Poslanci so na tajnem glasovanju s 54 glasovi za in 22 glasovi proti potrdili Jerneja Sekolca za slovenskega člana arbitražnega sodišča, katerega naloga bo določitev poteka meje med Slovenijo in Hrvaško na kopnem ter morju, stika Slovenije z odprtim morjem in režima za uporabo ustreznih morskih območij ter izrek razsodbe v sporu. S tem se je uspešno zaključil postopek izbire arbitra, ki ga imenuje Slovenija v ta petčlanski tribunal.
Odločitev je že pozdravilo ministrstvo za pravosodje. "S tem se je potrdila pravilnost odločitve ministrstva, ki je 15. julija 2011 v Uradnem listu objavilo razpis za mesto enega člana arbitražnega sodišča, kakor tudi pravilna ocena ministrstva, da bi vsakršno odlašanje z razpisom lahko preprečilo pravočasno izbiro arbitra, saj bi v primeru razpusta in prenehanja delovanja DZ pred odločanjem o arbitru bila Slovenija z izbiro prepozna," so zapisali ob tem.
V primeru, da DZ slovenskega arbitra ne bi imenoval v roku, bi ga namreč izbral predsednik arbitražnega sodišča, kar pomeni, da Slovenija ne bi imela vpliva na izbiro in ne bi mogla predlagati svojega člana v arbitražno sodišče, ki bo določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško, so še dodali

Sekolec, trenutno podpredsednik londonskega sodišča za mednarodno arbitražo in član stalnega arbitražnega sodišča v Haagu, je bil sicer edini, ki se je prijavil na razpis za slovenskega člana arbitražnega sodišča. To je med drugim zmotilo SDS, ki meni, da je bil postopek dogovorjen, ostali morebitni kandidati pa opozorjeni, naj se sploh ne trudijo s prijavo.
V SDS so bili tako edini, ki Sekolca na obravnavi v mandatno-volilni komisiji DZ prejšnji četrtek niso javno podprli, medtem ko so v SLS napovedali, da se bodo o podpori odločili tik pred glasovanjem. Vse ostale poslanske skupine so mu podporo obljubile praktično že ob napovedi njegove kandidature in ko je bilo jasno, da gre za vrhunskega strokovnjaka z velikim mednarodnim ugledom.
Sekolca je za položaj slovenskega arbitra poleg vlade podprl tudi sodni svet, po posvetu z vodji vseh poslanskih skupin razen iz SDS ga je podprl tudi predsednik republike Danilo Türk, ki je nato predlog za Sekolčevo izvolitev poslal tudi v DZ.
Sekolec je zdaj eden od petih sodnikov arbitražnega sodišča, ki naj bi bilo oblikovano najpozneje mesec dni po podpisu hrvaške pristopne pogodbe z EU. To naj bi se zgodilo v začetku decembra. Hrvaška svojega arbitra še ni razkrila, prav tako pa javno še ni znan seznam uglednih mednarodnih pravnikov za tri skupne arbitre, ki naj bi ga pripravila Evropska komisija.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.