Slovenija

Se lahko bojimo razprodaje slovenskih planinskih domov?

Ljubljana , 09. 11. 2024 08.23 | Posodobljeno pred 26 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Pred nekaj časa je odjeknila novica, da naj bi se prodajal Tičarjev dom na Vršiču. V Planinskem društvu Jesenice so nam zatrdili, da o prodaji ne razmišljajo. Se je pa s tem sprožil plaz vprašanj in bojazni, ali lahko morebiti v prihodnje državljani ostanemo brez dostopa do planinskih koč. Več društev naj bi namreč zaradi dolgov razmišljalo o prodaji planinskih domov, ki pa imajo za državo vendarle tudi strateški pomen.

Glavnina planinskih koč v Sloveniji je v lasti planinskih društev, manjši del pa v lasti ostalih pravnih subjektov ali posameznikov. Od 159 planinskih koč, vpisanih v register pri PZS, jih je 132 last planinskih društev, 13 jih pripada lokalnim skupnostim, pet posameznikom, drugim subjektom (druga društva, agrarne skupnosti, ministrstvo, PZS) pa devet.

V eko civilni iniciativi Slovenije se potem, ko so se razširile govorice o prodaji Tičarjevega doma in še nekaterih drugih planinskih domov, bojijo razprodaje slovenskih planinskih domov. "Predvsem zato, ker so planinski domovi kot kritična infrastruktura zelo pomembni sploh v času spremenjenih geopolitičnih in podnebnih sprememb in pomembni za reševanje v gorah. So del kulturne dediščine, edinstvena stavbna dediščina in ponazarjajo delo udejanjenih vrednot, sodelovanja in spoštovanja do narave in gora," poudarjajo.  

Tičarjev dom
Tičarjev dom FOTO: Shutterstock

Skrbi jih, da bi planinske koče pokupili tujci in onemogočili dostop in uporabo širšim množicam ljudi in da bodo planinski domovi, večinoma narejeni s prostovoljnim delom naših prednikov, zdaj na voljo le petičnim gostom in uporabljeni za zasebne rezidence. Skupaj z objekti se prodajajo tudi strateška zemljišča, ki so pomembna za gorsko reševanje. Ali smemo prepustiti te lokacije zasebnikom, se sprašujejo. Ob tem opozarjajo, da planinske koče poleg tega ponazarjajo domoljubje. "Menimo, da je treba pravočasno reagirati, da se ne začnejo podirati domine in se začnejo koče razprodajati," pravijo. 

Ne izključujejo možnosti prodaje planinskih koč v prihodnje

Kot pojasnjujejo na Planinski zvezi Slovenije, je Planinsko društvo Jesenice preverjalo možnost, da bi Tičarjev dom, ki je v njihovi 100-odstotni lasti, prodali. Ta namera ni bila potrjena na zboru članov, ki kot najvišji organ društva sprejema tako pomembne odločitve. Za nakup je sicer pripravljenost izrazilo tudi Planinsko društvo Ljubljana-Matica, s katerim pa se v PD Jesenice niso dogovorili. Omenjalo se je še, da naj bi bila kmalu na prodaj tudi Ribniška koča na Pohorju. Kot razlaga Dušan Prašnikar s PZS,  je ta v 90-odstotni lasti Planinskega društva Paloma Sladki Vrh in 10-odstotni v lasti Planinske zveze Slovenija. Trenutno je koča oddana v dolgoročni najem. PD Paloma Sladki Vrh o prodaji ne razmišlja, a kot pove Prašnikar, ne izključuje te možnosti v prihodnje, če se bo ocenilo, da koče ne bo zmoglo ustrezno upravljati.

Aljažev dom
Aljažev dom FOTO: Shutterstock

Je torej bojazen, da bodo planinski domovi lahko postali zasebni objekti, upravičena?

Kot odgovarja Prašnikar, kot krovna planinska organizacija ne morejo zagotoviti ali trditi, da kateri od planinskih domov zaradi nezmožnosti upravljanja s strani planinskih društev v prihodnosti ne bi bil predmet prodaje. Kot zatrjujejo, si bo PZS še naprej prizadevala, da se lastništvo ohranja znotraj planinske organizacije. Pri tem sicer dodaja, da imamo po drugi strani nekaj planinskih koč, ki so tudi v zasebni lasti. In so normalno dostopne za planince in ostale obiskovalce ter ohranjajo status planinskih koč, spomni. 

