Slovenija

Se študij še izplača?!

Ljubljana, 01. 10. 2010 09.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Izobraževanje ne glede na to, kaj razlagajo politiki, v Sloveniji ni zastonj. Na nobeni stopnji. Poleg vloženega truda, časa in denarja tudi trendi na trgu zaposlovanja niso pretirano obetavni za nekatere študente.

Financiranje študija: najtežje je tistim, ki niso dovolj bogati, da bi si ga lahko brezskrbno privoščili, in ne dovolj revni, da bi jim država dala štipendijo.
Financiranje študija: najtežje je tistim, ki niso dovolj bogati, da bi si ga lahko brezskrbno privoščili, in ne dovolj revni, da bi jim država dala štipendijo. FOTO: iStockphoto

Slovenski študentje imajo vseeno bistveno prednost – rednim študentom namreč ni treba plačevati šolnin, vendar so kljub temu stroški življenja med študijem visoki, tudi več deset tisoč evrov,  in marsikdo se znajde v položaju, ko ni dovolj bogat, da bi iz žepa vlekel šope kovancev in plačeval študij otroka, a tudi ne dovolj reven, da bi država dala štipendijo. In tako najbrž tudi Slovenci nismo daleč od trenutka, ko bodo tudi naši študenti na trg dela vstopali do vratu zadolženi, svari marsikateri poznavalec.

Tukaj na trgu dela pa se za marsikoga, ki se je z velikimi sanjami odpravil na želeno fakulteto, šele začne realnost, in sicer da diploma že dolgo ni več pogoj za dobro zaposlitev z višjo ali visoko plačo. Niti garancije, da boste zagotovo dobili delo, ne predstavlja več.

In kako lahko ali težko je v Sloveniji z določeno izobrazbo dobiti delo? Preverite, kateri poklici so na določeni izobrazbeni stopnji najbolj iskani, kateri diplomanti dobijo delo najprej, kateri morajo čakati najdlje in kdo bo tudi v prihodnosti imel težave z iskanjem dela kljub diplomi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (69)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

