
Ljubljansko okrožno državno tožilstvo še vedno preučuje ovadbo, ki jo je policija vložila proti nekdanjemu veleposlaniku v Parizu Janezu Šumradi, ki je veleposlaništvo vodil od maja 2006 do julija 2010. Ovadba je vložena tudi zoper Sreča Petriča, ki je bil nekaj časa na veleposlaništvu zadolžen za konzularno poslovanje, od junija 2006 do konca julija 2008 pa tudi za finančno poslovanje, poroča Dnevnik. Obema očitajo več kaznivih dejanj poneverbe ali neupravičene uporabe tujega premoženja, za kar je zagrožena kazen do treh let zapora, ter zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic (predvidena kazen do enega leta zapora). Po podatkih časnika je v ovadbi zapisano, da naj bi bil proračun zaradi nepravilnosti na veleposlaništvu v Parizu oškodovan za 350.000 evrov. Niti Petrič niti njegov odvetnik Aleksander Čeferin o ovadbi sicer nista vedela ničesar, so še zapisali.
Šumrado je na podlagi ugotovitev inšpekcijskega nadzora na veleposlaništvu policiji sicer prijavilo zunanje ministrstvo, ko ga je še vodil Samuel Žbogar. O podrobnostih ne želijo govoriti, saj naj bi, kot navajajo, razkritje teh podatkov javnosti "lahko povzročilo motnje v delovanju ministrstva". Tako ni znano, na katerih postavkah proračuna si je veleposlanik privoščil prekoračitev. Je pa menda že v času ministrovanja Dimitrija Rupla Šumrada večkrat preveč zapravil za reprezentanco. Šumrada je sicer dejal, da so bile v notranjem nadzoru res ugotovljene določene pomanjkljivosti pri plačevanju dela in nadur zaposlenim na veleposlaništvu, vendar da je vse ugotovitve argumentirano zavrnil. Po zagotovilih iz Mladike so prekoračitve proračunskih postavk na diplomatsko-konzularnih predstavništvih zelo redke.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.