Veleposlaništvo ZDA v Sloveniji je na družbenem omrežju X delilo besede ameriškega podpredsednika JD Vancea. "Verjeti v demokracijo pomeni, da ima vsak državljan modrost in glas. Ne bi se smeli bati svojih soljudi, četudi izražajo poglede, ki so v nasprotju s pogledi vladajočih," so zapisali ter ob njem delili tudi črno-belo sliko volilne skrinjice in lističa. Prav zaradi tega so se pojavila številna ugibanja, da se v njihovi objavi morda skriva nekoliko drugačno sporočilo.
Na naše vprašanje, ali se njihov zapis dejansko nanaša na prihajajoči referendum, nam sicer na ameriškem veleposlaništvu niso odgovorili. Sporočili so sicer, da sta svoboda govora in demokracija vrednoti, ki si ju tesno delita tako Evropa kot Združene države, umik od njih pa da predstavlja eksistencialni izziv za evropsko demokracijo. Dodali so, da so ameriški predsednik Donald Trump, državni sekretar Marco Rubio in podpredsednik te vrednote tudi že večkrat poudarili, Vance na primer v svojem govoru na Münchenski varnostni konferenci februarja letos.
"Kot ameriško veleposlaništvo v Ljubljani bomo še naprej spodbujali in zagovarjali prednostne naloge te administracije in prebivalcev Združenih držav. Prav tako si bomo s slovensko vlado in njenimi prebivalci še naprej prizadevali krepiti globoke zgodovinske in kulturne vezi, ki že dolgo povezujejo naše narode," so še dodali.
Tomčeva o 'zaušnici' Golobovi vladi, Grgurevičeva: Objavo dojemamo kot nedopustno vmešavanje
V Gibanju Svoboda so medtem jasni: "Objavo zagotovo dojemamo kot vmešavanje tuje države v notranjo politiko Republike Slovenije in to celo na način, da so konkretno podprli določeno politično opcijo." Tako je dejala poslanka Svobode Lena Grgurevič, ki poudarja, da je slednje nesprejemljivo ter v nasprotju s standardi demokracije. "ZDA niso tiste, ki bi lahko Slovence podučevale o pomenu demokracije. To naj najprej podučijo sami sebe," je še poudarila.
Da zapis pomeni zaušnico vladi Roberta Goloba pred nedeljskim referendumom, je v sporočilu razbrala tudi evroposlanka iz vrst opozicijske SDS Romana Tomc. "Ameriška ambasada v Sloveniji pred referendumom o izjemnih pokojninah pošilja zelo jasno sporočilo," je dejala.

Njen strankarski kolega Andrej Hoivik je medtem dejal, da se je ameriško veleposlaništvo s svojim zapisom dotaknilo 90. člema slovenske ustave, ki narekuje, da DZ referendum razpiše, če to zahteva najmanj 40.000 volivcev. "Vemo, da Amerika zelo spoštuje svojo ustavo, ki je zelo zelo stara. Izjava pa se je najbrž nanašala tudi na 3. člen, kjer piše, da ima v Sloveniji oblast ljudstvo. Prav to pa bo v nedeljo odločalo, ali tak zakon obstane ali pa gre na smetišče zgodovine," je dodal.
Sicer je ravno ameriški predsednik, kot poročajo tuji mediji, pred dnevi izjavil, da ni prepričan, ali mora spoštovati ustavne postopke ZDA. Slednje je izjavil na vprašanje o tem, ali mora v primeru zagotavljanja pravice do ustreznega postopka priseljencem spoštovati ustavo.
Objavo ameriškega veleposlaništva je delil tudi vodja SDS Janez Janša.
Ministrica: Institucije lahko določene stvari sporoči tudi zelo subtilno
Odzvala se je tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko, ki je prav tako poudarila, da se druge države ne bi smele vmešavati v politiko suverene države. "Kar se tiče ameriške administracije, smo videli že v primeru Elona Muska in njegove podpore skrajno desni nemški stranki AfD. Očitno je Trumpova agenda in agenda njegove administracije, da bodo podprli skrajno desne politične možnosti, ki so njemu blizu. Glede na zapis Romane Tomc razumem, da je tudi SDS med njimi ali pa da se je kot takšna prepoznala," je dejala.
Glede samega zapisa veleposlaništva je sicer zadržana, saj se ne ve, ali je bilo sporočilo nenamerno ali načrtno. "Jasno pa je seveda, da lahko institucija določene stvari sporoči tudi zelo subtilno. V primeru namerne objave pa je sicer ameriška administracija tista, ki bi morala prisluhniti ljudem in vsaj priznati rezultate prejšnjih volitev," je jasna. Opozorila je tudi na Trumpovo spodkopavanje neodvisnih institucij, po čemer se po njenem mnenju zgleduje tudi stranka SDS.
Da je zapis moč razumeti kot poskus vplivanja na notranjepolitična vprašanja se strinjajo tudi v SD, kjer sicer v nasprotju s koalicijskima partnericama niso pozivali k bojkotu referenduma. "Ob tem želimo poudariti, da je referendum najvišji institut neposredne demokracije in je kot tak v pristojnosti odločitev državljank in državljanov," so sporočili ter dodali, da "imamo v Sloveniji ne glede na pozive, naj ti prihajajo od domačih ali tujih akterjev, jasna pravila za referendum".
"Obveljala bo odločitev ljudi, volivk in volivcev, ki jih ne gre podcenjevati s tovrstnimi posrednimi ali neposrednimi 'navodili'," so jasni.
Slovensko zunanje ministrstvo se na zapis veleposlaništva še ni odzvalo, a Grgurevičeva upa, da se bo slednje kmalu zgodilo ter da bodo reagirali na ustrezen način. Podobno tudi Asta Vrečko, da bi moralo zunanje ministrstvo v primeru, da bodo prepoznani znaki vmešavanja tuje države, na to odgovoriti.
To sicer ni prvič, da bi se ameriško veleposlaništvo vmešavalo v slovenso politiko. Nekdanji ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph Mussomeli je na primer razburjal tudi pred dobrimi 10 leti. Ob razsodbi višjega sodišča v primeru Patria je na primer posredno podvomil v objektivnost slovenskih sodišč, komentiral pa je tudi, da ima Slovenija veliko srečo, da osamosvojitvena vojna ni bila daljša in bolj boleča: "Prelahko vam je bilo. Kaj, deset ljudi je umrlo v vaši vojni za neodvisnost. Menim, da imajo takrat, ko ljudje skupaj krvavijo, skupaj trpijo, se skupaj borijo, več občutka za narodno identiteto."
KOMENTARJI (560)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.