spartacus
02. 10. 2010 11.54
Omelo1: Fax te v večini primerov ne nauči nujno tistega kar boš potem v službi delal. Tudi sam sem študent FRIja in vem da me fax ne bo naučil nič konkretnega. Kar bom od faxa odnesel je način razmišljanja in inženirskega reševanja problemov. Za nek problem bom js porabu mogoče 2 tedna, medtem ko bo en super programer, ki obvlada samo programski jezik in nič drugega za celotno zadevo porabil krepko več kot 1 mesec... V tehničnih poklicih je bolj pomembno kako se stvari lotiš in nasploh da razumeš ozadje problema in ga znaš razčleniti. Rutine oz. izvedbo pa tako ali tako pridobiš z izkušnjami in delom
Omelo1
01. 10. 2010 19.09
mina1980: Ne govorim o Nasi, ne govorim o zdravnikih ali pa naprimer odvetnikih. Mislim da se nisva najbolj razumela. Ja zakaj pa ne bi v Nasi zaposlili enega z devetletko? Za kakšnega čistilca bi bil čisto ok ;) Jasno mi je, celo življenje se učimo. Nihče ni rekel da se ne. Več kot se učiš, bolj ti je jasno, da ne veš ravno veliko, kajne? Problem nastane, ko podjetja, ki npr. zaposljujejo kakšne električarje, računalničarje in podoben kader, iščejo izšolane ljudi, univerzitetne izobrazbe, kateri pa žal, ker se v šoli niso naučili popolnoma nič uporabnega, vse znanje dobijo v službi. Zase lahko povem, ki sem sicer zaradi drugih stvari pustil fakuleto, da bi bil bistveno bolj primeren za zaposlitev na mesto računalničarjev kot 90% ljudi ki pride iz računalniške fakultete. Poznam namreč ogromno ljudi, kateri so, kljub izobrazbi, zelo zelo nesposobni. Tako na delovnem mestu, kot tudi nasploh v življenju. Vse pa je odvisno kaj iščeš. Pač za farmacevta ne moraš zaposliti ravno kakšnega srednješolskega ekonomista. Je pa dostikrat ravno samouk tisti, ki bo vedel od šolanega kadra bistveno več, mogoče tudi zato, ker ga to področje zanima. Vsaj v mojem primeru lahko potrdim, da je tako. Velikokrat pač nisem bil primeren kandidat za delo in je potem kakšen od znancev dobil priložnost, pa so se njegovi novi sodelavci nato samo držali za glavo. Ampak hej, imel pa je izobrazbo, to pa tudi nekaj šteje, kajne? Jaz imam sedaj svoj s.p. in pač opravljam delo, pri katerem uživam, fakultete ne rabim, saj hodim na razna strokovna izobraževanja, ki jih včasih tudi brezplačno nudijo kakšna priznana podjetja. Obstajajo pa izjeme, tako na eni, kot na drugi strani. Tako da ne gre vsega posploševati. Vem pa, da nisem ljubitelj ljudi, mi dajo roko in se predstavijo kot: "Jaz sem DOKTOR Janez Novak". Dobro zate, upam da si ponosen. Jaz namreč nate ne bom gledal popolnoma nič drugače. Z dejanji raje pokaži da si dober človek.
hrcekmuri
01. 10. 2010 15.00
PA KAJ ZNATE REVEŽII PLAČUJEJO VAS PA KOT BI BILI BOGOVI,V GOSPSODARSTVU OD VAS NI NIČ...-PA DA VAS SLIŠIM NIČ OD NIČ
zimerman
01. 10. 2010 14.00
Že to, da se primerjate med sabo s tem, da kolikor se kdo hoče učit toliko dobi je napačno. Namreč posebaj takšni, katerim je narava naklonila, da se z lahkoto učijo, da si stvar samo enkrat preberejo in si zapolnjo skoraj za večno, potem trobijo ostalim celo, da so leni. Resnica je pa morda čisto drugačna. Naši možgani so zelo različno sposobni, celo tako razlićno kot bi primerjali Ferrarija in fička po hitrosti. Ja res se da fička lahko nafriziramo in ga obujemo v široke pnevmatike, vendar to še vedno niti približno ne bo Ferrari. In če ti narava nakloni dober procesor(možgane) potem si na konju. Vse stvari v življenju ti bodo veliko lažje, za dosego cilja boš potreboval veliko manj truda in po vsej verjetnosti boš zvišana, vase zaverovana rit. Torej najprej bo treba sprejeti dejstvo, da že z rojstvom nismo vsi ne enakem, da bi lahko znanje povezovali samo s tem, kolikor se kdo uči in je vzrajen. Zato je skrajno nepravično, da kdor se rodi z slabšimi sposobnostmi na katere ni imel vpliva, niti z poštenim trdim fizičnim delom ne more zaslužiti za dostojno življenje(prelepa Slovenija). In potem smo pri vprašanju, zakaj mladim bolj diši študij. Ker vse ostalo ne nudi niti za osnovno preživetje, če pa že, pa moraš nenormalno delati, kar privede do raznih depresijn eugodne družinske klime in podobno. Svet nudi lepo življenje samo lepim in pametnim. zato so tudi mladi radi lepi in pametni.
Audy
01. 10. 2010 13.54
Faks je treba čimprej narest, potem pa do konca vlečt status in si nabirat izkušnje. Če v firmi delaš nekaj let kot študent, te bodo gotovo vzeli za redno, po izteku staža. Seveda se je o tem treba dogovorit pred začetkom dela.
Ramzess
01. 10. 2010 13.30
