"Želimo podpisati sporazum o sodelovanju dveh suverenih strank, ki bosta razmislili tudi o tem, ali bodo KS(Krščanski socialisti) na parlamentarnih volitvah kandidirali na listi SD," je dejal Borut Pahor. Predsednik Krščanskih socialistih Andrej Magajna je ob tem menil, da bodo sporazum s Socialnimi demokrati podpisali zato, ker so jim od vseh strank po programskih stališčih najbližje.
Ob tem je zanikal, da želijo sodelovati z SD zato, ker jim predvsem v zadnjem času podpora zelo narašča, saj so na neformalni ravni sodelovali že prej, je dejal. Poudaril je še, da njihov cilj ni združitev stranke z SD. "Menimo, da stranka z ohranjeno lastno identiteto, a s skupnim nastopom z SD ubira najboljšo možno pot," je dejal Magajna.
Pri tem je Pahor dodal, da se o sodelovanju pogovarjajo še z nekaterimi drugimi zunajparlamentarnimi strankami. Poudaril je, da si želi v sodelovanju med SD in drugimi strankami predvsem to, da se stranke s sodelovanjem okrepijo, a hkrati ohranijo svojo identiteto. "Sporazum med SD in KS bi bil izrednega pomena tudi za SD," je dejal Pahor in dodal, da bi volivcem tako omogočili, da v skupnem nastopu strank prepoznajo tudi "priložnost zase", saj je sodelovanje dodana vrednost za SD.
Poudarek na etičnih vrednotah
Magajna je dejal, da v svojem programu KS poudarjajo predvsem etične vrednote in pravičnost, kar je zelo podobno programu SD. "Iskali smo stranko, ki nam je kot vernikom najbližja in s katero bi šli na volitve," je še dejal Magajna ob naštevanju razlogov za sodelovanje z SD. Ob tem je poudaril sodelovanje KS pri odborih SD, kjer bodo skupaj oblikovali alternativni volilni program za parlamentarne volitve 2008.Poudaril je, da so krščanski socialisti osvežitev za levico ter hkrati alternativa za kristjane, saj ima njihova stranka kljub precej stičnim točkam, tudi številne različne poglede od denimo SLS ali NSi. Na vprašanje, ali med nami ni razlik glede vprašanja ločenosti cerkve in države, je dejal, da tudi krščanski socialisti zagovarjajo laičnost družbe. To je tudi naša vrednota, a je seveda nujna svoboda, spoštovanje in sodelovanje, je dejal Magajna.
Tako Pahor kot Magajna sta prepričana, da bo ne glede na sodelovanje med strankama prav gotovo prihajalo do programskih razlikovanj, vendar naj jih to ne bi oviralo, saj je po njunih besedah takšno sodelovanje prispevek k razvoju družbe. S takšnim programom bodo po Pahorjevih besedah šli tudi na parlamentarne volitve. "Za SD je to možnost, da se prvi predstavijo kot alternativa sedanji oblasti," je dejal in dodal, da ne glede na zadnje ankete, ki kažejo na porast podpore SD, stranka ostaja na realnih tleh. "Parlamentarne volitve bodo zahteven boj, vendar se SD vanj podaja sproščeno," je poudaril.
Odločitev za mirnejšo politiko
O tem, da je predsednik uprave Pivovarne Laško Boško Šrot član stranke SD, je Pahor dejal, da je ponosen na to, da imajo med člani tudi tako uglednega podjetnika. "Žal mi je, ker ni bolj prepoznaven in aktiven član naše stranke," je še menil Pahor. O tem, da je lastništvo večine tiskanih medijev skoncentrirano prav v dveh gospodarskih družbah, Pivovarni Laško in Državni založbi Slovenije, pa je Pahor dejal le to, da si v Sloveniji želi razmer, kjer bi imeli svobodo tiska in pluralne medije. Po Pahorjevih besedah se bodo volivci naslednje leto odločali predvsem med "konfliktno in mirnejšo politiko", kakršno naj bi SD zagovarjali. Ob zadnjih dogodkih v vladi je Pahor menil, da se je predsednik vlade Janez Janša s preklicem sporazuma med koalicijskimi in opozicijskimi strankami o predsedovanju, ki ga je po izglasovani zaupnici označil za "mrtvega", odločil za tvegano pot. Ob tem je Pahor poudaril, da omenjeni "mrtev" sporazum ne bo vplival na delovanje SD med predsedovanjem, saj bo stranka v tem času delovala mirno in nekonfliktno, vendar ravno tako kritično."V SD bomo med predsedovanjem ravnali preudarno, čeprav s tem morda tvegamo kakšen glas na volitvah," je poudaril. Po njegovem mnenju je Janša z zaupnico sicer končal obdobje negotovosti, vendar vzpostavil obdobje napetosti.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.