Močno sonce in prava poletna vročina, ki jo bomo občutili ta vikend, bo marsikoga zvabila na Obalo. Stopinje se bodo tam v nedeljo dvignile celo do 32 stopinj Celzija, segrelo pa se bo tudi morje. Kot pravijo na Arsu, bi lahko njegova temperatura dosegla 22 ali celo 23 stopinj Celzija, kar bo najverjetneje med valove zvabilo številne kopalce. A tam bodo po besedah strokovnjakov iz Morske Biološke Postaje Piran tudi meduze, oziroma uhati klobučnjaki. Ali obstaja nevarnost ožigov in koliko je meduz trenutno v slovenskem morju, smo povprašali raziskovalko Alenko Malej.
Uhati klobučnjak, ki je pri nas najbolj pogost ožigalkar, človeku ni nevaren
Kot smo izvedeli, k sreči pri nas kljub prisotnosti ožigalkarjev trenutno ni prav veliko nevarnosti, da bi nas ti tudi opekli. "Pri nas so najbolj pogosti uhati klobučnjaki. Tisti, ki se sprehajajo ob morju nekje med februarjem in še vse do junija, lahko v morju vidijo prave oblake teh bitij. Nekateri so kar veliki, saj v nekaterih premerih njihovi klobuki merijo prek 30 centimetrov. Zanj je sicer značilna mlečno bela barva, spolni organi v obliki podkvic oziroma ušes pa so rahlo vijoličasto obarvani," pravi. Največ verjetnosti je torej, da med kopanjem srečamo prav te. "Na splošno niso človeku nevarni, večinoma ne čutimo njihovega ožiga, je pa res, da je reakcija odvisna od vsakega posameznika. Mi vseeno svetujemo ljudem, da se jih ne dotikajo," pravi.
Hkrati dodaja, da ta vrsta ne mara višjih temperatur, zato se njihov življenjski ciklus konča konec junija. "Preostali del življenja preživijo kot polipi," pravi.
Poleg uhatih klobučnjakov se tudi v teh dneh pojavlja veliki morski klobuk. "Tudi ta ni ne vem kako zelo močan ožigalec, čeprav so vsi ožigalkarji," pravi in dodaja, da je človeku prijazna tudi morska cvetača. "To je eden najlepših klobučnjakov, ki se pojavlja tudi pri nas. Tudi morska cvetača lahko zraste dobrih 30 centimetrov, je pa rjavkaste barve in zelo lepa. V njej gostujejo enocelične rastlinice," pravi.
Med meduze, katerih ožigi so nekoliko bolj nevarni človeku, spada kompasna meduza. Te je mogoče po njenih besedah sicer zelo redko opaziti tako ob slovenski obali, kot tudi v okolici Trsta in ob hrvaški obali. "Te veljajo za bolj neprijetne, a moramo ob tem reči, da niso prav pogoste," miri prve kopalce.
Pri Dubrovniku aprila opazili več primerkov nevarne mesečinke
Tista, ki bi se je morda morali bati, je mesečinka, pravi Malejeva. "Kolegi s hrvaške so jih konec aprila kar precej videli v okolici Dubrovnika in tamkajšnjih otokov. Kasneje v maju so rekli, da jih niso več videli. Upajmo, da ne bodo motile poletne sezone. Mesečinke se namreč lahko tukaj zadržujejo tudi poleti," pravi in dodaja, da jih sami še niso opazili, prav tako jih o tem niso obvestili hrvaški kolegi iz Rovinja, zaenkrat je niso videli niti v Trstu. So pa večje število teh majhnih, a najbolj nevarnih meduz opazili slovenski raziskovalci, ki so se udeležili ekspedicije v Španiji. "V maju so na območju Balearov našli kar precej mesečink," je še pojasnila.
Velike bojazni, da bi nas opeklo, če bomo v prihodnjih dneh čofotali v morju, sicer ni, a je žal ne moremo povsem izključiti. "Če so mesečinko, ki je pogosta tudi v odprtih vodah, videli pri obali v južnem Jadranu, tega ne moremo izključiti," pravi Malejeva.
Malejeva sicer še pravi, da v slovenskem morju ni prav nobenega razloga za paniko pred morebitno invazijo mesečink. Z mesečinkami nastanejo težave, ko njihove kolonije tokovi potisnejo bliže obali. Če časovno zgrešijo vrhunec kopalne sezone, se z njimi ukvarjajo samo morski biologi, pravi.
Kaj storiti, če nas meduza ožge?
Če jo že srečamo, naj si je ne ogledujemo preveč od blizu, svetuje in dodaja, da je v primeru, ko te z ožigalkami na dolgih lovkah ožge, za umik žal že prepozno. V takšnem primeru je potrebno mesto ožiga najprej narahlo in nežno sprati z morsko vodo, saj bi si lahko drugače vtrli le še dodatni strup iz njenih ožigalk. Nato je opeklino najbolje razkužiti z alkoholom ali vinskim kisom in namazati z proti alergijsko kremo. Če je opeklina na koži manjša, bo to dovolj, če pa mesečinka huje ožge, je potrebno obiskati zdravnika. Še posebej pa so na ožige bolj nevarnih meduz občutljivi otroci.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.