Jožajoža="policaji in vojaki, s katerimi se ohranja demokracija, je državna služba,kjer pa pamet in izobrazba nista potrebni." Kakšne demokracije, demokracije ni, kar je je lažno. Tovrstni osebki ubogajo zgolj ukaze od zgoraj, o njihovem pomenu in posledicah ne razmišljajo. So zato, da ohranjajo interese sedanjega režima. Mladi in naivni, ter nevedni, ki se novačijo v eno ali drugo družbo, ki se v osnovi ne razlikujeta veliko, ne vedo v kaj se spuščajo, se ne zavedajo odgovornosti, ki jo prinaša taka služba. V resnici pa ne vedo komu in za kaj služijo, posamezni kasneje spoznajo in zapustijo vrste, podobno kot učitelj spozna ozadje šolskega sistema, le tega zapusti, in dalje dela drugače, ...
Strom69
01. 10. 2010 13.28
v sloveniji se splača bit baraba in na ta način obogatet!! če te pa že po neverjetnem naklučju dobijo pa sodni postopek itak traja več let pol pa dobiš smešno malo kazen ČE jo dobiš in je to to.. v sloveniji so barabe zaščitene! ;)
gama1
01. 10. 2010 13.26
Uni. dipl. pravnica
Ramzess
01. 10. 2010 13.21
To je povsem odvisno od posameznika, ki se odloča o tem, predvsem glede na to kaj namerava z izobrazbo po tem šolanju. Študij z namenom, oz. možnostjo samozaposlitve sem morda še splača, drugače ne, oz. ostane le varianta študij ob delu, oz. varianta za odrasle, kot nadgradnja obstoječega znanja. Kaj drugega bi bilo zgolj zapravljanje časa, po moje, saj za šolanje že itak porabimo nekaj manj ali več, pol življenja, sploh če se razvleče. Če bi šolanje, poklicno in naprej temeljilo na strokovni plati bi še šlo, ne pa da se dodajajo še klasični ali splošni predmeti, kjer se snov več ali manj ponavlja, kar je zapravljanje časa, takorekoč, dva do trikrat, polek OŠ, še SŠ in Univerza, se učiti iste stvari je banalno, glede nato, da je vedno moč preveriti podatke in informacije kjerkoli kadarkoli. Na koncu tudi pri stroki brez knjig in virov ne gre, vedno je treba kaj preverjati in poiskati, šola, četudi strokovna, da le osnovo. Torej, študij se izplača le, če obstaja cilj, drugače res ne, škoda časa in denarja, če kasneje obstajajo pomisleki in premisleki, ter možnosti, še vedno obstajajo druge možnosti, in krajše oblike študija, kar nekaterim bolj ustreza. Omelo1="da človek z univerzo, magistratom ali pa celo doktoratom ni za nikamor drugam kot za knjigo in za v šolo" Ja, seveda, take titule na koncu niso vredne nič, kažejo le neko formalno, imaginarno izobrazbo, za katero vemo, da temelji na nekih uradnih normativih uradne znanosti, ki je itak polna napak, itd. Kaj je prava izobrazba, to je izobrazba, ki pomeni, da se taka oseba znajde v različnih življenskih okoliščinah, in razume marsikaj, ne pa da nekdo z dr. gleda kot tele v nova vrata nek NLP na nebu, dandanes. V preteklsoti se je v vasaki katarofi videlo koliko so v resnici vredne takšne titule, in v prihodnje se bodo še bolj, taki namreč skoraj vedno odpovedo, ko bi od njih pričakovali več. Mnogi namreč mešajo splošno izobrazbo in specializirano izobrazbo, prvih je premalo drugih pa preveč, preživijo pa lahko le prvi. Specializacija pomeni vedno več težav, v medicini je pripeljala do izgube celega človeka, medicina ne ve več kaj je to cel človek, drugo so posledice drugačne, ljudje več ne pomagajo žrtvam, ker so prepričane da imamo zato primerno usposobljene ljudi, itd. Ljudem manjka splošne izobrazbe različnih področij, ker vedno čakati na druge nima smisla, sploh v kriznih razmerah, ki jih bo vse več. Še domorodci se smejijo belemu 'civiliziranemu', kakoro se sam pogosto imenuje, ker da ni sposoben preživeti v divjini, da umre sredi hrane in vode. Res žalostno, ker imajo prav. Še več, mnogi danes nimajo znanja o pridelavi rastlin, rabi ročnega orodja, in vsega kar za delovanje ne rabi elektrike, taki bodo v prihodnosti, ki se nam obeta slabo odnesli. Kaj je že izobrazba?
Jožajoža
01. 10. 2010 13.21
se izplača, če se preko vez zaposliš v javnem sektorju in te javni sektor šola na stroške davkoplačevalcev. policaji in vojaki, s katerimi se ohranja demokracija, je državna služba,kjer pa pamet in izobrazba nista potrebni .
spartacus
01. 10. 2010 13.11
gama1: Kakšno izobrazbo pa imaš? Sej nismo več v socializmu kjer maš zagotovljeno dobro službo če imaš diplomo. Danes vlada ponudba in povpraševanje in ne vem zakaj bi mogla država dodatno zaposljevat. Če kej, bi mogla zaposlene v raznih administracijah, zavodih celo znižat. Verjamem pa da je bilo lepo študentsko življenje na FDVju ali kakšni ekonomiji, kjer praktično ne rabš študirat da narediš diplomo. Na kakšnem strojništvu ali elektrotehniki oz gradbeništvu itd.problemov z zaposlitvijo ni, ampak za diplomo se je pa potrebno precej potrudit
