Slovenija

Še vedno omejitve za delavce

Bruselj, 29. 04. 2009 16.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Tudi slovenski delavci so med tistimi, za katere bosta Avstrija in Nemčija še dve leti uveljavljali omejitve. Bruselj preučuje, ali je njuna odločitev tehtna.

Delavec
Delavec FOTO: Reuters

Nemčija in naša severna soseda Avstrija sta se odločili, da bosta še za dve leti uveljavljali omejitve na trgu dela za delavce iz osmih vzhodno- in srednjeevropskih držav, med njimi tudi iz Slovenije.

Državi sta o tem obvestili Evropsko komisijo, ki sedaj njuno odločitev preučuje, kar naj bi trajalo več tednov. Če komisija ugotovi, da odločitev ni utemeljena, lahko proti njima sproži postopek kršenja pravnega reda EU. Po pogodbah EU namreč lahko države omejitve v zadnjih dveh letih sedemletnega prehodnega obdobja uveljavljajo le s tehtno utemeljitvijo, da bi odprava omejitev pomenila resne motnje na njihovem trgu dela.

Po pravilih EU lahko stare članice omejitve na trgu dela za nove članice uveljavljajo največ sedem let, v treh fazah po dve, tri in dve leti. Komisija vse članice že vseskozi spodbuja, naj omejitve popolnoma odpravijo, ker je prost pretok delovne sile temeljna svoboščina EU in dobro vpliva na gospodarstvo v Uniji, sploh v teh kriznih časih.

Za Bolgarijo in Romunijo, ki sta v EU vstopili januarja 2007, lahko sicer sedemletne omejitve veljajo do leta 2014. Omejitve za dostop delavcev iz Romunije in Bolgarije na svoje trge dela po odločitvi Danske uveljavlja še deset članic Unije, medtem ko jih je štirinajst, med njimi tudi Slovenija, že prej odpravilo.

Evropska komisija je sicer tudi sporočila, da se bodo morali delavci iz omenjenih osmih držav, tudi Slovenije, ki bodo želeli delati v Veliki Britaniji, še naprej registrirati v delavski shemi 30 dni pred začetkom dela. Ta prehodni ukrep bo veljal do 30. aprila 2011.

Doslej so omejitve za osem novink uveljavljale le še štiri države, poleg Avstrije in Nemčije še Belgija in Danska, ki pa sta pred iztekom drugega prehodnega obdobja Evropsko komisijo obvestili, da bosta trg dela za osem držav popolnoma sprostili. Danska se je odločila, da bo trg dela sprostila tudi za delavce iz Bolgarije in Romunije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

manco-capac
29. 04. 2009 19.37
A mi tudi omejujemo prihod delavcev iz Nemčije in Avstrije? Takoj omejit!
Uroš Palhartinger
29. 04. 2009 19.32
Nemčija je tako ali tako polna Turkov... Ti potem zapolnijo Slovenske avtoceste v turistični sezoni, seveda vozijo brez vinjet...
odbogaposlan
29. 04. 2009 16.53
So se že začeli PROTEKCIONIOSTIČNI UKREPI! prvi