Če bi bile volitve danes, bi največ volivcev izbralo SDS Janeza Janše. Prepričali so namreč 13 in pol odstotka vprašanih. Na drugem mestu ji tesno sledi Lista Marjana Šarca, ki je v zadnjem mesecu izgubila dober odstotek podpore (13,3 odstotka).
Tretji s konstantno podporo dobrih osmih odstotkov volivcev ostajajo socialni demokrati Dejana Židana (8,5 odstotka).
Sledijo SMC Mira Cerarja, ki ji je podpora znova upadla (4,4 odstotka). Peta je Levica (4,1 odstotka), šesti pa krščanski demokrati (3,5 odstotka).
Tako bi se uvrstili vodilni. Kako pa se držijo v sedlu ostale stranke?
Drugi del lestvice začenja stranka DeSus Karla Erjavca, ki je prepričal le 2,6 odstotka vprašanih. Sledi stranka Alenke Bratušek (1,7 odstotka), pa Dobra država poslanca Bojana Dobovška (1,5 odstotka) in Slovenska ljudska stranka (1,4 odstotka).
Za njimi so še Zedinjena Slovenija Andreja Šiška (1,3 odstotka) in SNS Zmaga Jelinčiča (1,1 odstotka). Poslanec Andrej Čuš in Zeleni so prepričali en odstotek anketiranih, Lista novinarja Bojana Požarja še nekaj manj (0,9 odstotka), Piratska stranka pa 0,7 odstotka.
Nato si po vrsti sledijo Davkoplačevalci se ne damo Vilija Kovačiča (0,6 odstotka), ki jo podpira enak odstotek volivcev kot Združeno desnico Aleša Primca in Franca Kanglerja.
Kot zadnja je tu Pozitivna Slovenija Zorana Jankovića, ki je konec tedna vendarle odprla račun za volitve in tako nakazala, da bi se ljubljanski župan lahko še enkrat poskusil v državni politiki (0,2 odstotka).
In še največja "stranka" v državi - neopredeljeni volivci. Skoraj četrtina vprašanih (24,6 odstotka) ne ve, katero stranko bi izbrali, če bi bile volitve že danes. Dobrih šest odstotkov (natančno 6,3 odstotka) ne bi izbralo nobene od obstoječih političnih strank, sedem in pol odstotka anketiranih pa pravi, da se volitev zagotovo ne bodo udeležili.
KOMENTARJI (749)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.