gama1
01. 10. 2010 12.59
V podaljševanje statusa nas sili država, ker drugače dela ne dobimo. Glede na trg dela, bomo oz. smo vsi novopečeni diplomanti uni. dipl socialni problemi. Imam 7.st. Če se javim na delovno mesto za 5. st. pravijo, da imam previsoko izobrazbo, Tam, kjer zahtevajo 6. ali pa 7. st. pa skoraj na razgovor ne prideš, ker se jih prijavi tudi 900 ljudi na eno delovno mesto. Država nas je pa še bolj zafrknila, ker ne zaposljuje več....
hrcekmuri
01. 10. 2010 12.49
ŠTUDIJ SE IZPLAČA ČE ŠTUDIRAŠ SAM ZA SEBE IN IN IMAŠ NEKI BLESOV NAZI OD NEKIH KI SE JJIM LISTI RAZPADAJO
.eu.
01. 10. 2010 12.36
Ne nabijajte študent je pameten za sebe in prav je tako in ne neumen zame je neumen tisti ki se da izkoriščat in pridno dela za 560 eur mislim da je sedaj minimalc. NAJBOLJ SE SMEJIM OGLASOM ZA SLUŽBO. ELEKTROMONTER SERVISER POGOJ:ZNANJE ELEKTROIŠTALACIJ SAMOSTOJNOST,ZNANJE PROGRAMIRANJA KRMILNIKOV,VZDRŽEVANJE . GIBLJIV NESTALEN URNIK SE PRAVI CELE DNEVE PLAČA 750 BRUTO HAHAHAHAA TO JE RES ŠALA STOLETJA. DEJTE MAL DELODAJALCI SE ZAMISLIT KAKE NAPIŠETE ČE IŠČETE DELAVCA. PA PROSIM NE SE NORCA IZ ZNANJA TEHNIKE DELAT. OD ZGORAJ NAVEDENEGA JE DOST DA ZNAŠ SAMO ELEKTROINŠTALACIJE PA JE PLAČA 800 EUR NETO
Brabus
01. 10. 2010 12.14
jokal 01.10.2010, 12:00 0 bronco40 prav imaš, študentje pri nas od države veliko dobijo, in naj bodo kar tiho. valda, dajmo jim še več ugodnosti, pa izumimo poklic "večni študent Ja, uradno še ni poklica "večni študent", ga pa lepo prakticirajo študentski liderji in to nesnago in potuho je treba takoj ukinit.Hčerka me je vprašala, zakaj pa mi nikoli nič ne dobimo? Zato, ker z mamico garava za malo več od minimalca,zato , ja.Če bi se pa lepo doma stiskala,so pa veliki otr.dodatki, štipendije, za brezposelnost, na RK pa po hrano, pa si zmagal.Premoženje pa itak ne upoštevajo.
jokal
01. 10. 2010 12.05
tisti, ki sam ve da ni sposoben za faks naj gre delat nekaj njemu primernega. pač vsi nismo za šolo. ne pa da misli da bo faks iz njega naredil boga in genija z astronomsko plačo.
jokal
01. 10. 2010 12.00
bronco40 prav imaš, študentje pri nas od države veliko dobijo, in naj bodo kar tiho. valda, dajmo jim še več ugodnosti, pa izumimo poklic "večni študent".
.eu.
01. 10. 2010 11.57
Jaz bi vse fakultete ki po končanju obljubljajo zaposlitev zaprl za vedno.Kako bo dobil študent službo če jo se tehnično izobražen človek ne dobi
jokal
01. 10. 2010 11.54
v tujini so še zdavnaj ugotovili, da se študij ne splača (razen če imaš res dobre veze), in da leži denar v domači obrti. slovenci pa še vedno verjamejo famo, da jih takoj po diplomi čakajo astronomske plače (tudi brez kakorkoli izkušenj in znanj). po pregovoru: hodi v šolo pa boš bogat.
Brabus
01. 10. 2010 11.51
jokal 01.10.2010, 11:29 0 pri nas študira VSAK. dobesedno ni mladega človeka, ki ne hodi na faks. obrtnikom ni sploh možno dobiti vajence, ker noben ne želi delat. vsi bi kar nekaj študirali (magari najlažje) brez premisleka, če je ta študij obetaven. v zadnjih letih se je odprlo mnogo novih visokošolskih ostanov, ki privabljajo bodo študente z obljubami o velikih plačah po diplomi. če bi bil študij tako drag, se nebi mladina kar tak za hec in za lep žur vpisavala na fakse. draga haha, seveda smo edini ki subvencionaramo prehrano od osnošolcev do študentov. v tujini tega ni. študent v mb = 60 evro, čez mejo je pet krat tolk. subvencioniran javni prevoz. brez šolnin. možnost dela preko študenta itd. idite malo po svetu, nato poročate kaj je drag študij. tam namreč ni juhuhu študentov kot pri nas, ker bi to bil predrag špas. Se popolnoma strinjam.Takoj bi morali ukinit vse vrste štipendij,potem bi pa marsikdo poprijel za kakšen kadrovski študij, kjer te financira bodoči delodajalec, potem boš pa pri njem zaposlen , ali boš pa vrnil denar. Študenti po fakultetah pa naj najamejo kredit, ki ga bodo vračali ob zaposlitvi.Tako pa starši vzajemo kredit za pleh, otroke naj pa država šola( štipendije).Sam, ne me zdej napadat z tisto, vsi enake možnosti, ker moj študent ni enakopraven, ker mu ne pripada državni denar(štipendija), ampak se moram jas trudit, da ga spravim skozi faks, kar je prav.Koliko državne štipendije dobijo študentje v svetu? Z kakšnimi avtomobili se vozijo študentje na faks v EU? Sem pač eden izmed tistih, ki mu vedno samo jemljejo in nikoli nič ne dajo. Jeb..š tako državo in demokracijo.