Ob 20:36 bo polna luna, a ta za razliko od dveh julijskih ne bo nič posebnega. Bo pa zagotovo nekaj posebnega – vsaj z astronomskega vidika – septembrska polna luna, ki jo bomo lahko občudovali 28. septembra. Takrat bomo namreč po dolgem času v Evropi na jutranjem nebu lahko videli zanimiv pojav: popolni lunin mrk, ki se bo kazal predvsem kot igra barv.
Samo v nekaj urah se bo namreč zvrstilo kar nekaj dogodkov: na svoji tirnici se nam bo namreč luna najbolj približala – pojav, ki mu rečemo tudi super luna, uro kasneje se bo poravnala z Zemljo in Soncem, nato pa jo bo tudi v celoti prekrila Zemljina senca.
Takšni luni rečejo tudi krvava luna, saj se med mrkom velikokrat obarva rdeče – to pa zato, ker sončna svetloba potuje skozi Zemljino atmosfero, ki filtrira večino modre svetlobe.
Luna bo v eni noči najsvetlejša in najtemnejša
Naš naravni satelit potuje okoli Zemlje po eliptični tirnici. Njegova oddaljenost od planeta se zato periodično spreminja. Ponoči iz nedelje 27. na ponedeljek 28. septembra pa bo središče lune od Zemljinega središča imelo najkrajšo razdaljo v letošnjem letu. Luna bo vzšla 27. septembra nekaj minut pred zahodom Sonca. Prvi del noči bo lepo vidna in žareča, nekoliko po 2. uri zjutraj pa se bo začel lunin mrk. Najprej se bo zatemnila leva stran lune in počasi bo izgubljala lesk, uro kasneje pa jo bo zakrila še Zemljina senca. V njej bo ostala dobro uro, na nebu pa bo vidna v rdečkasti barvi.
Popolni lunin mrk bomo lahko opazovali s prostim očesom, viden pa bo od srednjega vzhoda, do Aljaske, v Afriki, Evropi in tudi delih Amerike. To bo prvi popolni lunin mrk v Evropi po letu 2011, naslednji bo v naših krajih viden šele 27. julija 2018.
Nekateri so prepričani, da je to slabo znamenje
Mnogi menijo, da je krvava luna slabo znamenje. Še več, ker gre za že četrto super luno letos in četrto krvavo luno v letu in pol, so nekateri prepričani, da je ta znanilka apokalipse. Ker je luna (skupaj s Soncem) povezana s plimovanjem – gladino morja lahko dvigne za kar 13 metrov – nekateri napovedujejo, da bo septembrska super luna povzročila visoko plimo, poplave, potrese in izbruhe vulkanov. To naj bi bil rezultat predvsem enakomernega vpliva lune in Sonca na oceane, luna pa bo zelo blizu Zemlje, kar bo samo še povečalo njen vpliv.
Znanstveniki Plima bi lahko bila višja, pravijo znanstveniki, a le nekaj centimetrov od najvišje v zadnjih 20 letih. Čeprav je pojav redek, pa ni prvi v zgodovini. Podobne astronomske posebnosti se namreč ponavljajo v vsakem stoletju.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.