Fides grozi z nadaljevanjem stavke

V kolikor se z vladno stranjo ne bodo uspeli dogovoriti, bo Fides nadaljeval stavko. Minister za zdravje Dušan Keber je za 24 ur povedal, da so začudeni, ko ugotavljajo, da Fides interpretira dosedanje dogovore povsem drugače in ponovno odpira zahteve, ki so morda vredne 10 milijard tolarjev. Keber je še poudaril, da so nekatere zahteve tako absurdne, da se sprašuje čemu je ta njihova akcija pravzaprav namenjena.
Po mnenju ministra za zdravje Dušana Kebra pogajanja o sklenitvi nove kolektivne pogodbe med vladno pogajalsko skupino in Sindikatom zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides ne potekajo tako, da bi lahko pričakovali zaključek pogajanj do roka, določenega s sporazumom, to je 30. aprila. Zato bo vladna stran, če bo Fides vztrajal pri svoji interpretaciji sporazuma in poleg tega imel dodatne finančne zahteve, njihovo ravnanje razumela kot enostranski odstop od sporazuma, je na novinarski konferenci povedal minister Keber.
Minister za zdravje je v zvezi z leta 1996 podpisanim sporazumom med vlado in Fidesom omenil še neizpolnjene obveznosti sindikalne strani, povezane s problematiko boljše izrabe delovnega časa, predvsem obvladovanje odsotnosti z dela, ki predstavlja enega večjih problemov v zdravstvenih zavodih. Analize namreč kažejo, da je v nekaterih bolnicah dnevno odsotnih tudi do 25 odstotkov zdravnikov, povprečen zdravniški dopust pa letno znaša 38 delovnih dni. Vladna pogajalska skupina je v svojem prvotnem predlogu kolektivne pogodbe sicer podala predlog za racionalnejše dodeljevanje dopustov, vendar ga je Fides zavrnil, saj naj bi predlagal svoj model, s katerim se bo odsotnost zmanjšala za tri dni na zdravnika. Tega do danes še ni storil, Keber pa meni, da je dopuste potrebno znižati, zato na tem področju na pogajanjih pričakuje napredek.
Jutri nadaljevanje pogajanj med vlado in SVIZ-om
Dosedanja pogajanja niso prinesla uspehov. Vlada trdi, da za zahtevano povišanje plač šolnikov nima dovolj denarja oziroma, da bi zaradi tega morala znižati naložbe v šolstvo.
Za 24 ur je Branimir Štrukelj povedal, da bodo na današnjem sestanku glavnega odbora obravnavali dva ključna vprašanja: kompromisni predlog do katerega so prišli v včerajšnjih pogajanjih z vlado, na osnovi katerega bodo sindikatom zastavili vprašanje ali je to kar je vlada včeraj ponudila za njih še sprejemljivo.
Štrukelj je še povedal, da bodo SVIZ-u predlagali, da zavrne zakon o sistemu plač v javnem sektorju, ki dejansko poslabšuje položaj zaposlenih.
Izjavo vlade, da denarja za zvišanje plač preprosto ni, je Štrukelj komentiral, da verjetno temelji na realnih dejstvih. Vendar pa to pomeni, da bodo zaposleni v vzgoji in šolstvu plačali napake vlade in ostali v razmerah za katere tudi vlada priznava, da so neustrezne. Izjavil je še, da bo SVIZ naredil vse, za spodbijanje zakona zakona, če bo potrebno tudi na sodišču. Pogajanja z vlado so predvidena za jutri.