O tem, katere zdravstvene nevšečnosti so najpogostejše v poletnih mesecih in kaj iz domače lekarne vzeti s seboj na dopust, smo povprašali družinsko zdravnico Sonjo Ukmar.
'Naštudirajte, kam se odpravljate na dopust'
Kot na začetku poudari, je pomembno, da vemo, kaj od dežele oziroma destinacije lahko pričakujemo - da se pozanimamo, kaj je tam dobro, kaj nevarno, kakšne bolezni nas lahko doletijo, okužbe, je voda pitna, ... Zato vsem dopustnikom svetuje, naj "naštudirajo" počitniško destinacijo. Če se odpravljamo v bolj oddaljene dežele, je pomembno, da preverimo, katera cepljenja so potrebna. Vse informacije najdete tudi na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (Nijz).
V zadnjem času smo veliko poročali o okužbah z ošpicami. Zdravnico smo zato vprašali, če je pametno, da pred dopustom še posebej preverimo, ali smo cepljeni proti otroškim boleznim. Ukmarjeva poudarja, da je pomembnejše, da preverimo in se cepimo, če je to potrebno za vstop v izbrano počitniško destinacijo - hepatitis, rumena mrzlica, je tam morda razširjena malarija. "Osamljen primer otroške bolezni nas ne ogroža, okužba s hepatitism, malarijo pa nas." Prav tako je pomembno, da imamo za primer bolezni ali nesreče v tujini urejeno zdravstveno zavarovanje za tujino.
Poleg tega moramo imeti v mislih, da je tudi v eksotičnih deželah hrana drugačna, kot smo je vajeni doma - druge začimbe, okusi, hrana na ulici, … Če se že odločimo za hrano na ulici, pa naj bo pripravljena pred nami. Ukmarjeva še pojasnjuje, da pogosto na takih destinacijah dobimo navodila, da če zbolimo, obiščimo njihovega zdravnika, ker so lahko evropska zdravila neučinkovita za njihove povzročitelje.
Poleti najpogosteje bolehamo zaradi ....
Sicer pa so v poletnih mesecih najpogostejša prehladna obolenja zaradi klimatiziranih prostorov in premrzlih napitkov. Pogosta so tudi vnetja ušes, ki so lahko povezana s potapljanjem. Omeniti je treba tudi prebavne motnje. Opozoriti pa je treba tudi na spolno prenosljive okužbe. Zdravnica poudarja, da je pomembno predvsem mlade opozoriti, da imajo zaščiten spolni odnos, če nimajo stalnega partnerja.
Ker so najpogostejše poletne destinacije topli in sončni kraji, smo seveda bolj izpostavljeni soncu, ki pa ima tudi številne pozitivne lastnosti. Ukmarjeva pojasnjuje, da sonce in morje krepita naš imunski sistem in stimulirata nastajanje vitamina D, ki je nujno potreben za izgradnjo kostnine. Vsekakor pa je treba poudariti, da je prekomerno izpostavljanje vročemu soncu lahko škodljivo, ker povzroča opekline in nastanek pigmentnih znamenj, iz katerih se lahko razvije maligni melanom. Velja si zapomniti, da je treba kožo zaščititi s primernim faktorjem, soncu pa se ne izpostavljamo med 12. in 16. uro, ko je najmočnejše. Prve dni pa naj bo izpostavljenost soncu krajša - torej zjutraj ali pozno popoldne. Še posebej previdni pa moramo biti pri otrocih.
Kdaj na pot z otrokom?
Ukmarjeva pojasnjuje, da moramo oceniti, če potujemo z majhnimi otroki ali so sposobni daljše vožnje z avtom ali letalom. Nekateri otroci namreč jokajo in so nemirni že pri vožnji na kratke razdalje, s takimi bomo zagotovo imeli težave na daljših relacijah. Zato svetuje, da morda raje potujemo ponoči, ko otrok spi. Poleg tega pa poskrbimo, da se ustavljamo, da je otrok previt, suh, da ni lačen, da ima dovolj tekočine. "Jokav in nemiren otrok bo spravil v stres starše in težave so tu na kvadrat," poudarja naša sogovornica.
Kdaj pa vzeti otroka na letalo? To odločitev prepušča presoji vsakega starša, ki najbolj pozna otrokove navade. Priporoča pa krajše lete. Poleg tega pa dolga čakanja v letaliških zgradbah niso najprimernejše okolje za majhnega otroka. "Pogosto sem bila na letalih priča tem nemirnim, jokavim otrokom, nervoznim staršem in jeznim sopotnikom. Naj se lepo zamišljeno potovanje zaradi takih nevšečnosti ne spremeni v nezadovoljstvo vseh," na srce polaga naša sogovornica.
Svetuje tudi naj starši preverijo, kakšni so pogoji na letalih. Nekaj konkretnih nasvetov in vprašanj, ki si jih morajo zastaviti starši - je na voljo košara za otroka, vzamete lahko sedež s seboj, bo dovolj prostora, … Na letalu potrebuje otrok dovolj tekočine, primerno oblekico (klima), svojo igračko, … Pri vzletu in pristanku naj pije, sesa, ker tako izenačuje pritisk v ušesih.
Sprostite dušo in telo!
Kljub vseh težavah, ki se lahko pojavimo, pa je vsekakor treba imeti v mislih, da je dopust čas sprostitve naše duše in telesa. Ukmarjeva zato še svetuje, naj skrbi pustimo doma in se veselimo počitnic.
Za konec pa še nekaj nasvetov, kaj vzeti iz domače lekarne, da bomo morebitne nevšečnosti hitro odpravili:
- krema za sončenje z ustreznim faktorjem
- krema za po sončenju, ki kožo navlaži
- nekaj proti sončnim opeklinam ( v lekarni dobite različne hladilne gele)
- nekaj proti pikom insektov, kar bo ublažilo srbenje
- tablete proti alergiji, če smo alergični (manjše pakiranje je v lekarni v prosti prodaji)
- probiotiki in rehidracijski praški, če se pojavijo prebavne motnje
- oglje pri okužbah prebavil ( cabo medicalis)
- tablete, svečke ali sirup za primer povišane telesne temperature
- razkužilo za roke in ranice
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.