Kako pomembno je za državo, da ima prost dostop do planinskih koč? Kot odgovarja Prašnikar, je, če je zeleni turizem s pohodništvom in doživetjem gora ena od prednostnih usmeritev slovenskega turizma,  planinska infrastruktura (planinske poti in koče) ključni element za zadovoljstvo obiskovalcev. Hkrati urejenost poti in koč pomeni boljše usmerjanje obiskovalcev in manjši negativni odtis na okolje.   

'Potreben bi bil letni vir za sanacijo planinskih koč' 

V Eko civilni iniciativi Slovenije so sicer pripravili številne predloge za državo, kako bi lahko uredili njihov status. Med drugim predlagajo, da bi lahko domove zaščitilo kot del kulturne dediščine. Vprašali smo, kaj o tem menijo na ministrstvu za kulturo, a nam na vprašanja niso odgovorili.  

Na PZS sicer menijo, da to ne bi rešilo težav, saj je že zdaj v določenih območjih z večjo zaščito izredno težavno izvajati prenove planinskih koč, kar je veliko breme za lastnike – planinska društva. In kaj vse bi bilo torej po njihovem mnenju treba spremeniti na tem področju, da koč planinskim društvom ne bi bilo treba prodajati? Kot pravi Prašnikar: "Olajšati stroge zakonodajne okvire za obratovanje planinskih koč in zagotoviti redno finančno podporo za sanacijo planinskih koč." 

