Obrambni minister Karl Erjavec je v govoru pred odborom za obrambo in varnost v okviru spomladanskega zasedanja PS NATO v Ljubljani izpostavil, da je Severnoatlantsko zavezništvo naredilo največ v boju proti elementom, ki bi lahko ogrozili svetovno varnost. Ob tem je poudaril, da bo samo skupno delovanje obrambnih sil mednarodne skupnosti prineslo pozitivne rezultate in pogoje za varno in stabilno okolje.
Slovenijo, ki je članica zveze NATO postala lani, je po besedah Erjavca v Severnoatlantsko zavezništvo vodilo zavedanje, da sta kolektivna obramba in skupen pristop k reševanju globalnih problemov najučinkovitejši orodji za zagotavljanje miru v svetu. V ta namen je Slovenija že v času pristopnega procesa in polnopravnega članstva izvedla reorganizacijo svojih obrambnih sil in jih v veliki meri že prilagodila potrebam in standardom zavezništva.
Zveza NATO si je kot prednostno nalogo zadala vzpostavitev varnega in stabilnega okolja tudi izven ozemlja držav članic, ker se zaveda, da je globalna varnost osnovni predpogoj za razvoj in napredek. Zavezništvo se je pridružilo tem naporom v Afganistanu, deloma v Iraku, na Kosovu, Zahodnem Balkanu in v Sredozemlju.
"Integracija operacij mednarodnih mirovnih sil ISAF in Trajna svoboda (Enduring Freedom) bo v prihodnosti za reševanje razmer v Afganistanu nujno potrebna," je poudaril Erjavec in dodal, da bo Slovenija glede združitve operacij podprla tisto rešitev, ki bo pripomogla k učinkovitemu zagotavljanju stabilnih razmer v Afganistanu.
Odbori PS NATO razpravljali o osnutkih poročil
Odbori Parlamentarne skupščine zveze NATO za obrambo in varnost, za gospodarstvo in varnost ter za civilni vidik varnosti so obravnavali osnutke poročil. Član ameriškega Inštituta za nadzor kemičnega in biološkega orožja Michael Powers je pred odborom za civilni vidik varnosti predstavil pomen ameriškega kongresa pri zagotavljanju notranje varnosti ZDA in kot eno od zaslug kongresa izpostavil ustanovitev urada za domovinsko varnost.
Na odboru za civilni vidik varnosti so sicer precej pozornosti posvetili razmeram v Kazahstanu. Član kazahstanskega senata Rašit Ahmetov je predstavil varnostna vprašanja v Srednji Aziji, član spodnjega doma kazahstanskega parlamenta Toktarkan Nurahmetov pa je govoril o vlogi zveze NATO v Srednji Aziji.
Eno od poročil, ki jih je obravnaval odbor, je bilo posvečeno odnosu med zvezo NATO in Kazahstanom. V poročilu med drugim piše, da so se kazahstanske oblasti odločile s Severnoatlantskim zavezništvom vzpostaviti program individualnega partnerstva, o čemer so predstavnike PS NATO obvestili med njihovim obiskom v Kazahstanu marca letos. Obenem so dale jasno vedeti, da članstvo ni cilj omenjenega sodelovanja. Na odboru za civilni vidik varnosti so obravnavali tudi poročili o manjšinah na južnem Kavkazu ter odkrivanju kemičnega, biološkega, radiološkega in jedrskega orožja.
Udeležence zasedanja odbora je nagovoril tudi direktor Centra za študij poklicne vojaške etike Albert Pierce, ki se je posvetil usposabljanju in izobraževanju vojaških sil o etičnih izzivih boja proti terorizmu.
Udeležence odbora za gospodarstvo in varnost je nagovoril profesor zgodovine in politike na ženevskem Inštitutu za mednarodne študije Lanxin Xiang, ki je predstavil odnos med Kitajsko in zvezo NATO. Profesor ekonomije na Centru za sodobne arabske študije Tarik Jusef pa je zbranim predstavil možnosti za gospodarsko tranzicijo na Bližnjem vzhodu in severni Afriki. V okviru odbora je na programu tudi obravnava poročil o gospodarski tranziciji na Bližnjem vzhodu in v severni Afriki ter o Kitajski in razvijajočem se transatlantskem gospodarstvu.
V okviru spomladanskega zasedanja PS NATO so danes za zaprtimi vrati potekala tudi srečanja političnih skupin.