
Odbor DZ za zunanjo politiko je danes na nujni seji obravnaval predlog sklepov DZ glede postopkov imenovanj vodij diplomatskih predstavništev tujih držav v Sloveniji, a se je ta končala ob obstrukciji SDS in z odločitvijo, da sklepi v gradivu niso primerni za nadaljnjo obravnavo. Do odločitve je bil kritičen poslanec SDS Branko Grims.
Kot je pojasnil podpredsednik OZP Franco Juri (Zares), je bila seja kratka zaradi obstrukcije SDS, ki je predlagala, da bi bila seja odprta za javnost. Tega, kot je dodal Juri, kot predsedujoči ni mogel zagotoviti, ker so imeli vsi poslanci že pred sejo v rokah gradivo vlade zaupne narave.
"Ker seje nismo odprli javnosti, se je skupina SDS odločila za obstrukcijo in je zapustila sejo," je dodal Juri in pojasnil, da so sicer nadaljevali obravnavo prve točke, pri kateri je bil predložen in sprejet sklep, da sklepi, ki so bili v gradivu, niso primerni za nadaljnjo obravnavo. "Sklepi, ki so bili predloženi, niso bili utemeljeni s strani predlagatelja, ker ga ni bilo," je med drugim dejal Juri.
Grims: Stalna politika vlade je beg pred javnostjo
Dogajanje je medtem kritično ocenil poslanec SDS in član OZP Branko Grims. Kot je dejal na novinarski konferenci, se nadaljuje edina prepoznavna stalna politika vlade in njene koalicije v parlamentu, to je skrivanje oziroma beg pred javnostjo.
Pri tem je spomnil na pobudo SDS, da bi na izredni seji DZ obravnavali postopke za imenovanje vodij diplomatskih predstavništev tujih držav v Sloveniji, pri čemer se je navezal na polemiko glede imenovanja prvega proruskega predsednika v Čečeniji Dokuja Zavgajeva za novega ruskega veleposlanika v Sloveniji.

Kot je dejal Grims, "je ena od držav pri imenovanju očitno zelo dobro pravilno ocenila skrajno levičarsko razpoloženje obstoječe vladajoče koalicije, predlagala za Slovenijo človeka, ki najbrž v nobeni drugi državi ne bi mogel pridobiti soglasja tiste države, v katero bi bil predlagan". Po besedah Grimsa gre za človeka, ki predstavlja v Evropi in v celotnem demokratičnem svetu zelo problematično ime zaradi sistematičnih kršitev človekovih pravic v času začetka čečenske vojne.
Grims je bil kritičen do odločitve vlade, ki je z oznako zaupno ogradila svoj odgovor na zahtevo za sklic izredne seje in na njihovo opredelitev do predlaganih sklepov, "čeprav tisti papir ne vsebuje nikakršnih podatkov, ki bo opravičevali stopnjo zaupnosti".
Izpostavil je še, da je sledila tudi zloraba parlamentarnega postopka ter opozoril, da je to, da je vlada svoj dokument označila z oznako zaupno, izkoristilo vodstvo DZ, konkretno danes najprej OZP, po napovedih pa bo enako na sredini izredni seji DZ, zato, da je celotno sejo pri obravnavi te točke zaprlo za javnost.
Kot je spomnil, je SDS predlagala tri sklepe v gradivu, ki je javno in ne vsebuje nobenega tajnega podatka. SDS po njegovih besedah tako predlaga, da vlada v bodoče pri vseh imenovanjih za predlagane kandidate pridobi ustrezne informacije glede spoštovanja človekovih pravic.
Grims je sicer še dejal, da bo poslanska skupina SDS v sredo sprejela tudi odločitev o morebitni obstrukciji izredne seje DZ.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.