PZS je sicer, kot dodaja, hvaležna za državno pomoč za sanacijo planinskih koč. Vendar je glede na število planinskih koč to občutno premalo, saj bi precej planinskih koč potrebovalo celovito prenovo: "Potreben bi bil stalni – letni vir za sanacijo planinskih koč." 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (128)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kreden2
10. 11. 2024 15.13
Zakaj ne, naj se proda, samo morajo dostopnost, namen in cene bit določene na državnem nivoju, saj so del varnostne politike in zagotavljanja varnosti državljanov. Bogataši lahko kupijo in se grejejo skupaj s planinci na skupnih ležiščih.
ap100
10. 11. 2024 12.57
+2
včasih smo jih gradili sedaj pa jih kljub množicam obiskovalcev nismo sposobni vzdrževati
marker1
10. 11. 2024 11.26
V času pred osamosvojitvijo sem večkrat zatajil članstvo v PD, samo zato, da sem lahko prenočil v koči na postelji v sobi. Res sem več plačal, spal sem pa le dobro. Za člane PD so bila samo skupna ležišča, ker so prinesla premalo zaslužka zaradi popusta na izkaznico PD. DDV na pijačo in hrano je podražil poslovanje planinskih koč. Ravno ta dva sta odločilna za uspešno poslovanje koče, prenočišča pa prinesejo premalo.
Smuuki
10. 11. 2024 09.03
+3
Nekaj je hudo narobe da se pri nas nobena dejavmost več ne izplača. Vse zadolženo, vse stoji. Ni zdravnikov, ni učiteljev, domovi za oskrbo starejših stojijo ni kadra ki bi tam delal. 1000 prostih postelj pa ni kadra. Zdaj še planinske koče. Morda pa so pri nas davki, dajatve,predpisi preveč neživljenski. Kafiči se zapirajo en za drugim. Sploh ni več točk kjer bi se ljudje srečali,pogovarjali. Uničevalni pohod levih hord je naredil svoje. Pti nas ni dejavnosti ki bi po legalni poti preživela. Social subvencije izčrpujwjo gospodarstvo in kar je še huje nihče več noče delat. Zakaj bi? Za brezdelje in delo enaki prihodki. Levaštvo je strup za gospodarstvo
Miran1960
09. 11. 2024 18.23
+1
V Italiji so tudi privat koče in se tam planinci ravno tako odlično počutimo, le takih popustov kot v kočah ki so last CAI tam pač ni. Kako bi to pri nas delovalo lahko zgolj ugibamo, kajti pri nas so težnje po zelo hitrem zaslužku zelo močne.
Kollerik
09. 11. 2024 16.27
+0
Za tole smo glasovali leta 91?? Pljuucccc
flojdi
09. 11. 2024 16.17
+2
.Edina novica.vredna za prebrat.ampak je nisem./ker smo(ste)v TurboKapitalIzmu
Delavec_Slo
09. 11. 2024 16.08
+4
SAJ BODO HRVATI VSE POKUPLI ZARADI NESPOSOBNIH SLO. POLITIKOV IN PREDSEDNICE!
oxxo
09. 11. 2024 15.52
+1
Javno je treba obelodaniti tudi popolno (če ne že mafijsko) aroganco Planinske zveze Slovenije na področju rezervacij ležišč. Njihova predpotopna stran in postopek rezervacij je SRAMOTA! Do ležišča le stežka prideš. V posameznih kočah skoraj nemogoče. Za petičneže in tuje goste se "šparajo" mesece - če ne leta v naprej. Sramota za eno institucijo v državi, ki se ima za planinsko...
Mambo
09. 11. 2024 15.47
+4
Zakaj pa ne, saj ste že vse ker je bilo kaj vredno prodali.
Da se mene pita..
09. 11. 2024 15.33
+5
Prodajte tistemu ki bo skrbel za te domove.
enapi
09. 11. 2024 15.18
-1
Ni treba bat. Domoljub janša vas bo poslal na mol tankat.
SAME KLOBASE
09. 11. 2024 15.17
+0
Robi bo vse prodal da bo dobil provizijo in da bodo montiral bojlerje na ples
sentilj54
09. 11. 2024 15.15
+5
Na koncu bomo lastniki samo še lastnih stanovanj ali hiš, pa še to bo pod vprasanjem.
Smuuki
10. 11. 2024 09.47
+2
Še kakšen mandat levakov pa nacionalizirajo vse. Kdor je imem največ povedat o suženstvu ga najbolj ustvarja
jajek
09. 11. 2024 15.15
+0
Saj bodo vse raprodali kaj še imamo nič bat. Še golobinjake naj raprodajo.
Ernest Scribbler
09. 11. 2024 15.07
+1
Kaj je zdaj bolje,kot je bilo v socializmu?
fljfo
09. 11. 2024 15.27
-1
Koga briga...Socializma se spominjajo samo še upokojenci
Mandrake
09. 11. 2024 16.05
+1
Delavec_Slo
09. 11. 2024 14.40
+4
SAJ BODO HRVATI VSE POKUPLI ZARADI NESPOSOBNIH SLO. POLITIKOV IN PREDSEDNICE!
niktalop
09. 11. 2024 14.19
+5
Jakob Aljaž se je boril da gore ne bi prišle v roke tujcev, sedaj pa bi gore prodajali. Država naj gore in objekte v gorah razglasi za območja posebnega pomena na katerih je PREPOVEDANA prodaja.
flojdi
09. 11. 2024 17.20
. indijanci so rekli : vsak ima v lasti samo toliko Zemlje kot je ima pod golima nogama ce stoji ..in tocno toliko kolikor je ima pod ritko ce sedi..ipd
janez Kovač 1
09. 11. 2024 13.59
+13
Vse kar smo v socializmu zgradili, so in še bodo osamosvojitilje pokradli in prodali,za tako Slovenijo nismo glasovali!
jutri_pa_res
09. 11. 2024 19.21
+1
Niso pokradli osamosvojitelji. Pokradli so stari rdeči direktirji v navezavi s starim atom Štrumfom, ampak to je prezahtevna tema za IQ pod 90, tako da smo tam, kjer smo...
Smuuki
11. 11. 2024 16.33
+1
Takrat smo gradili vsi. Danes vnuki revolucionarjev prodajajo vse. Njihov rod je rod hlapcev, ki so po končani revoluciji prevzeli oblast. Vse so dobili v roke zastonj brez plačila brez besede hvala. Vnuki končujejo prodajo ker je zmanjkalo kar bi še lahko prodali. Zdaj oprezajo za stanovanji in hišami. Še to prodajo pa so spet to kar so bili njihovi predniki. Ja hlapci ker drugega niso sposobni
Jernej Sekirnik
09. 11. 2024 13.58
-3
če smo že skoraj vse izvire vod prodali pa še lahko domove
niktalop
09. 11. 2024 14.16
-1
Vodni viri niso prodani, ampak so dani v koncesijo. Preberi si slovensko Ustavo.
Smuuki
10. 11. 2024 09.49
+1
In kaj si zdaj povedal? Včasih so kradli zdaj lastnijo. Vse isto le drug izraz. Koncesija je kaj? Lastnik koncesije upravlja z vodo ne država.