Poročilo v.d. generalnega direktorja KC Sergeja Hojkerja je sicer nakazalo zgrešenost strokovne odločitve, vendar pa ni pokazalo na krivce, zato je svet Hojkerju naložil, naj imenuje posebno komisijo, ki bo v mesecu dni ugotovila objektivno in materialno odgovornost posameznikov, ki so pripravili posel. Komisija mora biti sestavljena do konca tega tedna. Krivca za tako imenovani posel desetletja tako še ni.
Za presenečenje pa je danes poskrbel predstojnik Kirurške klinike, Bojan Tršinar, ki je odstopil s tega mesta. Svetniki so njegov odstop sprejeli. "Odstopam zaradi tega, ker je težko delati s predstojniki, ki so proti meni podpisali izjavo, da sem odgovoren za nakup operacijskih miz. Ne gre za kivdni razlog, pač pa za osebne razloge," pravi Tršinar.
Svet je na seji ocenil, da je šlo pri poslu za strokovno in poslovno napačno odločitev, zato mora v.d. direktorja predlagati komisijo, ki bo opredelila odgovornost posameznikov pri izvedbi posla, je povedal predsedujoči Borut Miklavčič, ki je napovedal svoj odstop z mesta predsednika sveta zavoda KC. Medtem pa strokovni direktor KC Zoran Arnež od komisije ne pričakuje, da bo kdo drug ugotovil, da je strokovni svet sprejel napačno strokovno odločitev. Številni svetniki so bili nad poročilom začasnega direktorja razočarani.
Poročilo naj bi dokončno razčistilo afero, ki je mesece burila duhove, kar pričakuje tudi novi direktor KC Franc Hočevar, ki bo v ponedeljek zasedel svoje delovno mesto in se z operacijskimi mizami ne namerava ukvarjati. Hočevar prihaja v KC z velikimi pričakovanji, njegova prva preizkušnja pa bo sklepanje pogodbe z zdravstveno blagajno ter razporeditev zaposlenih v plačilne razrede po novem zakonu.
Letos bo KC za nabave namenil 900 milijonov tolarjev, med drugim tudi 110 milijonov tolarjev za plačilo prvega obroka za operacijske mize. Svet KC bo odločal tudi o centralnem informacijskem sistemu; to je triletni projekt, vreden okoli 400 milijonov tolarjev. Lani je bil že objavljen javni razpis, pa ga je Hojker ustavil, ker bi to utegnil biti posel, podoben operacijskim mizam. Če ga bo svet KC danes potrdil, pa se utegne kljub temu zavleči, ker je ponudnik, podjetje SRC, vložil revizijski zahtevek.
In kaj gre pričakovati od Hojkerjevega poročila v zvezi z afero? Minister za zdravstvo Dušan Keber mu je z odločbo lani med drugim naložil, da preveri obseg škodljivosti pogodbe in doseže ustrezno znižanje cene oz. drugih škodljivih določil ter ugotovi odgovornost delavcev, ki so pri poslu sodelovali. Poročilo pa je sestavljeno iz že znanih dokumentov in navajanja dejstev. "Sam nisem ne tožnik ne sodnik, svet je tisti, ki bo na koncu ocenil, ali je bila pogodba škodljiva ali ne, ter skladno s tem ukrepal," je povedal Hojker,