Ko se sprehodimo skozi prestolnico, nas kljub temu, da ni snega, očara božično-novoletno vzdušje. Iz zvočnikov odmevajo zimzelene melodije, lučke se svetlikajo, ljudje se grejejo ob kuhanem vinu in si ogledujejo ponudbo na hišicah v sklopu božično-novoletnega sejma. In čeprav je pogled na vse to za sprehajalce prijeten, je v ozadju veliko organizacije in dela.
Turistični vodniki: Sejem se začne prepozno
Med tistimi, ki so v tem času preobremenjeni, so zagotovo turistični vodniki. Ko se 3. decembra sočasno s prižigom lučk začne tudi sejem, prestolnico namreč v enem samem vikendu preplavijo številni turisti. "Prižig lučk na 3.12. je resnično lepa prireditev, ki ima svojo tradicijo in povezavo z našo kulturo, a bilo bi bolje, če bi se sejem začel vsaj en vikend prej, tako kot npr. v Celovcu, Gradcu in na Dunaju, saj bi bil lahko izplen od prihodov turistov bistveno večji – tako za hotelirje, turistične agencije, vodnike, male obrtnike, posledično pa bi od tega imela bistveno več tudi država," pravi turistična vodnica in etnologinja Diana Ternav.
Enake želje imajo tudi v Združenju turističnih vodnikov. "Mislimo, da bi lahko z odprtjem sejma teden dni prej v naše mesto privabili več turistov, kar ima seveda multiplikativne učinke na turistični sektor gospodarstva," je povedala Maja Čampelj.
Tudi na Obrtni zbornici Slovenije (OZS) menijo, da bi bilo za turistično gostinska podjetja zagotovo boljše, če bi se sejem začel en teden prej, saj bi bilo zato v Ljubljani več turistov.
V Združenju hotelirjev pravijo, da so mnenja v tej zadevi deljena – nekateri bi želeli imeti prižgane lučke, okrasitve in sejem teden dni prej, drugi se zgražajo na predčasnim okraševanjem v komercialne namene. "Težko je potegniti črto in določiti pravi termin. Moje mnenje je, da je to pričetek adventa, saj navsezadnje slavimo katoliški praznik in je prav, da se torej po njegovem koledarju tudi ravnamo," je povedal predsednik Združenja Gregor Jamnik.
V primeru Ljubljane torej po njegovih besedah govorimo o dvodnevni "zamudi" v primerjavi z na primer z Dunajem, s katerim se tako radi primerjamo ter tudi s pričetkom adventa. "Ocenjujem, da tako neznatna zamuda bistveno ne vpliva na zasedenost hotelskih kapacitet ali znatno ne vpliva na manjši turistični obisk. Četudi se koncentracija obiska tujcev v prestolnici zatorej le nekoliko bolj zgosti v enem vikendu, to na žalost še vedno ne zapolni vseh hotelskih kapacitet v Ljubljani, saj navadno v tem času hoteli nismo polno zasedeni," še dodaja Jamnik. Polno zasedenost ljubljanskih hotelov pričakujejo šele za silvestrovo.
Turizem Ljubljana: Gre za tradicijo
Na Turizmu Ljubljana so nam pojasnili, da se v Ljubljani prireditve v okviru "Decembra v Ljubljani" pričenjajo tradicionalno 3. decembra, na Prešernov dan, na Prešernovem trgu, z uvodno prireditvijo "Pričetek prešernosti v Ljubljani". "Tradicionalni datum pričetka decembrskih prireditev, ki tudi jasno nakazuje, da s ponosom opozarjamo na slovensko kulturno dediščino, že leta sistematično promoviramo v tujini. Iz tega razloga tudi ne obljubljamo adventa, temveč živahen december v Ljubljani. Tudi hotelirji so s tem seznanjeni," so sporočili.
So cene najema hišk predrage?
Turistični vodniki opozarjajo tudi na visoke najemnine hišk na sejmu. "Če bi le-te bile nižje, bi lahko bila tudi ponudba bolj primerna. Lahko bi bilo več izdelkov domače obrti, več možnosti zaslužka predvsem za male obrtnike, ki si pa tako dragega najema ne morejo privoščiti," pravi Ternavova.
V razpisu na spletu je navedeno, da najem hiške v okviru prazničnega sejma za cel mesec v času od 3. decembra 2014 do 1. januarja 2015 znaša 1.700 evrov. To velja za obratovalni čas od 10.00 do 23.00 (24. in 31. 12. do 18. ure), lokacija je Breg, na voljo pa je do 31 hišic. V teh se sme prodajati predmete, ki po svojem namenu in obliki ustrezajo prazničnemu vzdušju in predstavljajo priložnostna darila.
Tudi Sekcija za gostinstvo in turizem pri OZS opozarja, da bi cena stojnic lahko bila nižja in dostopnejša domačim obrtnikom. "Cene najema stojnic v Ljubljani so za rokodelce previsoke, zato je ponudba na ljubljanskem božično-novoletnem sejmu vedno bolj globalizirana oziroma se na sejmu prodajajo izdelki, ki jih lahko kupujemo po vseh uličnih sejmih po Evropi, vedno manj pa sejem ponuja za Slovenijo značilne predmete, čeprav imamo urejen sistem selekcije kvalitetnih rokodelskih izdelkov," so zapisali.
Predlagajo, da Mestna občina Ljubljana (MOL) v bodoče ponudi rokodelcem, ki prodajajo izdelke domače in umetnostne obrti s certifikatom, najem stojnic s popustom. Le tako se bomo namreč približali ponudbi Evropskih prestolnic, katerih božično-novoletni sejmi že tradicionalno bogatijo turistično ponudbo posameznih držav (Dunaj, Talin, Berlin,…).
Izpostavljajo tudi problem lokacije stojnic z izdelki domače in umetnostne obrti, ki jim jo določa MOL. "Prepričani smo, da je potrebno ponudbi izdelkov pod blagovno znamko Art & Craft Slovenija nameniti prodajne stojnice v središču božičnega uličnega sejma," pravijo.
Tudi Ternavova pravi, da je res žalostno, da ljudem v hiškah ponujajo na primer sicilijanske olive. Zgrešena se ji zdi tudi lokacija hišk na Bregu. "S skupino začneš ogled npr. na Kongresnem trgu in imaš na voljo dve uri časa. Glavnina ljubljanskih znamenitosti je vendarle: Prešernov trg, Tromostovje, tržnica, stolnica, mestna hiša in Tranča. Verjemite, da to komaj uspeš na vsaj približno lep način predstaviti v dveh urah ... Na koncu so gostje željni samo še tega, da gredo na toaleto in se ogrejejo. Ko jim pokažeš, da so stojnice na Bregu, jih to skoraj ne zanima več," pojasnjuje. Kot vodnica podpira, da se razvijajo posamezni deli Ljubljane, a izbira Brega za večino stojnic v času veselega decembra, vsaj kar se tiče tujih turistov kot kupcev, po njenih izkušnjah s turisti, ni najboljša.
Turizem Ljubljana: Cene so realne, vsako leto je več interesentov
A na Turizmu Ljubljana odgovarjajo, da cene niso predrage, na kar vsako leto kaže veliko zanimanje. "Vsako leto je prijavljenih več interesentov, kot je na voljo samih hišic, kar kaže na dejstvo, da so cene postavljene realno in da je zanimanja veliko. Pogoji sodelovanja so pravični, torej za vse zainteresirane enaki," je še zapisala Petra Stušek, v.d. direktorice Turizem Ljubljana.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.