibanje zavrača podpis mirovnega sporazuma iz Abudže, za katerega meni, da je nepravičen, pogovori pa tudi danes niso bili uspešni.

Omenjeni sporazum sta v začetku maja po več kot dveh letih pogajanj podpisali sudanska vlada in ena od frakcij uporniške Sudanske osvobodilne vojske (SLA). Gibanje za pravičnost in enakost ter del Sudanske osvobodilne vojske pa ga razumeta kot izdajo in predajo Darfurja. Dogovor je podprla tudi mednarodna skupnost, ki je uporniškima skupinama postavila 31. maj kot skrajni rok za podpis sporazuma, sicer jim grozijo sankcije.

Ena od frakcij uporniške skupine Sudanska osvobodilna vojska je sporazum podpisala
Ena od frakcij uporniške skupine Sudanska osvobodilna vojska je sporazum podpisala FOTO: Reuters

Z željo, da se že tako slabe razmere v Darfurju ne bi še poslabšale, je po lastnih besedah Drnovšek tik pred iztekom ultimata organiziral pogovore v Ljubljani.

Velika Britanija in Združene države, poleg Afriške unije glavne posrednice na pogajanjih v Abudži, tudi najbolj pritiskajo na uporniški skupini, naj podpišeta mirovni sporazuma takšen, kot je, saj se o njegovi vsebini ne mislijo znova začeti pogajati. Prav zaradi groženj Londona in Washingtona, češ, da bi morebitni pogovori v Sloveniji ogrozili mirovna pogajanja v nigerijski prestolnici, naj bi tudi februarja propadel Drnovškov poskus, da bi vse vpletene strani zbral v Sloveniji.

Poskušali smo najti izhod, saj je zelo pomembno, da v igri ostanejo vse strani, toda zaenkrat nismo prišli do jasne rešitve, je dejal. "Mirovni sporazum, sklenjen v Abudži, je nesprejemljiv za prebivalce Darfurja in Sudana, saj spodkopava in ignorira identiteto Darfurja," pa je dejal vodja JEM Ibrahim Mohamad Halil, ki se je predsedniku tudi zahvalil za prizadevanja. Delež sredstev, ki bi pripadla Darfurju, je nezadosten, politični status Darfurja ni dovolj jasen in avtonomen, sporazum ne vsebuje zadostnih jamstev, konkretnih protokolov ali izdelanega časovnega načrta za uresničitev določb, je opisal glavne pomanjkljivosti sporazuma. Dodal je, da je JEM pripravljen nadaljevati pogajanja.

Po prvotnih načrtih naj bi v Slovenijo pripotovali tudi predstavniki Sudanske osvobodilne vojske, ki so zavrnili mirovni sporazum iz Abudže, vendar jih v Ljubljano ni bilo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.