
Če bo Kosova komisija ukinjena, bi morala - po mnenju Viranta - znotaj vlade obstajati manjša skupina ljudi, ki bi oblikovala strategijo boja proti korupciji. Pri tem pa se postavlja vprašanje, ali bo država res kaj privarčevala z ukinitvijo komisije za preprečevanje korupcije, če bomo zdaj namesto Kosove dobili kar dve komisiji - eno v vladi, drugo pa v parlamentu.
Ni še jasno, kako naj bi bila skupina organizirana in koliko ljudi naj bi v njej delalo. Zanimivo je, da je bil argument vlade za ukinitev Komisije za preprečevanje korupcije varčevanje. Delo bi namreč opravljala parlamentarna komisija. Zdaj pa kot kaže kljub temu uvaja novo skupino strokovnjakov.
“Ekipa, ki se bo oblikovala v ministrstvu za pravosodje, bo majhna. Ne glede na novo dodatno nalogo ne bomo dovolili, da bi se število zaposlenih povečalo,” pravi minister Gregor Virant.

Drago Kos: "Maske počasi padajo"
Nad idejo o novi skupini, ki naj bi delovala znotraj pravosodnega ministrstva, sta presenečena tako LDS kot tudi Drago Kos.
“Maske počasi padajo,” pravi Drago Kos. “Vlada želi namesto enega državnega organa, ki je izpolnjeval vse najstrožje kriterije glede strokovnosti in neodvisnosti, naše delo zaupati kar trem organom - državnozborski komisiji, sodnemu svetu in tej novi skupini. To pomeni, da bo stvar dosti dražja in ne cenejša, kot trdijo, da bo odvisno od dnevne politike in tretjič, vprašanje je, kdaj bodo dosegli strokovnost,ki jo imamo mi.”
Poslanka LDS, Darja Lavtižar Bebler pa pravi: “Saj veste, če želite, da se neka stvar ne razreši, potem je treba ustanoviti neko novo komisijo, pristojnosti pa nekoliko zamegliti, da na koncu ni nobenega nadzora nad oblastjo."
Strah pred neodvisnim nadzorom?
Minister Virant še pojasnjuje, da mora vlada imeti znotraj sebe ekipo, ki pripravlja strategijo razvoja boja proti korupciji. “Torej ni pomembno samo represivno, policijsko delo, ampak je pomembna tudi strategija, ki zajema vsa področja zakonodaje,” dodaja.
“S tem se je mogoče strinjati, ampak to bo samo strategija, ki bo veljala znotraj vlade, torej znotraj izvršilne veje oblasti, zunaj te veje takšne strategije ne bo povohal nihče iz drugih vej oblasti,” odgovarja Drago Kos, ki je še prepričan, da vlada s tem kaže strah pred neodvisnim nadzorom.